Snehová fujavica, ktorá zmenila slovenskú históriu: Náš futbal spomína na nezabudnuteľný večer!

Peter Petráš na jar roku 2018 ako kapitán Interu Bratislava
Peter Petráš na jar roku 2018 ako kapitán Interu Bratislava

BRATISLAVA - Keď slovenskí futbalisti 14. októbra 2009 spečatili historický postup na majstrovstvá sveta 2010 v JAR, lomcovali nimi obrovské emócie. Niekdajší obranca tímu spod Tatier Martin Petráš si po desiatich rokoch zaspomínal na tento najväčší moment v hráčskej kariére. V rozhovore priznal, čo prežíval bezprostredne po skončení víťazného stretnutia v poľskom Chorzówe (1:0).

"Hneď po zápase som volal otcovi. Do telefónu som mu od šťastia plakal asi pol hodiny. Ani neviem, či som mu niečo povedal. Keď si na to teraz spomínam, mám husiu kožu. Človek si v tej chvíli spomenul na všetku drinu, celú kariéru, futbalové začiatky, nepríjemné zranenia, ťažké chvíle a všetko, čo tomu podriadil. Niektorí hráči majú viac talentu, iní nie. Ja som si všetko v kariére vybojoval sám svojou mentalitou a stálo ma veľa síl, aby som sa dostal tam, kde som bol," rozhovoril sa 39-ročný rodák z Bojníc.

Podobne ako väčšina jeho reprezentačných spoluhráčov kladie postup na MS aj účasť na nich na najvyššie miesto v pomyselnom rebríčku kariérnych úspechov. "Bol to jedinečný zápas, prvýkrát v histórii Slovenska sa postúpilo na veľký šampionát. Víťazstvo v Poľsku sme vytrpeli, mali sme v tom zápase dosť šťastia. Všetci svätí stáli pri nás a po zápase sme oslavovali postup. Určite patrí na 1. miesto v mojom rebríčku," doplnil.

Petráš, ktorý bol súčasťou aj úspešnej "dvadsaťjednotky" trénera Dušana Radolského, má duel na Sliezskom štadióne v Chorzówe dodnes v živej pamäti. "Dobre si naň spomínam. Keď sme sa ráno zobudili, odušu snežilo. Nevedeli sme, či sa vôbec bude hrať. Nakoniec sa hralo, bola zima, na trávniku päť centimetrov snehu, sneženie sa zhusťovalo, poriadne nebolo vidieť do diaľky... Na október to bol netypický zápas, ale tak to malo byť. Mali sme šťastie, bojovali sme od prvej minúty do poslednej a podaril sa nám historický úspech. Nikdy na to nezabudnem, už len pre tie netypické podmienky," poznamenal v tom čase hráč talianskej Ceseny.

Slováci mohli spečatiť postup na africký "mundial" už niekoľko dní predtým, ale doma podľahli Slovincom (0:2). Na druhý pokus to však, našťastie, vyšlo. Podľa Petráša boli všetci hráči pred duelom v Poľsku maximálne motivovaní, tréner Vladimír Weiss st. ani nemusel veľa rozprávať.

"To sú také zápasy, na ktoré sa namotivujete sami. Vedeli sme, o čo hráme, takže pred stretnutím v šatni ani nebolo extrémne veľa slov. V takých prípadoch tréner ani nemusí veľa hovoriť, bolo to vtedy veľmi stručné. Všetci sme vedeli, že sme predtým mali doma šancu spečatiť postup a posledný zápas hrať v pokoji, ale pobabrali sme to. Verili sme si však, chceli sme dokázať, že so Slovinskom to bol iba výpadok," skonštatoval na záver Martin Petráš.


Tagy: Peter Petráš Slovensko

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/Pavel Neubauer

DISKUSIA