Bývalý víťaz Tour na polícii: Nibali žiada náhradu škody!

Vincenzo Nibali na Tour de France končíVincenzo Nibali na Tour de France končí Zdroj: SITA/AP/Peter Dejong

MODANE - Taliansky cyklista Vincenzo Nibali usiluje o náhradu škôd, ktoré mu spôsobil ním nezavinený pád na Tour de France. Cez víkend strávil tri hodiny na polícii vo francúzskom mestečku Modane hneď pri talianskych hraniciach, aby poskytol svedectvo k celej záležitosti.

Populárneho "Žraloka z Messiny" sprevádzal podľa denníka Gazzetta dello Sport jeho právnik Fausto Malucchi. Za asistencie prekladateľa ho spovedala trojica policajtov. "Boli sme ohromení, ako precízne a do detailov celé vyšetrovanie prebieha," povedal denníku Malucchi.

Nibali, ktorý v stredu oslávi tridsaťštyri rokov, musel zo 105. ročníka najslávnejšieho etapového preteku sveta odstúpiť po 12. etape z priebežnej štvrtej priečky. Riadidlá sa mu zachytili za remienok od fotoaparátu jedného z fanúšikov pri trati. Kvôli tvrdému pádu, pri ktorom si zlomil stavec, podal hneď po incidente formálnu žalobu.

Predmetom žaloby je náhrada škôd, pretože Nibali nebol bez šance na piaty triumf z Grand Tours v kariére, počas ktorej dokázal vyhrať už všetky tri. Na Tour slávil v roku 2014. Vyšetrovanie pokračuje s cieľom zistiť, kto bol za karambol zodpovedný. Podľa Nibaliho stajne Bahrajn-Merida sa povedomie o značke v prípade úspechu na Tour môže zdvihnúť o 60 až 70 percent.

Cyklistov právny zástupca vyzdvihol, aký veľký rozdiel je v bezpečnostnom zaistení na Giro d'Italia a práve Tour. Zatiaľ čo pri výstupe na Monte Zoncolan vytvorí reťaz vytvorená dobrovoľníkmi bariéru medzi pretekármi a divákmi, počas stúpania na Alpe d'Huez v priebehu "Starej dámy" dochádza ku kontaktu jazdcov a divákov.

A Nibali so stajňou Bahrajn-Merida verí, že organizátor Tour, ktorým je spoločnosť ASO, je práve preto za incident zodpovedná. Hoci hlavnú vinu nesú nedisciplinovaní diváci. S ohľadom na sledovanosť závodu by došetrenie celej veci nemalo byť ťažké. Polícia má k dispozícii fotografie, videonahrávky, ale aj očitých svedkov. Uzdravený Nibali sa medzitým už vrátil do pelotónu a absolvoval zvyšné hlavné vrcholy sezóny Vueltu a majstrovstvá sveta v Rakúsku, kde došiel v cestnom závode štyridsiatydeviaty.

Viac o téme: Tour de France Vincenzo Nibali
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Peter Dejong
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články