Albion sa po 53 rokoch umiestnil v prvej trojke, ale Southgate bol sklamaný: Nedosiahli sme, čo sme chceli

Gareth SouthgateGareth Southgate Zdroj: SITA/AP/Luis Vieira

GUIMARAES - Futbalisti Anglicka ukončili vyše päťdesiatročné čakanie na "medailové" umiestenie na medzinárodnom turnaji. V premiérovom ročníku Ligy národov zdolali v nedeľu v rozstrele Švajčiarsko a vybojovali si tretie miesto. Angličanom sa podarilo prvýkrát v histórii uspieť v druhom jedenástkovom súboji za sebou, predtým sa tešili v osemfinále minuloročných MS proti Kolumbii. Rovnako ako vtedy bol hrdinom Angličanov brankár Jordan Pickford, ktorý sám premenil svoj pokus a následne chytil strelu Josipa Drmiča.

 "Bol som nervózny, ale intenzívne som trénoval pokutové kopy. Už v predchádzajúcom dueli som bol zapísaný ako šestka, proti Holanďanom však na rozstrel nedošlo, tak som to skúsil teraz dokonca ako piaty v poradí. Veril som si, lebo na tréningu som premenil snáď všetky pokusy," prezradil Pickford.

Angličanom sa síce podarilo dosiahnuť v istom zmysle historický úspech, predtým sa v najlepšej trojke na medzinárodnom turnaji umiestnili iba na víťazných domácich MS 1966. Napriek tomu tréner Gareth Southgate neskrýval rozčarovanie. "Som sklamaný. Nedosiahli sme, čo sme chceli - trofej. V semifinále sme si mysleli, že hráme dobre, ale nakopili sme hrozné chyby. Pozitívum je, že v tomto stretnutí sme sa poučili," citoval Southgatea oficiálny web Európskej futbalovej únie (UEFA).

Švajčiari neboli favoritmi záverečného turnaja v Portugalsku. Výkonmi však nesklamali, v semifinále boli domácemu mužstvu vyrovnaným súperom, keď ich potopil v závere duelu Cristiano Ronaldo. "Zaslúžili sme si viac, ako sme dostali. Odohrali sme dva dobré zápasy, napokon sme však vyšli naprázdno. Môžem iba zopakovať, čo hovorím vždy, bola to pozitívna skúsenosť. Liga národov je dobrý nápad a príležitosť pre menšie tímy," zhodnotil kormidelník Vladimir Petkovič.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 10
Viac o téme: Anglicko Švajčiarsko
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Luis Vieira; VIDEO: hoofoot.com
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články