Jedinečný príbeh slovenského reprezentanta: Prišiel z Ukrajiny, teraz ho chcú v zámorí!

Ilustračné foto

PIEŠŤANY - Narodil sa v poľskom Bialystoku, jeho rodičia sú Ukrajinci a on nastupuje vo farbách Slovenska. Šestnásťročný útočník Oleksij Myklucha patrí k najzaujímavejším členom súčasného kádra hokejovej "osemnástky" nielen z hľadiska životného príbehu, ale aj herného prejavu. Kreatívny center si váži príležitosť, ktorú dostal od krajiny spod Tatier, a snaží sa ju splatiť výkonmi na ľade.

"Som veľmi vďačný za túto možnosť. Na Ukrajine by som si hokej neužíval ako na Slovensku. V tíme sme dobrá partia, takže som spokojný," povedal na úvod.

Za príchodom Mykluchu na Slovensko stoja jeho rodičia. Otec aj mama sú trénermi šortreku (rýchlokorčuľovania na krátkej dráhe, pozn.) a v minulosti pravidelne chodievali na preteky do Spišskej Novej Vsi. Práve z metropoly Spiša prišla pre otca pracovná ponuka a celá rodina sa sťahovala. Mladý Oleksij dostal príležitosť v miestnom hokejovom klube a ihneď zaujal svojou výkonnosťou. V kadetskej kategórii zbieral viac ako dva body na zápas a v sezóne 2017/18 ovládol produktivitu slovenskej dorasteneckej ligy v základnej časti. V 41 zápasoch nazbieral 82 bodov (37+45). "Do Spišskej Novej Vsi ma zavolal tréner Karaffa, a tak som prišiel. Postupne sa mi začalo dariť a potom prišiel aj návrh na zmenu občianstva," prezradil mladý útočník.

Na Slovensku sa kreatívny center dlho nezdržal. Pred začiatkom minulého ročníka prijal ponuku z akadémie rakúskeho Red Bullu Salzburg, ktorá patrí medzi najvyspelejšie v celej Európe. V drese "červených býkov" nastupoval v českej juniorskej lige a opäť sa zaradil medzi lídrov mužstva. V 39 štartoch zaknihoval 52 bodov (18+34). "Spočiatku to bolo náročné, musel som si zvykať na nový jazyk. Potom sa mi začalo dariť a bolo to lepšie. Za súpermi sme síce museli ďalej cestovať, ale nebol to problém," opisoval Myklucha, ktorý si rakúsku skúsenosť pochvaľoval. "V Salzburgu panujú ideálne podmienky pre hokej. Mohli sme ísť hocikedy na ľad. Klub má výborných doktorov a necháva hráčom aj priestor na štúdium," pokračoval.

Napriek spokojnosti s pôsobením v Mozartovom rodisku neodolal šikovný mladík ponuke na ďalší kariérny posun. Koncom júna si ho v CHL Import Drafte vybral aktuálny šampión juniorskej QMJHL aj Memorial Cupu Rouyn-Noranda Huskies a práve v tomto kanadskom klube sa bude slovenský reprezentant čoskoro hlásiť. "Cítim sa veľmi dobre a teším sa na túto výzvu. Do Kanady odídem ešte v auguste. Dúfam, že sa mi v zámorí bude dariť," dodal Myklucha, ktorého hráčskymi vzormi sú Sidney Crosby alebo Zdeno Chára.


Tagy: Slovensko Rouyn-Noranda Huskies Oleksij Myklucha

Zdroj:
SITA
Foto:
hockeyslovakia.sk - jh

DISKUSIA