VIDEO Peter Sagan po najlepšom kariérnom vystúpení na Tour de France: Som rád, že som prežil!

Peter Sagan po šiestykrát na Tour získal zelený dres a vyrovnal historický rekord
Peter Sagan po šiestykrát na Tour získal zelený dres a vyrovnal historický rekord

PARÍŽ - Slovenský cyklista Peter Sagan skončil ôsmy v záverečnej 21. etape 105. ročníka Tour de France s dojazdom v Paríži. Počet víťazných etapových koncoviek na "Starej dáme" v kariére síce nezvýšil, ale aj tak bol opäť jednou z najväčších osobností v práve skončenej edícií najslávnejších etapových pretekov.

Líder tímu Bora.Hansgrohe má za sebou najlepšie vystúpenie na Tour de France v kariére. Počas 21 dní a 3351 km Sagan dosiahol ako jediný v pelotóne tri etapové víťazstvá, pridal aj tri druhé a jedno tretie miesto. Navyše sa stal po šiesty raz víťazom bodovacej súťaže, čím vyrovnal historický rekord Nemca Erika Zabela z rokov 1996 - 2001. Saganovi stačilo na šesť zelených dresov v Paríži sedem účastí na najslávnejších etapových pretekoch (2012 - 2016, 2018). A to ešte vlani musel predčasne z pretekov odstúpiť po nekompromisnom rozhodnutí arbitrov po kolízii s Markom Cavendishom v závere štvrtej etapy s cieľom vo Vitteli. Tohtoročné Saganovo víťazstvo v bodovacej súťaži je o to cennejšie, že posledné štyri etapy absolvoval so sebazaprením po ťažkom páde v druhej pyrenejskej etape, keď doudieraný v bolestiach dokonca zvažoval odstúpenie z pretekov. Celkovo Sagan doteraz absolvoval na TdF 127 etáp, až 105 z nich mal na sebe oblečený zelený dres určený pre najlepšieho muža bodovacej súťaže.

"Som veľmi hrdý na svoj tím. Podporujú ma pri mojich víťazstvách, ale aj vtedy, keď mi to nejde, čiže v dobrom aj zlom. Som rád, že som prežil túto Tour de France a teší ma aj to, že som opäť zelený aj v Paríži. Mal som šťastie, že som si nič nezlomil pri svojom páde. Moja nehoda sa odohrala v záverečnej fáze pretekov, čiže reálne som potreboval odtrpieť iba jednu náročnú etapu. Stále sa snažím myslieť pozitívne a to pozitívne na tom je, že som prežil až do Paríža. Vždy bojujem o zelený dres, lebo je to jediná šanca ako sa postaviť na parížske pódium pre typ pretekára ako som ja," uviedol Peter Sagan na oficiálnom webe letour.fr.

Celkovo v profikariére na ceste má slovenský fenomén zo Žiliny na konte 109 víťazných pretekov, v tomto roku triumfoval osemkrát vrátane troch triumfov v etapách na TdF aj veľkého víťazstva na jarnej monumentálnej klasike Paríž-Roubaix.

Tour de France 2018:

Bodovacia súťaž - konečné poradie: 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 477 bodov, 2. Alexander Kristoff (Nór.) UAE Team Emirates 246, 3. Arnaud Démare (Fr.) Groupama-FDJ 203, 4. John Degenkolb (Nem.) Trek-Segafredo 178, 5. Julian Alaphilippe (Fr.) Quick-Step Floors 143, 6. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing 134.


Tagy: Peter Sagan Geraint Thomas

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA/AP - Laurent Rebours; Video: Le Tour De France

DISKUSIA