Kližan sfúkol Gerasimova z kurtu: Slovensko v nezvratnom vedení

Slovenský tenista Martin Kližan a nehrajúci kapitán Dominik Hrbatý sa radujú z výhry
Slovenský tenista Martin Kližan a nehrajúci kapitán Dominik Hrbatý sa radujú z výhry

BRATISLAVA - Slovenskí tenisti vedú nezvratne 3:1 nad hosťujúcim Bieloruskom v rámci stretnutia v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára reprezentačných družstiev mužov. O rozhodujúci bod sa v prvej sobotňajšej dvojhre na antuke pod zatiahnutou strechou bratislavského NTC postaral Martin Kližan, keď v súboji jednotiek tímov zdolal Jegora Gerasimova za 66 minút 6:4, 6:3. Úvodný duel sobotňajšieho programu patril štvorhre, v ktorej Kližan a Filip Polášek vyhrali nad bieloruským párom Max Mirnyj, Andrej Vasilevskij po tuhom boji 6:7 (5), 6:4, 6:3.

V tretej hre úvodného setu prelomil Kližan súperov servis, keď premenil hneď prvý brejkbal a po potvrdení brejku sa ujal vedenia 3:1. Za stavu 5:4 sa dostal slovenský tenista pri svojom podaní k prvému setbalu, ktorý premenil esom a ujal sa vedenia 1:0 na sety. V úvode druhého dejstva prišiel Gerasimov čistou hrou o svoj servis. Kližan tento brejk potvrdil a dostal sa do vedenia 2:0. V siedmej hre sa slovenskému tenistovi podaril ďalší brejk a za stavu 5:2 išiel podávať na víťazstvo v zápase. Súper sa vzoprel osudu a prvýkrát v zápase zobral Kližanovi servis a znížil na 3:5. Slovák zabojoval a v nasledujúcej hre na príjme si vybojoval tri mečbaly. Posledný z nich premenil a vybojoval pre Slovensko rozhodujúci tretí bod.

"Sú to nádherné pocity, chalani si to zaslúžili za to, čo tento rok pre to urobili. Tento tím má potenciál niečo ukázať aj vo svetovej skupine, máme troch hráčov v najlepšej stovke. Minimálne na finálový turnaj v Madride sa majú šancu dostať. Čaká nás Kazachstan alebo Kanada, čo sú prijateľní súperi. Ak budeme hrať doma s Kanadou, podľa mňa sa naplní hľadisko. Vo štvorhre chalani podali veľmi dobrý výkon, Filip Polášek to po troch rokoch pauzy zvládol absolútne na jednotku. Martin Kližan potvrdil, že je rozdielový hráč. Je to veľký profesionál, za posledné obdobie sa obrovsky zmenil, do zápasov ide so zdravou drzosťou a voči mnohým súperom má rešpekt, čo mu pomáha k stabilným výkonom. Je to veľmi skúsený hráč na to, aby sa vedel namotivovať a pripraviť. Vedel, že má obrovskú šancu uhrať posledný bod," povedal kapitán SR Dominik Hrbatý do mikrofónu RTVS.

Po piatkových dvojhrách na antuke pod zatiahnutou strechou NTC platilo skóre 1:1, presadili sa singlové jednotky oboch tímov. Najprv domáci Martin Kližan zdolal Alexandra Zgirovského 6:1, 6:4 a potom si hosťujúci Jegor Gerasimov poradil s Norbertom Gombosom 3:6, 6:4, 6:4.

V sobotu sa uskutoční aj zostávajúca dvojhra Gombos - Zgirovskij. Kapitáni Dominik Hrbatý a Vladimir Volčkov však majú nárok na zmeny. V domácom kádri sú aj Andrej Martin a Filip Horanský, v nominácii hostí aj Martin Borisjuk.

Povolených päť hráčov namiesto tradičných štyroch je novinka v rámci reformy MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). K zmenám patrí aj scenár v podobe dvoch dvojhier v prvý deň a štvorhry a zostávajúcich dvoch dvojhier v druhý deň a skrátenie zápasov z troch získaných setov na dva.

Víťazstvo Slovenska nad Bieloruskom znamená, že slovenskí tenisti sa predstavia vo februárovom kvalifikačnom kole Davisovho pohára 2019 buď na pôde Kazachstanu alebo privítajú doma hráčov Kanady. Oficiálne však ITF potvrdí zostávajúce dve družstvá potvrdí na základe renkingu krajín za výsledky v Davisovom pohári, ktorý zverejní v pondelok 29. októbra.

V rámci reformy súťaže sa vo februárovom kvalifikačnom kole predstaví v súbojoch o postup na koncoročný turnaj 24 mužstiev. Dvanásť víťazných tímov sa pridá k štyrom semifinalistom tohtoročnej edície (Francúzsko, Chorvátsko, Španielsko a USA) a držiteľom dvoch voľných kariet (Argentína a Veľká Británia). Týchto osemnásť národných výberov sa zúčastní na koncoročnom finálovom turnaji, ktorý sa uskutoční 18. až 24. novembra 2019 v Madride.

SLOVENSKO - BIELORUSKO 3:1 po prvej sobotňajšej dvojhre - Slovensko je víťazom stretnutia
(26. - 27. októbra, Bratislava, antuka pod zatiahnutou strechou v Aegon aréne NTC)

Sobota - dvojhra:
Martin Kližan - Jegor Gerasimov 6:4, 6:3 za 66 minút


Tagy: Martin Kližan Egor Gerasimov

Zdroj:
SITA, športky
Foto:
SITA/Diana Černáková

DISKUSIA