Úprimná spoveď Jaromíra Jágra: Nie som žoldnier! Ja už som dávno skončil, pochopte to

Jaromír Jágr
Jaromír Jágr

KLADNO - Legendárny útočník Jaromír Jágr je presne rok doma zo zámoria po ukončení kontraktu s Calgary Flames. Za prvoligové Kladno, ktorého je majiteľom, hral od tej doby len sporadicky. Brzdia ho zdravotné ťažkosti.

Dva týždne pred 47. narodeninami však stále nechce končiť. Presnejšie povedané - svoju profesionálnu hokejovú kariéru už za skončenú považuje. Túži ale pomôcť Kladnu. Jeden z velikánov hokejovej histórie dobre vníma hlasy o tom, že už by mal namiesto ďalších pokusov o návrat na ľad zavesiť korčule na klinec.

"Nechcem to už znovu príliš rozoberať. Pripadá mi však, že ľudia vôbec nechápu moju situáciu a nevnímajú, čo hovorím. Počúvam hlasy o tom, prečo neskončím alebo či mám toto za potrebu. Ja už som ale dávno skončil! Profesionálne som skončil s hokejom. Teraz už vypomáham len sám sebe. Moje hokejová kariéra skončila mojim posledným zápasom NHL, je uzavretá," povedal Jágr v rozhovore s ČTK.

Ľudia to nechcú pochopiť

"Bolo by to iné, keby som sa vrátil, hral za nejaký klub, dostával za to peniaze a bol nejakým žoldnierom, čo si hokejom zarába. Ale tak to nie je. Nie som za to platený. Len pomáham svojmu klubu, odkiaľ pochádzam a ktorý mi toľko dal. Ale ľudia to rovnako nechcú pochopiť. Snažím sa vrátiť niečo tým, ktorí mi tak pomohli. A tiež fanúšikom. Ak mi to pôjde, to je druhá vec," doplnil Jágr. "To sme ale jednoducho my ... Všetci sa stále tak radi staráme o druhých miesto seba," konštatoval.

Pre svoju situáciu našiel prirovnanie. "Je to, ako keby sa vrátil známy kuchár z cudziny, kde varil v nejakej slávnej reštaurácii, späť domov a neurobil jedlo rodine. S tým, že už to má za sebou, že skončil. Ako by sa na neho asi deti doma pozerali, keby pre nich neuvaril?" povedal Jágr.

Rok, čo je z NHL doma, pre neho nebol medzi mantinelmi vôbec šťastný. "Nijako som si to nepredstavoval. Vedel som, že hokej je ťažký. Nie je to ale len o hokeji. Niečo je jednou tvoje a snažíš sa pomôcť, akýmkoľvek spôsobom to ide. Keby som sa sústredil na to, že budem len hrať hokej, tak môžem hrať úplne v kľude ďalších päť rokov. Prídem, rozcvičím sa, pretiahnem, urobím veci, čo som si robil v Amerike. A hlavu budem mať zameranú len na to. My však nie sme klub, kde by nám dal niekto niečo zadarmo," zdôraznil.

Pokračuje aj v 47 rokoch, ale...

Aj keď profesionálnu kariéru sám v sebe uzavrel, aj v takmer 47 rokoch zostáva aktívnym hráčom. "Určite som o tom napríklad ako tínedžer nepremýšľal, že by som hral tak dlho. Na druhú stranu hokej je šport, kde sa ten vek dá trochu oklamať, trošku schovať. A to z viacerých dôvodov. Nie je to len o rýchlosti. Nie je to, ako keď niekto vystrelí a ty musíš zabehnúť čo najrýchlejšie sto metrov," vyhlásil Jágr.

"Rýchlosť samozrejme strácaš, ale hokej je špecifický v tom, že keď budeš šikovný a silný, môžeš ju nahradiť. Trebárs predvídavosťou, pretože vieš, kam sa puk odrazí. Ďalšou vecou sú tvoji spoluhráči. Rýchlosť hokeja určuje ten, čo má puk. Keď s ním vieš hrať a nestratíš ho, je úplne jedno, ako rýchlo budú jazdiť hráči okolo teba. Problém potom je, keď ho stratíš," dodal Jágr.

Ovečkin sa hrozne zlepšil

S motiváciou problém nemá, hoci pripustil, že miestami bojuje sám so sebou. "Chcem sa teraz hlavne dostať do tých zápasov, potom sa uvidí. Je to ale ako s čímkoľvek iným v akejkoľvek inej práci. Človek, čo nikdy nebol v posilňovni a pôjde prvý-druhýkrát, z toho určite nebude mať radosť. Všetko ho bude bolieť. Keď ale uvidí zlepšenie, už sa tam aj teší. To isté je to pre mňa s hokejom, keď je to len drina bez výsledku, sotva z toho môžem mať radosť. Bolesť a drina mi nevadí, len je ťažké motivovať a donútiť sám seba. Treba robiť niečo hneď naplno v tej únave," vysvetlil Jágr.

NHL príliš nesleduje. "Veľmi nie. Len občas sa pozriem na góly, aby som trochu vedel, ako sa to robí," smial sa Jágr. Dáva klobúk dolu pred velikánmi, ktorí držia krok so súčasným vývojom najlepšie hokejovej ligy sveta. "Taký Ovečkin sa hrozne zlepšil ... Bol to skôr len strelec, ale dnes je ďaleko lepším hokejistom, než bol pred piatimi rokmi. Klobúk dole pred tým, ako sa dokázal prispôsobiť. On si stále dá tie svoje góly, ale dnes už dokáže prihrať, niečo vymyslieť," ocenil.

NHL je biznis, všetko sa robí pre divákov

Vníma, ako v NHL žiari mladí hráči. "Je to jednoducho teraz taký trend a tí manažéri sa v tom vidia. Skôr by si neškrtli malí technickí hráči, pretože by ich tam bolo len pár. Bolo by celkom zaujímavé sledovať, ako by asi dopadol zápas medzi tímom, ktorý by tvorili len silovejší hráči a mužstvom tých menších rýchlych 'papierákov'. Keby hrali chytro a vyhoveli si, možno by to nebol taký rozdiel a treba by aj vyhrali," domnieva sa Jágr.

"Ale to samozrejme žiadny manažér neriskne, aby to takto zložil. A ako by to urobil, tak by ho vyhodili," dodal s úsmevom. "Len málokto ide proti prúdu. NHL je biznis, kde sa všetko robí pre spokojnosť divákov. Diváci chcú vidieť radšej napríklad aj prehru 6:7, ako keď niekoho ich tím porazí, hrá po rohoch a vyhrá 1:0. Je to niečo iné , tam sa idú ľudia jednoducho baviť. A z tých 20-tisíc ľudí na štadióne dosť možno polovica ani nevie, ako zápas skončil," povedal Jágr.

V minulosti člen prestížneho Triple Gold Clubu niekoľkokrát priznal, že s pribúdajúcim vekom oveľa viac doceňuje úspechy, ktoré ako mladší dosiahol. Bilancujete už občas? "Nijako tým nežijem, aby som sa obzeral naspäť. Že niečo bolo, to teraz nikoho nezaujíma. Možno pre seba si človek spomenie, že niekomu urobil radosť, že robil niečo, čo malo nejaký výsledok a bola to tá správna cesta. Ale kvôli tomu ti nikto prednosť na ľade nedá," podotkol Jágr.

"Vždy som bol ale alergický na to, keď sme hrali a tí starší nám hovorili 'za nás to bolo ...'. Zdôrazňoval som si, že toto nesmiem nikdy robiť, až budem v takej úlohe ja. Možno preto stále ešte hrám, aby som sa vyvaroval tých spojení 'za nás' a 'keď my sme vtedy hrali, tak sme hrali lepšie...', aby ma niečo také vôbec ani nenapadlo povedať. Aj keď je to možno pravda," uzavrel s úsmevom Jágr.


Tagy: Jaromír Jágr

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka českej Tipsport Extraligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
sport.cz

DISKUSIA