VIDEO Slovenský a český hokej na ústupe: Skaut NHL prezradil, v čom sú naši hráči horší

Michal Krúpa
Michal Krúpa

TRENČÍN - Na Slovensku ich nájdete iba hŕstku. Hokejoví skauti si žijú život, o ktorom sníva azda každý športový fanúšik. Pod rukami im prejdú prakticky všetci mladí hokejisti ešte predtým, ako sa z nich stanú hviezdy NHL. Športky na šiestom ročníku tenisového turnaja Stars for Stars Media Cup 2019 v Trenčíne vyspovedali hokejového skauta Michala Krúpu.

"Takmer 10 rokov pracujem v organizácii Montreal Canadiens. Ide o európsky skauting, takže mám na starosti vyhodnocovanie hráčskeho talentu. Hľadáme hráčov, ktorí by sa nám hodili do organizácie a zlepšili by ju," začal rozhovor pre Športky Krúpa a pokračoval: "Dostať sa k takejto robote nie je jednoduché. Som veľmi vďačný, že môžem pracovať pre Montreal Canadiens. Na začiatku som hrával hokej na juniorskej reprezentačnej úrovni. Následne som hral v kanadskej juniorke. Keď som sa vrátil, tak som vyštudoval telovýchovu a chcel som byť trénerom. Mal som nejaké kontakty v Amerike, čo tiež pomohlo. Netreba sa vzdávať. Bol to môj sen a ja som robil všetko pre to, aby som sa tam dostal."

Hokejový skaut musí mať naštudované stovky mladých hráčov. Ročne napíše viac ako tisícku správ a pri kontakte s vedením klubu ho nemôže prekvapiť žiadne meno hráča z jeho sektoru. Krúpa má pod drobnohľadom Európu, ktorá má stále čo ponúknuť. "Európa má veľmi veľa talentovaných hráčov. Predovšetkým Švédsko, Fínsko a Rusko sú popredné krajiny. Do popredia sa dostáva aj Švajčiarsko a v najbližších rokoch čakáme veľa hráčov aj z Nemecka. V kurze sú aj Česi, ale tie čísla už nie sú také ako v minulosti. Slováci majú premenlivé roky. Raz je to hore, potom dole. Posledný rok nebol priveľmi úspešný," povedal Krúpa v rozhovore pre Športky.

Práca s mládežou je témou, o ktorej sa na Slovensku začalo hovoriť len nedávno. Dlhodobo bola zanedbávaná, čoho výsledkom sú slabšie draftové roky kedysi hrdej hokejovej krajiny. Slováci za konkurenciou zaostávajú v mnohých herných činnostiach a skutočnú pozornosť získa iba zopár z nich: "Individuálne činnosti našich hráčov nie sú až na takej úrovni, ako je to u Švédov a Fínov. Naši hokejisti nie sú korčuliarsky až tak zdatní ako konkurencia. Aj keď nejakých šikovných hokejistov máme, nepresadzujú sa na medzinárodnej úrovni. Bolo to vidieť vo vekovej kategórii do 18 rokov, kde Slovensko vypadlo z elitnej kategórie."


Tagy: Michal Krúpa

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Rendek
Foto:
Martin Bublavý; Video: Martin Bublavý

DISKUSIA