Poľsko s napätím sleduje boj o titul: S týmto klubom sa nerátalo! Zázračný Slovák v bráne

František Plach
František Plach

GLIWICE - Ján Mucha, Dušan Kuciak, Marián Kelemen či Matúš Putnocký. Títo všetci v minulosti urobili slovenskej futbalovej brankárskej škole v Poľsku dobré meno.

Medzi ich nasledovníkov sa v aktuálnej sezóne 2018/2019 zaradil aj František Plach. Gólman Piastu Gliwice si spoľahlivými výkonmi získal stabilné miesto medzi tromi žrďami. Aj jeho zásluhou Piast tri kolá pred koncom ašpiruje na majstrovskú trofej v Ekstraklase.

"Keď som prišiel do Gliwíc, prvý polrok som neodchytal nič," uviedol v rozhovore 27-ročný Žilinčan, ktorý do Poľska zamieril v januári minulého roka z FK Senica. Aj do tejto sezóny vstúpil ako náhradník, no postupne sa pretlačil do základnej zostavy a od 14. kola už nevynechal ani minútu. "V tejto sezóne začal najskôr chytať Jakub Szmatula, po piatich zápasoch som išiel do bránky na štyri stretnutia. Následne sme si to opäť na štyri duely vymenili, ale potom som už začal chytať pravidelne," doplnil Plach.

Piast v uplynulom ročníku obsadil konečnú 14. pozíciu, iba bod nad pásmom zostupu. V aktuálnom ročníku sa však situácia zmenila o stoosemdesiat stupňov. Tri zápasy pred koncom súťaže stráca Piast Gliwice z 2. priečky na lídra Legiu Varšava iba bod. "V podstate sa v mužstve oproti minulému ročníku veľa nezmenilo. Neboli nejaké veľké zmeny, prišli možno iba jeden-dvaja hráči. Myslím si, že skôr to bolo o tom, že sme sa zohrali a vytvorili dobrú partiu. Išli sme od zápasu k zápasu a tréner nás viedol k tomu, aby sme nemali nejaké veľké ciele. Myslím si, že tajomstvom úspechu je spomenutý dobrý kolektív," myslí si slovenský gólman.

"Na titul s nami nikto nepočítal. V Poľsku naň vždy útočí hlavne Legia Varšava. Teraz sa darilo aj Lechii Gdansk. My sme ich v podstate naháňali a bolo to možno aj dobré, pretože na nás nebol veľký tlak, ten bol skôr vyvíjaný na Legiu a Lechiu. Nakoniec sme sa ocitli v takej dobrej pozícii, že sme odskočili tretej Lechii a Legiu máme na rozdiel jedného bodu. Legia to má vo svojich rukách, ale liga je veľmi vyrovnaná a ešte sa môže udiať čokoľvek," poznamenal Plach.

Podľa slovenského legionára bol z pohľadu Piastu kľúčový začiatok jarnej časti. "Vyhrali sme päť zápasov po sebe, vtedy to bol zlom. Dosť nás to nakoplo. Rovnakú šnúru piatich víťazných stretnutí máme aj teraz, začali sme vyhrávať aj vonku, čo nám dodalo sebavedomie," doplnil.

Plach si v doterajšom priebehu poľskej Ekstraklasy 2018/2019 v 25 vystúpeniach až 12-krát udržal čisté konto. "Veľmi sa z toho teším. Je to výsledok práce celého mužstva, ktoré hrá dobre. Sú to pozitívne štatistiky a keby to ďalej takto pokračovalo, bolo by to super. Najhlavnejšie sú však tímové úspechy, čisté kontá sú iba bonus navyše," podotkol odchovanec žilinského futbalu.

Výborné štatistiky si nemohli nevšimnúť aj poľskí futbaloví odborníci, z čoho by na konci ročníka mohla vzísť aj prestížna individuálna pocta v podobe ocenenia pre najlepšieho brankára súťaže. "Viem, že pred dvomi rokmi to vyhral Matúš Putnocký. Teraz už je známa nominácia - som v nej ja, Dušan Kuciak z Lechie a Lotyš Pavels Šteinbors z Arky Gdynia. Vo vybranej trojke sme dvaja Slováci. Uvidíme po poslednom zápase, aké budú výsledky," zakončil pre František Plach.


Tagy: Piast Gliwice František Plach

Zdroj:
SITA
Foto:
piast-gliwice.eu

DISKUSIA