FIFPro chce chrániť futbalistov a predísť tragédiám na trávnikoch: Túto bitku FIFA nemôže vyhrať

FIFA
FIFA

ZÜRICH - Stopér švajčiarskej futbalovej reprezentácie Fabian Schär či brankári David Ospina z SSC Neapol a Anthony Lopes z Olympique Lyon. Čo majú spoločné? Všetci títo hráči v nedávnom období utrpeli počas zápasov otras mozgu, čo vyvolalo stále hlasnejšie požiadavky na zavedenie patričných opatrení.

Keďže hráčov s týmto typom zranenia vo väčšine prípadov priamo na hracej ploche prezrú ich tímoví lekári, často sa stáva, že po niekoľkominútovom ošetrení sa opäť vrátia do stretnutia, akoby k ničomu nedošlo. Medzinárodná asociácia futbalových profesionálov (FIFPro) preto bije na poplach, aby sa na "zelených trávnikoch" predišlo hroziacim tragédiám.

Predseda lekárskej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Michel D'Hooghe odmietol zavedenie pravidla, podľa ktorého by mohli mužstvá použiť dočasné striedanie na 10 minút, kým sa posúdi, či konkrétny hráč bude alebo nebude môcť pokračovať v zápase. Vo FIFA sa však obávali zneužívania tohto pravidla.

FIFPro tak najnovšie prišla s nápadom, aby boli na jednotlivých stretnutiach prítomní nezávislí lekári, ktorí by určili, či hráč s podozrením na otras mozgu môže ďalej hrať. "Teoreticky by to bolo pekné riešenie, ale musíte si uvedomiť, že nezávislý lekár nepozná hráča tak dobre ako jeho lekár z klubu. Napríklad, ak hráč vykazuje pomalšie reakcie ako zvyčajne, ako to dokáže posúdiť neutrálny lekár? Preto sa v tomto prípade vynára otázka kompetencií a zodpovednosti," oponoval spomenutý D'Hooghe v rozhovore pre Omnisport.

"Otázka zodpovednosti tak vždy zostane na tímových lekároch. Chceme im čo najviac pomáhať. Preto máme trojminútové pravidlo a možnosť videoasistencie. Rozhodnutie však musí prijať niekto, kto hráča dobre pozná - tímový lekár," dodáva uznávaný lekár FIFA.

D'Hooghe taktiež podotkol, že štatistika otrasov mozgu vo futbale je oproti iným kontaktným športom stále výrazne nižšia: "Vo futbale to nie až taký veľký problém. Pre ilustráciu, vo všetkých zápasoch majstrovstiev sveta od roku 1998 sa vyskytol jeden otras mozgu na 20 zápasov. V anglickej Premier League je ročne vo viac ako 400 zápasoch približne 20 otrasov mozgu, v Nemecku asi desať v 300 dueloch... Porovnajme to trebárs s NFL, kde majú 330 stretnutí a okolo 200 prípadov otrasov mozgu. Je tiež zaujímavé poznamenať, že v ženskom futbale máme dvakrát viac takýchto diagnóz ako v mužskej verzii."

Výkonný riaditeľ Svetovej hráčskej asociácie Brendan Schwab však nesúhlasí. "Túto bitku FIFA nemôže vyhrať. Správne diagnostikovanie otrasu mozgu môže trvať od 10 do 30 minút. Keď je hráč otrasený, rozhodnutie, či môže pokračovať v hre, musí byť v rukách nezávislých lekárov, ktorí nemajú žiadny iný záujem než to najlepšie pre hráča z pohľadu zdravia. Nezávislí lekári by mali byť prítomní na zápasoch, aspoň v okrajovej úlohe. Už to zaviedli v zámorskej NFL, a je to len preto, že NFLPA bojovala za toto právo," povedal Schwab.


Tagy: FIFPro

Zdroj:
SITA
Foto:
fifa.com

DISKUSIA