Hrbatý poriadne vychválil Kližana: Je jeden z top antukárov na svete, ak...

Martin Kližan
Martin Kližan

BRATISLAVA - Slovenský tenista Martin Kližan si minulý víkend pripísal už šiesty turnajový triumf na turnaji ATP. Bol však prvý pod vedením jeho aktuálneho trénera a bývalého slovenského reprezentanta Dominika Hrbatého. K víťaznej trofeji v rakúskom Kitzbüheli sa musel prebojovať cez siedmich súperov, keďže svoju púť začal už v kvalifikácii.

"Prvoradé bolo dostať sa do hlavnej súťaže a uhrať nejaké kolo," uviedol pre denník Pravda Hrbatý a dodal: "Keď som však po osemfinálovom zápase proti Dominicovi Thiemovi videl žreb, povedal som si, že teraz už môže Martin vyhrať. Z hráčov, ktorí tam zostali, bol Kližan najlepší. Pravda, radšej som mu to nepovedal. S Martinom to je tak – ak má deň, je jeden z top antukárov na svete."

Už mnohokrát v kariére sa Kližan ocitol v situácii, keď sa musel dostať z nepriaznivého stavu. Podobnú úlohu si vyskúšal aj na turnaji v Rakúsku. Dalo by sa povedať, že ho podobné krízové momenty motivujú k lepšiemu výkonu. "Keď zvládne takýto moment, dokáže vyhrať celé podujatie. Súvisí to s jeho zmýšľaním na kurte. Často začína príliš utiahnuto a súperi to cítia. Keď si však začne veriť, je z neho iný hráč," skonštatoval dvojnásobný víťaz Hopmanovho pohára a finalista Davis cupu z roku 2005 Hrbatý s dôvetkom: "Aj preto neraz po dobrom turnaji prídu ďalšie tri, v ktorých prehrá už v 1. kole. Jeho nevyrovnanosť mu neraz spôsobuje problémy. Ale pracujeme na tom, z pozície kvalifikanta sa už sedemkrát prebojoval do hlavnej súťaže, v tejto štatistike sa mu na okruhu ATP nik nevyrovná."

V Kližanových vyjadreniach je badať oproti minulosti väčšiu pokoru. Aj po víkendovom triumfe vyhlásil, že si nedáva veľké ciele, lebo po víťazstve môžu prísť tri rýchle prehry. "Po vyhláseniach, ktoré mal v minulosti, teraz mnohí čakajú, že začne rozprávať o elitnej dvadsiatke. Ľudia akoby mu stále neverili. Vidím to aj v internetových diskusiách, kde polovica ho chváli a drží mu palce, ale tá druhá stále nedokáže uveriť, že sa zmenil. A verte mi, že to tak je. Obrat v jeho myslení mu dáva veľkú šancu, že z neho bude špičkový hráč," dodal Hrbatý.

Zaujímavou je aj jeho bilancia vo finálových stretnutiach na turnajoch ATP. Šesť účastí premenil na rovnaký počet víťazstiev. Natíska sa otázka, či má Kližan vždy správnu taktiku alebo recept na svojho súpera. "Súvisí to skôr s jeho naturelom, s drzosťou, že keď sa už raz dostane do finále, verí si. Martin je víťazná osobnosť ktorú len treba ukočírovať a správne viesť," povedal Hrbatý k tejto téme. Aj on získal počas svojej kariéry 6 titulov na okruhu ATP. Vyvstala otázka, či svojho zverenca motivoval aj touto skutočnosťou. "Skôr to pripomínal on mne. Pred finále mi vravel, že sa mi vyrovná. Som rád a budem sa ešte viac tešiť, ak ma prekoná. Méty sú na to, aby sa zdolávali. Napríklad aj moje 12. miesto v renkingu - doprial by som mu to."

Rekordérom v počte turnajových triumfov je slovenská legenda Miroslav Mečíř s jedenástimi trofejami. Pri stabilnej forme a tvrdom tréningu by Kližan mohol pomýšľať aj na túto métu. "U Martina nikdy neviete, stále má iba 29 rokov, ak bude aj naďalej tvrdo pracovať, má pred sebou stále aspoň tri roky kariéry. A keď chytí slinu, pokojne môže v každej sezóne vyhrať dva turnaje," uviedol Hrbatý. Návrat do elitnej svetovej stovky trval Kližanovi 13 mesiacov. "Na začiatku spolupráce som mu povedal, že ak sa dostane do stovky po US Open, bude to dobré. Podarilo sa mu to ešte o mesiac skôr a je vyššie, (77. miesto v rebríčku ATP) ako som očakával. Do konca sezóny mu zostáva ešte päť turnajov. Ak na nich uhrá okolo 300 bodov, mohol by sa vyšplhať niekde okolo 50. miesta. To by bol skvelý základ pre začiatok nasledujúcej sezóny," skonštatoval Hrbatý na záver v rozhovore pre denník Pravda.

 

 


Tagy: Dominik Hrbatý Martin Kližan

Zdroj:
SITA
Foto:
Twitter - ATP World Tour

DISKUSIA