Architekt slalomu na Ganslernhangu sa poriadne vybláznil: Zaskočení favoriti i Slováci

Adam Žampa
Adam Žampa

KITZBÜHEL - Švajčiarsky lyžiar Ramon Zehnhäusern dosiahol najrýchlejší čas v 1. kole sobotného slalomu Svetového pohára. V rakúskom Kitzbüheli sa usadil na čele so štartovým číslom 13, keď už sa rátalo s vedením Francúza Noela Clementa. Víťaz predchádzajúceho slalomu napokon zaostal o 12 stotín, tretiu pozíciu zaujal jeho krajan Alexis Pinturault (0,17 s).

Slovenský reprezentant Adam Žampa po chybe vyšiel z línie a hoci ho v cieli s veľkou stratou zaregistrovali s číslom 33 v dôsledku výpadkov súperov na priebežnom 26. mieste, šance na postup nemal ani pri pokračujúcom seriáli pádov. Prvé kolo nedokončil ani Matej Falat s 56-kou.     

Na Ganslernhangu v 1. kole číhalo viacero "bonbónikov". Architekt kurzu zaskočil pretekárov už na úrovni prvého medzičasu, kde im extrémnym spôsobom zatvoril líniu oblúkov po prudkom prekonaní zlomu. Aj v ďalších úsekoch to bol predovšetkým mentálny boj o ideálne skĺbenie taktiky a agresivity, najmä keď sa pred lyžiarmi zjavili netradične postavené vertikály.

S týmito podmienkami sa prekvapujúco nestotožnili najlepší slalomár éry, domáci Marcel Hirscher ani jeho dlhoročný nórsky tieň Henrik Kristoffersen. Rakúšan so štartovým číslom 5 dostal do vysielačky inštrukcie, ktoré ho však skôr pomýlili a namiesto klasických extrémnych polôh zvolil hladší prejazd aj tam, kde to nebolo nutné. Strata v 1. kole mu na 8. mieste narástla na 88 stotín a ešte o 4 stotinky viac Kristoffersenovi, ktorý sa po skvelom prvom medzičase nedokázal v troch širokých oblúkoch dostať včas do nasadenia. 

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - Kitzbühel (Rak.) - sobota:

Slalom mužov - po 1. kole: 1. Ramon Zenhäusern (Švaj.) 55,22 s, 2. Clement Noel (Fr.) +0,12, 3. Alexis Pinturault (Fr.) +0,17, 4. Christian Hirschbühl (Rak.) +0,37, 5. Albert Popov (Bul.) +0,60, 6. Marco Schwarz (Rak.) +0,61,... 9. Marcel Hirscher (Rak.) +0,88,... 39. Adam Žampa (SR) +16,10,... Matej Falat (SR) nedokončil


Tagy: Adam Žampa Ramon Zenhäusern

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Shinichiro Tanaka

DISKUSIA