Muky a trýznenie pre slovenského hrdinu: 12-hodinové indické peklo... Moč sa zmenil na krv!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BANGALÚR - Slovenský ultrabežec Slavomír Lindvai má v roku 2019 svoj pretekársky vrchol v novembri na 24-hodinovom behu v rámci medzinárodných majstrovstiev Argentíny. V rámci prípravy sa predstavil v "dvanásťhodinovke" v indickom Bangalúre. Nebola to prechádzka ružovou záhradou. Ako jediný zahraničný pretekár napokon dobehol na 7. mieste výkonom 110,4 km. Za víťazom zaostal o 16,4 km.

"Majstrovstvá Indie v behu na 12 hodín v Bangalúre sa uskutočnili v náročných klimatických podmienkach. Pre mňa ako jediného cudzinca v štartovom poli to bolo veľmi náročné. Musel sa vyrovnať s vlhkom a slnkom. Keď vyšlo spoza mrakov, teplota sa vyšplhala na 40 stupňov. V Bangalúre som bežal z prípravy na 24 hodinovku, ktorá ma čaká v novembri. Víťaz mal na konte 126,8 km, ďalšie odstupy boli minimálne.

Na tretieho v poradí som mal odstup niečo cez 5 km, na štvrtého približne tri," referoval po pretekoch priamo z Indie 48-ročný Lindvai, ktorý po necelej polovici súťaže musel riešiť nečakané problémy vzbudzujúce obavy. "Približne po piatej hodine behu som mal krvavý moč, čo ma zneistilo, pretože minulý rok mi rozbíjali ľadvinový kameň," dodal bežec reprezentujúci SR v klubových farbách Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Lindvai nemal pôvodne v pláne štart v Indii. "V máji ma však indickí organizátori oslovili so zaujímavou ponukou na štart v Bangalúre. Išlo o 24-hodinové a 12-hodinové podujatie na 400 metrovom ovále štadióna Sree Kanteerava. Po dôkladnom zvážení svojho tohtoročného programu som sa rozhodol štartovať v dvanásťhodinovke. Zvládnuť dva 24-hodinové behy v priebehu troch mesiacov by totiž bolo takmer nemožné, obzvlášť pri kvalitnom výkone," uviedol nedávno pre košiceonline.sk bežec klubu PHaB Titus Labaš Košice.

Pre ultramaratónca z Malej Idy to bola premiéra v rámci čistej dvanásťhodinovky. Na svojom konte má už štrnásť 24-hodinových behov. "V rámci mojich 24-hodinových behov je však mojím poldenným maximom 133 kilometrov z roku 2010 vo francúzskom Brive. Išlo o medzičas z polovice celodenného behu. Samozrejme, mojím cieľom bude dosiahnuť čo najlepší výsledok,“ zaželal si ešte pred štartom Lindvai, ktorému asistovali aj dvaja členovia podporného tímu.

Vzhľadom na náročné podmienky však ani táto pomoc Ela Krillera starajúceho sa o občerstvovací servis a maséra Maroša Bachoríka nepriniesla Lindvaiovi lepší výkon, ako je jeho maximum pri polovici dvadsaťštyrihodinovky. Podľa správy na portáli kosiceonline.sk hlavným cieľom Lindvaia v kariére zostáva prekonanie slovenského rekordu v počte 24-hodinoviek Milana Furína, ktorý ich odbehol šestnásť.


Tagy: Slavomír Lindvai

Zdroj:
SITA
Foto:
Getty Images

DISKUSIA