VIDEO Fialkovej nadľudský výkon: Aha, ako preletela súperky v boji o druhé miesto

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková (vpravo) oslavuje v cieli druhé miestoSlovenská biatlonistka Paulína Fialková (vpravo) oslavuje v cieli druhé miesto Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

NOVÉ MESTO NA MORAVE - Reprezentantky SR Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková sa v nedeľu postarali o historicky najlepší výsledok pre slovenský biatlon v pretekoch Svetového pohára. V pretekoch s hromadným štartom v 3. kole SP v českom Novom Meste na Morave sa Kuzminová postavila na najvyšší stupienok a P. Fialkovej patrila v cieli druhá priečka. Obe Slovenky sa držali počas pretekoch na vedúcich pozíciach, streľba ich nesklamala a v cieli sa tešili z obrovského úspechu.

Slovenský biatlon sa v nedeľu spoliehal na Paulínu Fialkovú a olympijskú víťazku v tejto disciplíne Anastasiu Kuzminovú a vkladal do nich veľké nádeje. Ortuť teplomera klesla na 4 stupne, sneh bol mäkký, ťažšie sa bežalo, no divácka kulisa hnala všetkých 30 štartujúcich vpred a dodávala im energiu.

Presne 20 výstrelov začali ukrajovať biatlonistky na prvej 'ležke' v takmer ideálnych bezveterných podmienkach. Kuzminová si 150 m navyše pripísala na štvrtom terči, no P. Fialková bola bezchybná a zaradila sa na 3. priečku, keď 10 žien odstrieľalo bezchybne, Kuzminová bola 16-ta, 26,8 sekundy za vedúcou Wiererovou. V druhej streľbe ležmo boli slovenské biatlonistky stopercentné, viedla Wiererová pred P. Fialkovou (+0,6), 6. bola Kuzminová (+13,3).

Tretiu streľbu, stojkovú, začala ako prvá Kuzminová a hneď za ňou P. Fialková. Kuzminová mala pevnú ruku, P. Fialková minula piaty terč, na medzičase viedla Wiererová pred Kuzminovou (+4,5), piata bola P. Fialková (+29,1). V záverečnej streľbe stojmo sa už mierilo na víťazstvo, alebo na medailové umiestenie, pred ňou mala Kuzminová náskok na čele pred Wiererovou 14,8 s, P. Fialková bola tretia (+27,5). Vo vzájomnom súboji netrafila Kuzminová prvý terč, Wiererová druhý, rovnako ako P. Fialková, na medzičase bolo poradie Kuzminová, Wiererová (+0,7), P. Fialková (+17,4) a Chevalierová (+21,9).

Vo finiši vládla bežecky perfektná Kuzminová, ktorá si v kariére pripísala 14. víťazstvo v kariére, vybičovala sa aj Paulína Fialková s piatym pódiovým umiestením.

Paulíne Fialkovej zostal po troch Svetových pohároch v tejto sezóne len jeden nevyplnený sen - zvíťaziť. "Ak nepoľavím, tak sa dočkám aj triumfu, no teraz je dôležité, že mám za sebou taký začiatok zimy, o akom som nesnívala. Budem mať určite krásne radostné Vianoce. veľmi, naozaj veľmi som chcela v posledných pretekoch roka dosiahnuť opäť niečo krásne a teší ma, že som formu predala takýmto spôsobom. Je to špeciálne, keď ste na stupni v úžasnej atmosfére, aká sa tu na štadióne vytvorila, nedá sa to ani opísať, určite ma aj diváci vyburcovali k výkonu."

Anna Murínová, trénerka Paulíny Fialkovej, opäť prežívala veľké nervy, o to väčšia bola radosť. "My sme vychádzali z toho, že sa musí sústrediť na úvodné dve ležky. Potom všetko záležalo na vývine. Podstatná bola streľba, z nej Paulína vychádzala, k tomu pridala obrovskú bojovnosť. Nevyhrala, no to len naznačuje, že ešte má rezervy, prvé miesto je pre ňu neustále veľká inšpirácia."

Viac o téme: Anastasia Kuzminová Paulína Fialková