Celý nemecký tím obvinený z podvodu: Víťaz obrovského slalomu môže prísť o triumf!

Stefan Luitz
Stefan Luitz

VIEDEŇ - Nemcovi Stefanovi Luitzovi hrozí diskvalifikácia v súvislosti s jeho nedávnym triumfom v obrovskom slalome v rámci Svetového pohára zjazdárov v americkom Beaver Creeku. Podľa predbežných informácií si nemeckí pretekári medzi jednotlivými kolami pretekov pomáhali vdychovaním kyslíka zo špeciálne upravenej fľaše, čo zakazuje reglement Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). Štart pretekov v Beaver Creeku bol vo vyše trojtisícovej nadmorskej výške.

Ak sa preukáže Luitzova vina, príde o svoj premiérový triumf v bojoch o krišľtáľového glóbusy a víťazom sa dodatočne stane Marcel Hirscher. Rakúsky fenomén by sa v takom prípade dočkal jubilejného 60. víťazstva v pretekoch Svetového pohára a druhého v tejto sezóne po slalome v Levi. Informuje o tom aj švajčiarsky športový web skionline.ch.

Zástupcovia FIS informovali, že v predmetnej veci už začali vyšetrovanie. Jeho výsledky zatiaľ nie sú známe. Zatiaľ čo vdychovanie prídavného kyslíka nefiguruje v registri zakázaných činností v pravidlách antidopingu podľa WADA, FIS má v tomto smere prísnejšie reguly. V prípade pretekov v Beaver Creeku začala FIS konať na základe anonymného protestu, ktorý takto "natrel" celý nemecký tím. Nemecký lyžiarsky zväz bude zrejme obvinený z toho, že svojím športovcom poskytol nepovolenú výhodu pred ostatnými.


Tagy: Stefan Luitz

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Nathan Bilow

DISKUSIA