Grandiózna Vlhová opantala národ: Petra, strieborná a krásne smelá... Svah je nabitý a vločky skáču!

Petra Vlhová
Petra Vlhová

ARE - Slovenská reprezentantka Petra Vlhová získala striebornú medailu v alpskej kombinácii na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní vo švédskom Aare. Majsterkou sveta sa stala Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá úspešne obhájila titul spred dvoch rokov zo St. Moritzu. Holdenerová zdolala Vlhovú v súčte zjazdu a slalomovej jazdy iba o 3 stotinky sekundy. Bronz si vybojovala nórska univerzálka Ragnhild Mowinckelová (+0,45). Líderkou po zjazde pred rozhodujúcou slalomovou časťou bola Rakúšanka Ramona Siebenhoferová, ktorá napokon skončila tesne pod medailovým pódiom.

"Konečne má samostatné Slovensko individuálnu medailu! Veronika Zuzulová na ňu poľovala počas celej svojej kariéry na majstrovstvách sveta aj zimných olympijských hrách. Petre sa to teraz podarilo, striebro je super. Viem, že tri stotinky sú veľmi málo a polovica národa bude hovoriť, že je to aj nešťastné, lebo mohla byť zlatá.... Verím, že teraz to Petra rozbalí naplno v ´obráku´ aj v slalome. Medailu už má, cieľ je teda splnený a spadne z nej ťarcha a zodpovednosť. Všetko, čo prípadne ešte získa na týchto majstrovstvách sveta, bude už naviac. Jej cieľ bude už olympijská medaila," uviedol šéf odvetvia alpských disciplín a viceprezident SLA Ján Garaj.

"Bolo to ozaj tesné a som šťastná, že som obhájila titul. Už som si myslela, že v tejto sezóne sa mi nepodaria dve dobré jazdy v jednej súťaži a je skvelé, že sa to podarilo na majstrovstvách. Je síce pravda, že najmä v zjazde som mohla byť aj rýchlejšia, ale celkovo rozhodlo to, že som išla vyrovnane," vyznala sa do cieľových kamier víťazka. 

Vlhová len o tri stotinky minula šancu stať sa možno historicky poslednou majsterkou sveta v disciplíne všestrannosti, ktorú sa na vrcholných podujatiach chystajú zrušiť. "Som spokojná, to áno, ale s Wendy to bolo také tesné. Takže je tam aj trochu smútku. V konečnom dôsledku však pociťujem šťastie, je to moja prvá medaila. Slalom nebol príliš ťažký a trať so snehom bola perfektná. Urobila som však chybu. Na druhej strane som na pódiu, mám striebro a je to teda skvelý deň," povedala Vlhová médiám v Are.  

Tréner Livio Magoni chválil svoju zverenkyňu najmä za to, čo predviedla v zjazde. "Medaila je skvelá, tri stotiny na Holdenerovú je minimum. Nebolo pre mňa prekvapenie, že zjazd zašla Petra tak výborne. Mali sme pár dní na prípravu a tie sa prejavili. Petra jazdila hladko, tak ako sme si povedali pred pretekmi. So slalomom som už taký spokojný nebol. V lete sme tvrdo pracovali na podobnom type kopca, ale včera som u nej nevidel progres. Musíme si chyby ešte pozrieť na videu a v najbližších dňoch to vylepšiť," skonštatoval Livio Magoni pre denník Pravda.


Tagy: Petra Vlhová Wendy Holdenerová Ján Garaj

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA/AP/Marco Trovati

DISKUSIA