FOTO Na hokejovú hviezdu Demitru sa nezabúda: Vznikla plechová socha v životnej veľkosti

Socha Pavla Demitru
Socha Pavla Demitru

LUČENEC - Na veľkých ľudí sa dá zabudnúť iba ťažko. Azda každý hokejový fanúšik si z času na čas spomenie na veľkého hráča a pána kapitána Pavla Demitru. Vždy hrdo a bojovne reprezentoval Slovensko nie len na klubovej úrovni, ale aj na tej reprezentačnej. Na ľade patril k hráčom, ktorý zo seba vždy vydali všetko a veľmi chcel tímu pomôcť svojim výkonom. Už je tomu však sedem rokov, čo tragicky zahynul a v srdci zostalo prázdne miesto, ktoré už nikto nezaplní. Dôkazom, že na tohto velikána sa nedá zabudnúť, je aj nová socha z dielne Petra Poliačika.

Práca to nebola ľahká a ani rýchla. Celý proces trval až 19 mesiacov. Výsledkom je socha v životnej veľkosti. Je z klampiarskeho plechu a váži až 100kg. Teraz je uložená v garáži pri Lučenci a čaká na miesto, kde by mohla byť vystavená. "Na začiatku by som nebol povedal, že to bude také náročné. Dokonca som sochu šesťkrát rozobral. Chcel som, aby bol každý detail vypracovaný. Okrem toho plech nie je hlina ani drevo," povedal autor sochy pre mynovohrad.sme.sk.

Práca trvala dlho aj preto, lebo sa dbalo na detaily. Predovšetkým hlava zabrala veľa času. Autor chcel totiž čo najvernejšiu podobu: "Telo je v póze, keď sa Paľo lúčil s publikom na poslednom domácom šampionáte v máji 2011. Odohral ho vo farbách slovenskej reprezentácie. Hlava je vytvorená presne podľa jeho registračky v tíme, s ktorým zahynul po páde lietadla. Demitru som rešpektoval ako športovca. Snažil som sa do sochy pretaviť všetko to najlepšie, čo viem a čo cítim. Verím, že skončí na mieste, ktoré si skutočne táto osobnosť zaslúži."


Tagy: Pavol Demitra Peter Poliačik

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
športky
Foto:
mynovohrad.sme.sk/Marcela Ballová

DISKUSIA