Asistent kouča slovenskej reprezentácie: ME sú pre naše hráčky šanca živiť sa volejbalom

Na snímke radosť SloveniekNa snímke radosť Sloveniek Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Slovenské volejbalistky vedie za dobrými výsledkami na majstrovstvách Európy v Bratislave nielen renomovaný taliansky tréner, ale aj jeho úspešný slovenský asistent. Marca Fenoglia vhodne dopĺňa Michal Mašek (36), ktorý v uplynulej sezóne doviedol volejbalistky LKS Lodž k titulu v kvalitnej poľskej najvyššej súťaži a v tej novej bude pôsobiť v gréckom PAOK Solún.

"Poľská liga má veľmi dobrú úroveň. Určite po tureckej, ruskej a talianskej sa tam niekde už nachádza poľská liga. Dnes je už možno aj lepšia ako nemecká. V tíme sme mali kvalitné domáce hráčky a k tomu sme mali skvelú brazílsku smečiarku z Ria de Janeiro. Bola veľká osobnosť a svojimi výkonmi dokázala strhnúť aj ostatné hráčky. Za dva roky sa nám podarilo postaviť veľmi dobrý tím a vyvrcholilo to ziskom majstrovského titulu. Ja ako zahraničný tréner som to nemal ľahké. Poliaci sú veľkí národniari a uznávajú len tých cudzincov, ktorí sú lepší ako oni a každodenne to dokazujú," uviedol Michal Mašek v rozhovore pre SITA.

Po úspešnej klubovej sezóne v Poľsku Mašek rád prijal slovenskú reprezentačnú výzvu. "Už minulý rok v lete ma športový riaditeľ Marek Rojko volal do reprezentácie, vtedy som ešte na to nebol pripravený. Neskôr som však neváhal. Majstrovstvá Európy na Slovensku a ponuka byť pri tom sa neodmietajú," vysvetlil Mašek. Progresívny mladý tréner vyzdvihol fakt, že Slovensko sa predstaví pred domácimi fanúšikmi na kontinentálnom vrchole napriek tomu, že neprešlo náročným sitom kvalifikácie. "Majstrovstvá Európy sa rozšírili zo 16 na 24 tímov. A je len dobré, že táto generácia našich hráčok dostala túto šancu. My sme ju dostali, nevybojovali sme si ju. O to viac musíme bojovať na šampionáte, aby sme ukázali, že tam kvalitou patríme. A postup zo skupiny je dôkazom toho, že tam patríme," zamyslel sa. "Ak by sa nám nepodarilo postúpiť do osemfinále, znamenalo by to, že Európa nám za tie roky ušla," doplnil.

Zároveň zdôraznil, že majstrovstvá Európy sú veľká šanca pre mladú generáciu hráčok, aby sa ukázali v dobrom svetle aj mimo klubovej scény. "Dáva im to veľkú šancu dostať sa do lepších klubov a živiť sa volejbalom. Myslím si, že naše hráčky si to uvedomujú," podotkol rodák z Púchova.

Radosť hráčiek Slovenska Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Už mesiac pred ME tvrdil, že kľúčové bude pre Slovenky zvládnuť zápas proti Španielkam, Švajčiarkam a Bieloruskám. To sa napokon aj podarilo a odmenou im je postup do vyraďovacej fázy. Na adresu favorizovaných Nemiek e Rusiek reprezentačný asistent poznamenal: "S každým sa dá hrať, Rusky už dávno nie sú tie, čo boli. Či sa však dá proti nim aj vyhrať? Bude to ťažké. Samozrejme, do každého zápasu ideme s tým, že chceme vyhrať."

S hlavným trénerom Marcom Fenogliom sa pred začiatkom vzájomnej spolupráce nepoznali. Charakterizuje ho ako typického predstaviteľa talianskej volejbalovej školy. "Spolupracoval som už s niekoľkými Talianmi a tá škola je v podstate rovnaká. Na Fenogliovi je zreteľný rukopis mužského volejbalu. Je to vidieť na systéme obrany aj prístupe k hráčkam. V tíme panuje absolútne profesionálna úroveň. On je šéf, ja mu pripravujem podklady, ako on chce, všetko sa podriaďuje jeho štýlu," zhodnotil asistent hlavného trénera.

Súčasný volejbal je predovšetkým o rýchlosti a minime chýb. To platí nielen o mužoch, ale už aj o ženách. "Volejbal sa za posledné roky veľmi posunul dopredu, to však asi platí o všetkých kolektívnych športoch. Najlepšie tímy hrajú rýchlo, všetko sa zdynamizovalo. Aj ženy sú už schopné hrať rýchlo a presne v útočnej fáze. Tam je asi najväčšia zmena. Samozrejme, aj individuálna technika je už dnes na vysokej úrovni," dodal Mašek pre SITA.

Viac o téme: Slovensko Marca Fenoglia Michal Mašek
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Pavel Neubauer
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články