Muž v pozadí Martina Fehérváryho: Všetko ide podľa plánu

Lukáš HavlíčekLukáš Havlíček Zdroj: Lukáš Havlíček/archív

BRATISLAVA - Je označovaný za najväčší slovenský hokejový talent súčasnosti. V lete ho v 2. kole zo 46. miesta draftoval víťaz Stanley Cupu Washington Capitals. Martin Fehérváry ešte nehrá po boku Alexandra Ovečkina, no v 19 rokoch pôsobí v elitnej švédskej lige v klube HV71 Jönköping. Podstatnú úlohu v jeho živote zohral aj Lukáš Havlíček - hráčsky agent alebo ako on sám seba nazýva, advisor, ktorý v otvorenej spovedi porozprával o začiatku ich spolupráce, ceste k profesionálnej zmluve, ale aj svojej hráčskej kariére.

Keď v 18 rokoch zarábate viac než v 22...

"Hokejovo som vyrastal v bratislavskom Ružinove, ako 17-ročný som odišiel hrať českú juniorskú extraligu do Opavy, nasledujúcu sezónu som podpísal seniorskú zmluvu s Mladou Boleslavou, odtiaľ som bol hosťovať  v projekte slovenskej dvadsiatky, ktorý bol v tom čase spustený prvý rok. Vrátil som sa späť do Boleslavi, ale tá postúpila do extraligy, tím bol nabitý, tak som ďalej pokračoval vo Vrchlabí, Trutnove, Hradci Králové a aktívnu hráčsku kariéru som ukončil v Benešove (3. najvyššia česká liga)."

"Moja hráčska kariéra nebola dlhá, ale nič neľutujem, asi som nad hokejom a vecami okolo neho rozmýšľaľ viac než bolo treba, nepomohlo mi ani to, že som zarábal viac v 18 rokoch, než keď som mal 22. V tom čase som ešte dostal šancu ísť na tryout do zámoria, ale sám som pochopil, že moja kvalita nie je taká, aby som sa tam presadil, poďakoval som za možnosť a kariéru definitívne ukončil. Začal som pracovať pri mládeži, tvoriť výberové hokejové celky a organizovať rôzne turnaje po celom svete," prezradil detaily svojej hráčskej kariéry Havlíček.

Pri Martinovi som našiel víziu

Ako sa od nádejného hráča dostal až k práci úspešného agenta? "Nemyslím, že sa zatiaľ možem považovať za úspešného agenta, na to sú v tomto odvetí iné kapacity s mnohonásobne vačším počtom hráčov, ale mám radosť, čo sa mi darí s mojimi pár klientmi. Vyvinulo sa to prirodzene popri práci s mladými hráčmi od 10 do 16 rokov. Baví ma pomáhať chlapcom otvoriť dvere v zahraničí či len tak poradiť, aby mohli napredovať a ich potenciál sa nezastavil. Martin Fehérváry to naštartoval, pri ňom som mal hneď víziu, ako sa o hráčov starať, ako ich nemať veľa, aby som nebol vyslovene iba “agent s teplou vodou” ako hovorieval môj otec, ale skôr advisor (poradca), ktorý hráčov dovedie k profesionálnej kariére. Cesta do profesionálneho hokeja je strašne náročná a práve mládežnický vek je nevyspytateľný, no mňa to veľmi baví a napĺňa, viezť ich touto cestou a hľadať tú najlepšiu možnú," tvrdí.

Lukáš Havlíček Galéria fotiek (5) Martin Fehérváry a Lukáš Havlíček Zdroj: Lukáš Havlíček/archív

Na začiatku si vybral iného

Havlíček priblížil aj ich samotné zoznámenie: "S Martinom a jeho otcom som hovoril v čase, keď ešte agenta nemal. Priviedol ma za ním jeho vtedajší tréner Michal Dostál. Povedal som im svoje predstavy, no vtedy sme sa nedohodli a podpísali iného agenta, ktorý ho dostal do švédskeho Malmö. Ich spolupráca prestala po čase fungovať, nepátral som prečo, sám Martin mi napísal, či mu viem pomôcť s niektorými vecami. Mal iba 14 rokov. Okamžite sme nastavili veci, bez ktorých by to nešlo a začal som pracovať a dá sa povedať, že veci ktoré sme si obojstranne sľúbili, fungovali od prvého dňa a fungujú dodnes."

Z druhej švédskej ligy na MS seniorov

Mnoho ľudí si myslí, že druhá liga automaticky znamená menšiu kvalitu. V prípade švédskej 2.ligy oproti najvyšším ligám iných krajín to však podľa Havlíčka neplatí. "Už od začiatku jeho minuloročného pôsobenia v v tíme IK Oskarshamn som veril, že by sa mohol predstaviť v seniorskej reprezentácii. Je ale ťažké si predstaviť hráča, ktorý hrá v lige, o ktorej sa na Slovensku skoro nič nevie. Hlavne, keď hráč patrí vekom ešte do reprezentácie do 20 rokov.”

“Liga je to však skvelá. Vyprodukovala kvantum hráčov pre tú najvyššiu a niekoľko hráčov, ktorí boli draftovaní do NHL, a to dokonca v prvom kole. Ako príklad uvediem Jespera Bratta, ktorý išiel z tejto ligy priamo do New Jersey Devils. Je to súťaž, ktorá vás má pripraviť na najvyššiu ligu a väčšinou ju hrajú hráči od 20 do 25 rokov."

"Martin hral v niektorých zápasoch takmer 30 minút. On si túto porciu sám vybojoval výkonmi už ako 18-ročný. Preto som si prial, aby dostal šancu aj medzi seniormi. Bolo to o dlhšej komunikácii, ale skúšal som to tak dlho, až tú šancu od realizačného tímu dostal a využil ju na 100%. Veril som v to od začiatku, koniec koncov, to je moja úloha," priznal.

Lukáš Havlíček Galéria fotiek (5) Zdroj: Lukáš Havlíček/archív

Snom NHL, cieľ byť profesionál

Napriek tomu, že Fehérváry patrí medzi obrovské talenty, spolu so svojím agentom stoja skromne a pokorne nohami pevne na zemi. "S Martinom máme úprimný vzťah založený na dennodennej komunikácii, stal sa členom mojej rodiny, tak ako aj ďalší moji hráči. Náš cieľ je a bol, že z neho bude profesionálny hráč a bude sa živiť hokejom 20 rokov. Snom, za ktorým si ide, je NHL, cieľ byť profesionálom, ktorý robí malé veci správne a stará sa o svoje telo, sa už stal . Veľkú zásluhu okrem Martinovej rodiny má celý tím Health and Performance (kondiční tréneri Milan Bališ a Tomáš Mihálik), kde sa Martin pripravuje každé leto od začiatku našej spolupráce, aby predišiel zraneniam, bol výborne fyzicky pripravený, vedel regenerovať a naučil sa počúvať svoje telo.”

Ako ste vnímali preddraftové prognózy a rankingy? Bol na Martina veľký tlak zo strany skautov NHL počas sezóny, či už v klube alebo na reprezentačných zrazoch?

“Martinova cesta nebola o tom, že bude draftovaný do 10. miesta v 1. kole, ale aby robil malé veci správne a pomaly staval pyramídu na solídnych základoch, aby sa dostal až do NHL. Myslím, že aj jeho hra je tak založená, až je v obrane stopercentný, potom sa zapojí do útočných činností. Či odohrá v NHL jeden zápas alebo 10 rokov, zatiaľ nikto nevie povedať, potrebuje kus šťastia, pevné zdravie, ale myslím si, že je na dobrej ceste. Očakávania boli, aby ho draftovali. To sa aj stalo. O tlaku by som nehovoril, je to súčasť procesu a je potreba sa s tým vysporiadať ako hráč čo najlepšie."

Zmluva podpísaná už pred MS do 20 rokov

O Fehérváryho novom klube sa dlho špekulovalo, lenže Lukáš Havlíček prezradil malé tajomstvo. "Zmluva s HV71 Jönköping bola podpísaná už pred MS hráčov do 20 rokov. Jeho sezóna bola neskutočná, dostal sa dokonca do elitnej päťky ankety najlepších juniorských hráčov v Allsvenskan (názov 2. ligy), vo finále bol so štyrmi Švédmi, čo sa nepodarí hocikomu. Medzi ľuďmi, ktorí zostavili toto poradie, bol aj Nicklas Lidström, novinári a manažéri klubov. Záujem z najvyššej švédskej súťaže bol enormný. Martin si bol pozrieť najužší okruh kandidátov, zázemie, stretol sa s ľuďmi z klubov a vybral si HV71, pritom sme vtedy ešte nevedeli, čo sa stane na drafte. Martin potreboval klub, ktorý mu dá dôveru, ktorý hráčov potenciál rozvíja ďalej. Keď ho privítali, ich heslo bolo, že u nich sa hráči stanú ešte lepšími."

Lukáš Havlíček Galéria fotiek (5) Lukáš Havlíček pracuje ako hráčsky agent a pre organizáciu Legacy Global Sports spoluorganizuje po celej Európe prestížne mládežnícke turnaje Zdroj: Lukáš Havlíček/archív

Po drafte a kempe vo Washingtone tak jeho kroky znovu smerovali do Škandinávie, aj keď ihneď po drafte podpísal trojročnú nováčikovskú zmluvu. Washington získal práva, ale hneď súhlasil s hosťovaním. "Bolo logické, že po roku v druholigovom Oskarshamne, chcel ísť Martin o level vyššie. Po tom, čo ho draftovali Capitals, klub súhlasil, že sa Martin vráti. O AHL reč nebola. S asistenom generálneho manažéra a riaditeľom pre hráčsky rozvoj sme o inej možnosti, než návrate do Švédska ani nehovorili. Oni vedia, že pre Martina a jeho vývoj je to ideálna liga, kde sa priblíži NHL.”

Odchod do zahraničia úspech negarantuje

A ako vidí hráčsky agent kvalitu súťaže na Slovensku a odporúča odchod za hokejom do cudziny? "Momentálne je veľmi ťažké presadiť sa zo Slovenska priamo do NHL, či byť vôbec draftovaný. Skauti k nám cestu nehľadajú, mládežnícke súťaže sú nevyrovnané, medzi hráčmi sú obrovské rozdiely, a to je hlavný problém, prečo sa skauti sústredia v rámci európy na severské mládežnícke súťaže. Keď ako dorastenec alebo junior budete hrať za sezónu proti rovesníkom 40 zápasov, takpovediac “na krv”, do poslednej sekundy každého zápasu, tak rastiete, zlepšujete sa a zároveň vás skauti môžu najlepšie ohodnotiť. Nie, keď 9 z 10 zápasov vyhráte rozdieľom piatich gólov a na hráčov nie je vyvíjaný tlak hrať na hranici svojich možností každý jeden zápas a tréning. U nás je ale problém, že top hráča nemáte ako inak motivovať, než ho ostaršiť, aby hral proti silnejším, rýchlejším, lenže aj v staršej kategórii mnohí z nich sú tí najlepší, to sa nedá robiť donekonečna a hráči odchádzajú za kvalitnejšou súťažou.”

Ale ako na to, aby domáce súťaže boli vyrovnané a produkovali domácich reprezentantov?

“Začína to náborom, počtom detí hrajúcich hokej na Slovensku, keď ich bude dostatok, v dorasteneckom veku môžete vyselektovať dostatok kvalitných hráčov, z ktorých následne ďalšou selekciou dostanete reprezentantov. Samozrejme by to chcelo zúžiť počet tímov hrajúcich dorasteneckú extraligu, v momentálnom stave je ich veľa. Bude to trvať, tú hráčsku kvantitu znovu vybudovať a vytvoriť podmienky, ale vedenie slovenského hokeja v tomto podniká reálne kroky. Som rád, že sa tomu napríklad venuje aj môj bývalý spoluhráč Rasťo Konečný, skvelá voľba."

Je teda správna cesta odísť do zahraničia za vyrovnanejšími juniorskými súťažami?

"Odísť do zahraničia úspech negarantuje. Svojim klientom, a nielen im, nie vždy odporúčam odchod. Je to o správnom načasovaní, výchove, pripravenosti na úskalia dospeláckeho života. Prial by som si, aby slovenské ligy boli lepšie, aby hráči mohli vyrastať v domácom zázemí, s rodinou, čo je podľa mňa pre vačšinu zdravý vývoj, než pracovať tak, čo zažil Martin a v 15 rokoch bol odkázaný sám na seba. Každý hráč je mentálne inak vyspelý, ak to nezvládne hlavou v reálnom živote, prechod “iba” kvôli lepšiemu hokeju ho skôr či neskôr dobehne v osobnom živote," zakončil svoje rozprávanie Lukáš Havlíček.

Viac o téme: Martin Fehérváry Lukáš Havlíček
  • Autor: © Zoznam/Marek Žák
  • FOTO: Lukáš Havlíček/archív
  • Zdroj: športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy