Dvojnásobný bronzový olympijský medailista Gönci: Tam je veľmi náročné získať každučké euro!

Jozef Gönci
Jozef Gönci

BRATISLAVA - Pripravovaný zákon o Fonde na podporu športu by mohol prejsť prvým čítaním v Národnej rade Slovenskej republiky už na najbližšej schôdzi, ktorej začiatok je naplánovaný na utorok 18. júna. V rozhovore to uviedol štátny tajomník pre šport na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) Jozef Gönci.

"Zákon by ešte v júni mohol prejsť prvým čítaním, potom prídu na rad pripomienky ministerstiev, potom možno nejaké pozmeňovacie návrhy a analýza poslancov," povedal dvojnásobný bronzový medailista z OH v športovej streľbe.

Na ďalšej schôdzi so začiatkom 10. septembra by mohlo prísť na rad druhé čítanie. "Potom uvidíme, či ten dokument prejde. Následne by ho mal schvaľovať parlament. Bola by veľmi veľká škoda, ak by sme v parlamente necítili podporu pre športové hnutie. Ide totiž o jeden zo zdrojov financovania a hľadania prostriedkov na úrovni štátu. Tam je veľmi náročné získať každučké euro. Musí to by veľmi šikovne odkomunikované," prezradil Gönci.

Spomenutý zákon v závere mája predložili do pléna na prerokovanie poslanci NR SR Dušan Tittel a Tibor Jančula. Je predpoklad, že vstúpi do platnosti 1. januára 2020 a na začiatku by mal pracovať s rozpočtom 20 miliónov eur z prostriedkov ministerstva financií. "Tieto peniaze by sa rozdeľovali prostredníctvom verejnoprávneho mechanizmu. Na to by sa zriadil fond, podobne ako na kultúre alebo iných rezortoch. Ide o dodatočné peniaze, ktoré sa majú nominálne dostať do športu, nie iba formou úľav, ale reálne. Tieto peniaze by sa mali dostať medzi všetky možné subjekty cez ten verejnoprávny fond. V ňom by si vypisovali výzvy, oznámil by svoje priority a hlásiť by sa mohli všetci - kluby, zväzy, organizácie aj športoví odborníci," informovala nedávno šéfka rezortu Martina Lubyová.

Jozef Gönci potvrdil, že v prípade schválenia zákona bude ten priamo financovaný zo štátneho rozpočtu. "Predpoklad je, že pôjde o samostatnú rozpočtovú kapitolu," dodal.


Tagy: Dušan Tittel Jozef Gönci Tibor Jančula

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/Branislav Bíbel

DISKUSIA