Najväčšia šanca Sagana na triumf: Práve teraz prichádza moment, aby dokázal...

Peter Sagan zvíťazil na Paríž-RoubaixPeter Sagan zvíťazil na Paríž-Roubaix Zdroj: SITA/AP/Michel Spingler

BRATISLAVA - Štyri veľké jarné klasiky a štyri umiestnenia mimo stupňov víťazov. To sa naposledy predtým stalo slovenskému cyklistovi Petrovi Saganovi v roku 2015, teda v čase, keď mal na konte iba jeden z troch titulov majstra sveta.

Nie je to zatiaľ sezóna Petra Sagana, čo sám líder tímu Bora-Hansgrohe potvrdil výrokom po 11. priečke na Okolo Flámska: "Nie som tam, kde som bol pred tromi rokmi, keď som vyhral tieto preteky. Nie som momentálne v stopercentnej forme, ale verím v zlepšenie. Každé preteky sú predsa iné a môžu priniesť želanú zmenu."

Mohla by prísť už túto nedeľu na pretekoch Paríž-Roubaix. "Kráľovnú klasík" či "Peklo severu", ako znejú najčastejšie prezývky 257 km dlhej monumentálnej klasiky z Compiégne do Roubaix, má Sagan najradšej zo všetkých jednorazových pretekov. A to aj napriek celkovému počtu 54,5 km zákerných kockových úsekov, tzv. pavé, ktoré sú rozdelené do 29 sektorov a niekoľkých stupňov obtiažnosti s legendárnymi prejazdmi Arenberským lesom (2,3 km) či Carrefour de l’Arbre (2,1 km). A možno práve preto, že rád rýchlo jazdí na hrboľatých "kockách", vyhral vlani túto najväčšiu skúšku klasikárskej odolnosti a aj tento rok patrí medzi favoritov napriek nie lichotivej štatistike z predchádzajúcich týždňov.

John Degenkolb a jeho Galéria fotiek (3) Zdroj: cyclingnews.com

Aj podľa webu denníka The Telegraph je 29-ročný Sagan favorit číslo 1 pred Johnom Degenkolbom a Gregom van Avermaetom. Práve títo traja budú jediní cyklisti zo 175-členného pelotónu, ktorú už v minulosti na 117 rokov starej klasike zvíťazili. Sagan vlani, Van Avermaet predvlani a Degenkolb v roku 2015. Víťaza z roku 2014 Holanďana Nikiho Terpstru vyradil z účasti pád na Okolo Flámska.

"Napriek tomu, že doteraz v klasikárskej sezóne chýbal na pódiu, Peter Sagan prišiel na Paríž-Roubaix ako jeden z favoritov. Na Okolo Flámska bol v skupine favoritov a mal nohy na to, aby stíhal Alberta Bettiola. Nedočkal sa však spolupráce. Práve teraz však prichádza moment, aby dokázal, prečo je obľúbencom nielen fanúšikov, ale aj bookmakerov. Ak si staviť na Sagana, tak teraz," konštatuje The Telegraph na svojom portáli.

Rovnako sklamaný ako Sagan bol po slávnom "De Ronde" aj Greg van Avermaet. Belgický superklasikár skončil desiaty a zatiaľ rovnako ako jeho slovenský rival zažíva sezónu bez víťazstva na jednorazových pretekoch. "Milujem Paríž-Roubaix. Nie je tajomstvo, že som chcel vyhrať aj na Okolo Flámska, ale Peklo severu sú ešte výnimočnejšie preteky. Keď som tam zvíťazil v roku 2017, ocitli sa hlboko v mojom srdci. Je to dosiaľ moje jediné monumentálne víťazstvo a chcem naď nadviazať," cituje 33-ročného Van Avermaetra portál jeho tímu CCC. Svoj názor na špecifikum Kráľovnej klasík pridal aj John Degenkolb: "V žiadnych iných pretekoch nezažijete toľko otrasov a nárazov do bicykla ako práve na Paríž-Roubaix. A to je to úžasné na jazde po kockách, že sa s tým musíte vyrovnať."

Zdeněk Štybar v cieli Galéria fotiek (3) Zdroj: steephill.tv/Corvos

Vysoké ambície bude mať aj Čech Zdeněk Štybar, ktorý už vie, ako chutí druhé miesto v záverečnom špurte na velodróme v Roubaix. V roku 2015 tam tesne prehral boj o víťazstvo s Degenkolbom a o dva roky neskôr s Van Avermaetom. Nedávno na Okolo Flámska Štybar v závere "nemal nohy", aby držal krok s najlepšími, čo bolo zrejme spôsobené aj žalúdočnými ťažkosťami. Teraz by už mal byť zdravotne v poriadku a trúfa si na dobrý výsledok. Do minulosti sa však zbytočne nedíva. "Bude to nová súťaž, už som aj zabudol, aké to bolo pred pár rokmi. Beriem to preteky po pretekoch a neobzerám sa dozadu," uviedol 33-ročný Štybar. Trojnásobný majster sveta v cyklokrose sa podujal povedať aj čo-to k nedeľňajšiemu vývoju. "Tieto preteky sú také náročné, že očakávať väčšiu skupinu v boji o víťazstvo na velodróme v Roubaix je málo pravdepodobné. Na druhej strane táto možnosť sa zvyšuje úmerne s predpoveďou silného protivetra. Ten by mohol mnohé zmeniť," dodal Štybar, cituje ho Cyclingnews.

Preteky Paríž-Roubaix majú štart v nedeľu 14. apríla o 11.10 h v Compiégne. Víťaz sa očakáva v cieli v Roubaix po 17.10 h. Petrovi Saganovi budú na ceste za obhajobou triumfu pomáhať brat Juraj, Nemci Marcus Burghardt, Rüdiger Selig a Andreas Schillinger, Talian Daniel Oss a Poliak Maciej Bodnar.

Viac o téme: Peter Sagan John Degenkolb Zdeněk Štybar Greg van Avermaet
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Michel Spingler
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články