Ani bleskurýchly Sagan nepotiahol Slovensko vyššie: Na olympiáde to s nami vyzerá takto

Peter Sagan
Peter Sagan

BRATISLAVA - Slovenská reprezentácia bude môcť postaviť na budúcoročných olympijských pretekoch s hromadným štartom dvoch cyklistov. Vyplýva to z kvalifikačných pravidiel Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) pre Tokio 2020. Na základe rebríčka krajín podľa UCI za obdobie od 22. októbra 2018 po 22. október 2019 figuruje Slovensko na 24. pozícii a štáty na 22. až 32. priečke budú disponovať práve dvojicou miesteniek. V časovke dostane príležitosť jeden jazdec.

O účasti na OH 2020 v cestných pretekoch s hromadným štartom uvažuje aj trojnásobný majster sveta Peter Sagan. A to aj napriek tomu, že mužské preteky v Tokiu sa budú konať v sobotu 25. júla iba šesť dní po skončení Tour de France. Navyše organizátori pripravili pre cyklistov 234 km s náročným profilom a celkovým počtom 4865 výškových metrov.

Rovnaký počet cyklistov ako Slováci môžu na OH využiť aj Eritrejčania, Američania, Ekvádorčania, Portugalčania, Novozélanďania, Estónci, Alžírčania, Luxemburčania, Lotyši a Turci. V štartovom poli pretekov bude figurovať dovedna 128 cyklistov, z toho 122 dostane možnosť prostredníctvom rebríčka krajín a zvyšní šiesti sa kvalifikujú na základe výsledkov kontinentálnych šampionátov v Afrike, Amerike a Ázii.Najväčšie, päťčlenné, zastúpenie budú mať krajiny na prvom až šiestom mieste rebríčka (Belgicko, Taliansko, Holandsko, Francúzsko, Kolumbia a Španielsko). Služby štyroch cyklistov využijú reprezentácie zo siedmej až trinástej priečky. Troch budú mať k dispozícii národné tímy umiestnené na 14. až 21. pozícii. Dvoch jazdcov postavia krajiny na spomenutom 22. až 32. mieste. Štáty na 33. až 50. priečke budú môcť nominovať do olympijských pretekov jediného jazdca.

V pretekoch s hromadným štartom žien Slovensko nebude mať zastúpenie, pretože miestenky dostane iba najlepších 22 krajín rebríčka. V časovke sa predstavia dokonca len cyklistky pochádzajúce z krajín v elitnej pätnástke.

UCI definitívne potvrdí kvóty pre jednotlivé národné olympijské výbory 15. novembra 2019 a krajiny budú mať mesiac na to, aby potvrdili, či miestenky využijú. UCI bude následne od 1. januára do 30. júna 2020 prerozdeľovať nevyužité kvóty.


Tagy: Peter Sagan Slovensko

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Michal Svítok

DISKUSIA