Slovenskí vodáci s ďalším veľkým úspechom: Štvorkajak v Portugalsku vybojoval cenný kov!

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: TASR-Michal Svítok

BRATISLAVA - Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Erik Vlček, Juraj Tarr, Gábor Jakubík získal na MS v portugalskom Montemore-o-Velho striebornú medailu na neolympijskom kilometri. Vo finále finišoval na druhom mieste za nemeckým kvartetom Tamás Gecsö, Jacon Schopf, Jacob Thordsen, Lukas Reuschenbach.

V disciplíne K4 na 1000 m bolo prihlásených iba osem posádok a tak sa nešli rozjazdy ani semifinále. Slováci boli od začiatku finálovej jazdy na druhej priečke a udržali si ju až do cieľa, keď odrazili nápor Španielov i Rusov. Pre Vlčeka je to už 16. cenný kov zo svetových šampionátov.

"Naša finálová jazda nebola zlá. Dúfali sme, že pokiaľ nič nepokazíme, môžeme získať medailu a aj vyhrať. Prekvapili nás mladí Nemci, trochu sme si ich nechali ujsť. Počas celej trate sme sa spoliehali na to, že nevydržia v nasadenom tempe a že ich predbehneme. Cieľ bol však trochu skôr ako sme čakali. Možno sme mali aj na zlato, musíme však uznať, že Nemci išli dnes výborne," povedal Vlček, ktorého v nedeľu čaká po boku Tarra finále K2 na 500 m.

Pre "háčika" Baláža je to prvá seniorská medaila z MS. "Mám z nej obrovskú radosť. Boli to naše prvé preteky. Keby sme išli rozjazdu, možno by to vo finále bolo ešte lepšie. Druhé miesto je však cenné, tešíme sa z neho. Nemci trénovali káštvorku od skončenia ME v Belehrade a na šampionát prišli veľmi dobre pripravení."

Športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky Filip Petrla vyslovil s vystúpením káštvorky spokojnosť. "Chalani splnili stanovený cieľ a získali medailu. Vyťažili z toho maximum. Na silných Nemcov dnes nemali, no nechali za sebou Španielov i Rusov," povedal Petrla.

Slovenská reprezentantka Ivana Mládková skončila na 9. mieste vo finále disciplíny K1 500 m. Mládková počas finálovej jazdy bola aj šiesta, resp. siedma, ale v záverečných 200 m sa pred ňu napokon dostali všetky zostávajúce súperky. Mládková takmer zopakovala umiestnenie spred roka z MS v Račiciach, kde finišovala na päťstovke na ôsmom mieste. Majsterkou sveta sa stala Maďarka Danuta Kozáková, ktorá do svojej bohatej zbierky úspechov pridala dvanásty titul, z toho tretí na olympijskej päťstovke. Kozáková neskôr vybojovala aj trinásty titul, keď spoločne s krajankou Annou Kárászovou ovládli finále v disciplíne K2 500 m.

"Včera sa mi jazdilo pocitovo lepšie ako dnes, hoci ráno som sa cítila dobre. Otočil sa vietor, nebolo to také ako včera, skôr bezvetrie. Podmienky boli teda výborné. Vedela som, že toto bude moja posledná ťažká päťstovka v tomto roku, chcela som si to čo najviac užiť. Škoda, že som neskončila o jedno-dve miesta vyššie. So semifinálovou jazdou som bola určite spokojnejšia. Vo finále som sa v eufórii snažila dať do toho všetko a možno preto sa tam vyskytli chybičky," uviedla Ivana Mládková.

Slovensko mala zastúpenie aj v ženskom A-finále v C1 na 200 m, Gabriela Ladičová vo svojej premiére v bojoch o medailu na svetovom šampionáte skončila deviata. Deväťnásťročná talentovaná Šamorínčanka sa od začiatku pohybovala na siedmom až ôsmom mieste, ale napokon "spadla" na poslednú deviatu priečku. Ladičová urobila v porovnaní s vlaňajškom obrovský výkonnostný skok, keďže pred rokom na MS v Račiciach skončila síce tiež deviata, ale v B-finále, čiže celkovo osemnásta. "Je to neskutočný a úžasný pocit. Všetky tie pretekárky, ktoré som v semifinále predstihla, boli pred rokom ešte výkonnostne ďaleko predo mnou," uviedla Ladičová ešte pred začiatkom finále pre RTVS. Po finále pre rovnaký zdroj dodala: "´Makala som´, ale zrejme to malo takto dopadnúť. Ja som rada, že som si vôbec mohla zapretekať s najlepšími na svete." Majsterkou sveta sa stala kanadská favoritka Laurence Vincentová-Lapointová, ktorá pridala do zbierky deviatu zlatú medailu z majstrovstiev sveta, resp. šiestu v disciplíne C1 200 m.

V B-finále na 1000 m sa predstavil kanoista Matej Rusnák a skončil druhý, čiže celkovo jedenásty. V "áčkovom" finále sa presadil nemecký favorit Sebastian Brendel, ktorý obhájil titul z Račíc 2017 a celkovo získal štvrtú zlatú medailu na tisícke na majstrovstvách sveta.

Majstrovstvá sveta v rýchlostnej kanoistike - Montemor-o-Velho (Portug.) - sobota - finálové výsledky:

ŽENY
C1 200 m: 1. Laurence Vincentová-Lapointová (Kan.) 45,567, 2. Olesia Romasenková (Rus.) 46,242, 3. Dorota Borowská (Poľ.) a Jeena Nozdriovová (Biel.) obe 46,812,... 9. Gabriela Ladičová (SR) 48,892
K1 500 m: 1. Danuta Kozáková (Maď.) 1:47,254 min, 2. Lisa Carringtonová (N. Zél.) 1:47,984, 3. Oľga Chudenková (Biel.) 1:48,724,... 9. Ivana Mládková (SR) 1:52,244
K2 200 m: 1. Franziska Weberová, Tina Dietzeová (Nem.) 37,157, 2. Kayla Imrieová, Aimee Fisherová (N. Zél.) 37,197, 3. Maria Kičasovová-Skoryková, Anastasia Gorlovová (Ukr.) 37,294
K2 500 m: 1. Anna Kárászová, Danuta Kozáková (Maď.) 1:43,065, 2. Lisa Carringtonová, Caitlin Ryanová (N. Zél.) 1:43,088, 3. Jasmin Fritzová, Steffi Kriegersteinová (Nem.) 1:45,589

MUŽI
C1 1000 m: 1. Sebastian Brendel (Nem.) 3:48,390, 2. Martin Fuksa (ČR) 3:49,625, 3. Isaquias Dos Santos (Braz.) 3:50,190. B-finále: 1. (10.) Maxim Petrov (Biel.) 3:58,619, 2. (11.) Matej Rusnák (SR) 3:59,989
C4 500 m: 1. Rusko (Pavel Petrov, Michail Pavlov, Viktor Melantiev, Ivan Štyl) 1:35,606, 2. Ukrajina 1:36,726, 3. Taliansko 1:37,196
K1 1000 m: 1. Fernando Pimenta (Portug.) 3:27,666, 2. Max Rendschmidt (Nem.) 3:28,391, 3. Josef Dostál (ČR) 3:29,177
K2 200 m: 1. Márk Balaska, Balázs Birkás (Maď.) 31,873, 2. Saúl Craviotto, Cristian Toro (Šp.) 32,133, 3. Nebijsa Grujič, Marko Novakovič (Srb.) 32,156
K4 1000 m: 1. Nemecko (Tamas Gecsö, Jakob Thordsen, Jacob Schopf, Lukas Reuschenbach) 2:57,947 min, 2. Slovensko (Samuel Baláž, Erik Vlček, Juraj Tarr, Gábor Jakubík) 2:58,914, 3. Španielsko (Francisco Cubelos, Rubén Millán, Pelayo Roza, Iňigo Peňa) 2:59,341

Viac o téme: Juraj Tarr Erik Vlček Gábor Jakubík Samuel Baláž
  • Zdroj: TASR, SITA