Vlhová reaguje na prvé kolo obráku v Söldene: Môže sa stať čokoľvek, všetko je otvorené!

Petra Vlhová
Petra Vlhová

SÖLDEN - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová vstúpila do novej zimy Svetového pohára predbežne siedmou najrýchlejšou jazdou 1. kola obrovského slalomu. V sobotňajšej ľadovcovej ouvertúre v rakúskom Söldene ako prvá súťažiaca sezóny zašla čas 1:09,36, o 1,47 s horší ako Američanka Mikaela Shiffrinová.

Dvadsaťštyriročná Slovenka predviedla za slnečného počasia na dobre upravenej trati vyrovnanú jazdu. V hornej plochejšej pasáži dokázala vykĺzať solídne tempo a hoci v strmine ju v niektorých bránkach nepatrne "zatvorilo", jej výkon stačil po elitnej sedmičke na štvrté miesto v závese za jej predchodkyňou na tróne obrovského slalomu, Francúzkou Tessou Worleyovou.

"Vrch nebol najhorší, ale všetok čas som stratila v strmej časti. Musím si pozrieť video a prebrať to s trénerom. Prvé kolo máme za sebou, určilo sa poradie a uvidíme, aké bude druhé kolo. Budem sa snažiť ísť lepšie najmä tú strmú časť, možno viac pustiť lyže. Môže sa stať čokoľvek, všetko je otvorené. Nemyslím však na to, že teraz musím ísť na pódium," uviedla Vlhová v cieľových priestoroch.

Vlhová je úradujúca majsterka sveta v tejto disciplíne zo švédskeho Aare, ale vlaňajší obrovský slalom v Söldene po chybe v druhom kole nedokončila. Na ľadovci Rettenbach 24-ročná Liptáčka dosiaľ nestála na pódiu pre tri najlepšie. Vzhľadom na zdravotné problémy a nakopené tréningové manko počas letnej prípravy sa Vlhovej tréner Livio Magoni pred pretekmi v Söldene vyjadril, že bude v úvode sezóny spokojný aj s umiestnením od piateho do desiateho miesta.

Náročná trať v Söldene

Obrovský slalom v Söldene má status najťažšieho v kalendári Svetového pohára žien, keďže sa štartuje vo vyše trojtisícovej nadmorskej výške. S prevýšením takmer 400 m a 50 bránkami je tiež najdlhší spomedzi porovnateľných ženských "obrákov" v SP, čiže je náročné vydržať s dychom. Vlhová sa pustila do boja s traťou ako prvá z elitnej skupiny pretekárok. V prvej rovnejšej časti získala potrebnú rýchlosť a udržala si ju aj v nájazde do strmej pasáže.

Potom sa však dostatočne nevyrovnala so zmenami rytmu a do cieľa v miernejšom kopci nebola až taká rýchla. Vlhová aj jej súperky si tiež museli zvyknúť na zmenu svetelných podmienok počas jazdy, keďže úvodnú časť svahu v 1. kole osvetľovalo slnko a jej druhá polovica bola v tieni. Podľa spolukomentátorky RTVS Veroniky Velez-Zuzulovej P. Vlhová predviedla tradične bojovný výkon. Prvé kolo ešte pokračuje výkonnostne slabšími pretekárkami. Ďalšie Slovenky už medzi nimi nefigurujú. Druhé kolo s tridsiatkou najlepších pretekárok sa začne o 13.00 h.

Obrovský slalom žien - 1. kolo /po elitnej tridsiatke/: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:07,89 min, 2. Alice Robinsonová (N. Zél.) +0,14 s, 3. Federica Brignoneová (Tal.) +0,86,... 7. Petra Vlhová (SR) +1,47


Tagy: Petra Vlhová Sölden

Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
TASR/Martin Baumann

DISKUSIA