Politické špičky reagujú na nechutnosti v Bulharsku: Pohár pretiekol, nezostane kameň na kameni!

Bulharská fanúšikovská enkláva
Bulharská fanúšikovská enkláva

SOFIA - Bulharskí futbaloví fanúšikovia sa v pondelňajšom zápase kvalifikácie o postup na ME 2020 prezentovali viacerými prejavmi rasizmu a homofóbie. V dueli s Anglickom, v ktorom Bulharsko prehralo jednoznačne 0:6, predviedli domáci priaznivci nacistické gestá a hráčov tmavej pleti v drese súpera urážali tzv. opičími zvukmi.

Bulharov za výstrelky fanúšikov pravdepodobne neminie ďalší trest od Európskej futbalovej únie (UEFA), no incidenty zo Sofie majú dohru aj v rámci krajiny. Bulharský premiér Bojko Borisov požaduje okamžitú rezignáciu zväzového prezidenta Borislava Michajlova.

Borisov v utorok požiadal bulharského ministra športu, aby pozastavil všetky väzby s Bulharským futbalovým zväzom (BFS) vrátane tých finančných. "Vláda urobila v rámci rozvoja bulharského futbalu veľa, ale po týchto udalostiach, ktoré majú vplyv na celé športové odvetvie v krajine, sa premiér rozhodol pozastaviť spoluprácu medzi ministerstvom športu a futbalovým zväzom do rezignácie Michajlova," cituje portál bbc.com ministra športu Krasena Kraleva.

Bulhari už v minulosti mali problémy s rasistickým správaním fanúšikov, za čo ich UEFA potrestala zatvorením jedného zo sektorov na štadióne počas duelu proti Anglicku. Tréner "Albiónu" Gareth Southgate už pred stretnutím avizoval, že jeho zverenci sa musia pripraviť na slovné útoky z tribún. Jeho predpoklady sa potvrdili, keďže hlavný rozhodca Ivan Bebek z Chorvátska musel už v prvom polčase duel medzi Bulharskom a Anglickom dvakrát prerušiť.

AKTUALIZÁCIA (15:40) - Prezident bulharskej futbalovej federácie Borislav Michajlov abdikoval na svoju funkciu. Bývalý brankár a rodák zo Sofie bol tiež členom exekutívy UEFA. 

 

 


Tagy: Anglicko Bulharsko Bojko Borisov Borislav Michajlov

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Vadim Ghirda; Twitter/Goal

DISKUSIA