FOTO Emotívna rozlúčka legendárneho Handzuša pod Urpínom: Moje hokejové sny sa naplnili do bodky

Bývalí slovenskí reprezentanti v hokeji Michal Handzuš a Miroslav Šatan počas rozlúčky s profesionálnou kariérou Michala Handzuša pred prípravným zápasom medzi HC ‘05 iClinic Banská Bystrica - HC Slovan Bratislava
Bývalí slovenskí reprezentanti v hokeji Michal Handzuš a Miroslav Šatan počas rozlúčky s profesionálnou kariérou Michala Handzuša pred prípravným zápasom medzi HC ‘05 iClinic Banská Bystrica - HC Slovan Bratislava

BANSKÁ BYSTRICA - Niekdajší úspešný slovenský hokejový reprezentant Michal Handzuš sa v piatok oficiálne rozlúčil s hráčskou kariérou. Štyridsaťjedenročný útočník tak urobil na štadióne v Banskej Bystrici pred prípravným stretnutím domácich proti HC Slovan Bratislava. Skúsený center odohral posledné stretnutie ešte v sezóne 2016/2017, keď priviedol rodnú Banskú Bystricu k majstrovskému titulu.

V piatok večer sa s Handzušom lúčil zaplnený banskobystrický "zimák", ktorý mu aplaudoval skandovaným potleskom v stoji. Priamo na ľade sa s ním lúčili jeho niekdajší hviezdni spoluhráči z reprezentácie Miroslav Šatan, Marián Hossa, Vladimír Országh, Richard Zedník či stále aktívny hokejista Tomáš Surový. Nechýbal ani tréner majstrov sveta z Göteborgu Ján Filc či predstavitelia banskobystrického klubu na čele s prezidentom Jurajom Kovalom. Informoval o tom aj portál onlajny.eu.

"Sú to pre mňa špeciálne chvíle priamo na ľade, na ktorom som vyrástol, Tento ľad mi prirástol k srdcu, tu som sa narodil, hokejovo vyrastal a zažil aj pekné chvíle. Chcem sa poďakovať vedeniu klubu za túto rozlúčku, ale aj rodine a mamine, ktorá sa veľmi obetovala aby som tu mohol byť. Tiež ďakujem manželke aj deťom, sú pre mňa oporou. Ďakujem aj mojím trénerom, ktorí sú tu. Oni mi pomohli práve tam, kde som sa dostal. Moje hokejové sny sa naplnili do bodky v Amerike aj doma na Slovensku," uviedol Michal Handzuš v ďakovnej reči, ktorú si podľa vlastných slov nepripravoval.

Kapitán majstrov sveta z roku 2002 a súčasný generálny manažér reprezentácie Miroslav Šatan smerom k Handzušovi poznamenal: "Michal bol hráč, s ktorým bola pocta byť na ľade. Hral som s mnohými centrami, ale najradšej s Mišom v reprezentácii. Michal bol chrbticou reprezentácie, bez neho by sa možno nedostavili naše úspechy."

Handzuš s hokejom začal práve pod Urpínom, väčšinu profesionálnej kariéry absolvoval v severoamerickej NHL. V roku 2013 sa s Chicagom Blackhawks tešil zo zisku Stanleyho pohára. V zámorskej profilige hral aj za St. Louis, Phoenix, Philadelphiu, Chicago, Los Angeles a San Jose. V NHL si pripísal dovedna 1126 stretnutí so ziskom 529 bodov za 201 gólov a 328 asistencií.

Slovensko reprezentoval Michal Handzuš na šiestich majstrovstvách sveta a troch zimných olympijských hrách. Bol pri historickom zisku zlatých medailí na MS 2002 v Göteborgu, je aj dvojnásobným vicemajstrom sveta (2000 a 2012). Iba Handzuš a Miroslav Šatan sa môžu zo slovenských hokejistov pochváliť tým, že sa stali držiteľmi Stanleyho pohára, získali zlato na MS aj majstrovský titul v domácej súťaži.

Čo bude robiť, ešte nevie. "Momentálne zvažujem viacero možností, hlavne tie, v čom budem dobrý a čo ma bude baviť. Hokeju mám čo dať, no musím sa veľa učiť, som v bode nula, či už by to bol tréner, funkcionár, manažér, konzultant. Skúsenosti mám z hráčskej kariéry, no je veľa nového. Teraz som bol s rodinou, bolo to hektickejšie, ako hráč som bol usadenejší. Minulý rok som robil tri-štyri veci naraz a nič poriadne."

Emócie Handzuš navonok neprejavil. "Držím ich v sebe. Klub mi chcel takto poďakovať, ja som to ani nechcel, myslel som si, že to všetko po dvoch rokoch už vyšumelo a vyhnem sa oficiálnej akcii. Veľmi si však vážim toto poďakovanie a potlesk celého štadióna."


Tagy: Michal Handzuš HC Slovan Bratislava HC 05 iClinic Banská Bystrica

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA/Jakub Julény

DISKUSIA