Po zlom úvode prišiel slovenský uragán: 12-gólový triler proti Švajčiarsku!

Zápasová momentka z duelu Slovensko U18 - Švajčiarsko U18Zápasová momentka z duelu Slovensko U18 - Švajčiarsko U18 Zdroj: TASR - Martin Palkovič

PIEŠŤANY - Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov zvíťazila v záverečnom vystúpení na turnaji Hlinka Gretzky Cup 2019. V piatkovom popoludňajšom dueli o konečné 7. miesto zdolala v Piešťanoch rovesníkov zo Švajčiarska 7:5. Zverencom Ivana Feneša síce nevyšiel začiatok stretnutia, ale ešte v prvej tretine zmazali dvojgólové manko a vo štvrtom zápase na podujatí si pripísali prvý triumf.

Mladí Slováci zvíťazili nad "Helvétmi" na rovnakom turnaji aj vlani, keď si s nimi v kanadskom Edmontone poradili výsledkom 5:3. Pred rokom však obsadili v celkovom hodnotení šiestu priečku. Švajčiari v úvode zápasu ťažili zo slovenských defenzívnych zaváhaní. Vo 4. min zužitkovali nájazd dvoch na brankára, ktorý zakončil Louis Robin.

O štyri minúty neskôr zostal voľný v predbránkovom priestore Maximilian Streule a dorážkou do odkrytej siete prekonal bezmocného Šimona Latkóczyho. Domáci hokejisti sa zo zlého štartu rýchlo otriasli a už v 11. min znížili zásluhou dôrazného Róberta Bača. Do prestávky bolo vyrovnané, keď Roman Faith ideálne prihral pred bránku a Oleksij Myklukha zakončil vydarenú presilovkovú akciu.

Do druhej tretiny vstúpili švajčiarski reprezentanti so zmenou na brankárskom poste, no striedajúci Andri Henauer si neudržal dlho čisté konto. V 22. min Jakub Kolenič našiel zadovkou Mateja Kašlíka, ktorého pohotová strela rozvlnila sieť. V zostávajúcom priebehu prostredného dejstva prekonali Henauera ešte aj Richard Petráš s Martinom Chromiakom, keď úspešne zakončili individuálne akcie.

Švajčiari v poslednej tretine zvýšili ofenzívne úsilie a dvoma gólmi sa vrátili do zápasu. Po dvoch vydarených kombináciách zakončili Mike Zaugg a Joshua Fahrni prakticky do prázdnej bránky. Kouč Feneš zareagoval na vývoj stretnutia oddychovým časom a od tohto momentu sa jeho zverenci upokojili. Súpera nepúšťali do šancí a naopak v 54. min skórovali vďaka presnému bekhendu Kašlíka. Dvojgólový náskok im však vydržal len niekoľko sekúnd, delovkou sa presadil Dario Allenspach. Švajčiarski mladíci v záverečnej snahe o vyrovnanie skúsili hru bez brankára, no v poslednej minúte stratili puk v útočnom pásme a Myklukha spečatil slovenské víťazstvo.

Slovensko "18" - Švajčiarsko "18" 7:5 (2:2, 3:0, 2:3)
Góly: 11. Bačo (Jombík, R. Faith), 14. Myklukha (R. Faith, Chromiak), 22. Kašlík (Kolenič, S. Rehák), 32. R. Petráš (L. Nemec, Šramaty), 38. Chromiak, 54. Kašlík (Kolenič, S. Rehák), 60. Myklukha - 4. Robin (Derungs), 8. Streule (Zaugg, Nussbaumer), 43. Zaugg (Hofer, Lindemann), 50. Fahrni (Meier), 55. Allenspach
Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše Chanton (Švajčiarsko) 10 minút za vrazenie na mantinel, presilovky 1:1, oslabenia 0:0, rozhodovali: Stano, Štefik - Durmis, Vyšný, 554 divákov

Zostava SR "18": Latkóczy - Kňažko, Fatul, Š. Nemec, Stacha, Putala, Groch, Jombík, O. Ketner - J. Lašák ml., Myklukha, Chromiak - Kolenič, S. Rehák, Kašlík - Bačo, R. Faith, Mastič - Šramaty, R. Petráš, L. Nemec

o 5. miesto:
Česko - USA 4:3 pp (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)
Góly: 8. Gut (Chlubna), 11. Handl (Macháček), 52. Myšák (Malát, Vacík), 67. P. Novák (Chlubna) - 36. Williams, 52. Hanas, 58. Ellis

Viac o téme: Slovensko Švajčiarsko