Veľká pocta pre českú tenisovú legendu: Berdych sa na Turnaji majstrov lúčil s úspešnou kariérou

Tomáš Berdych sa v Londýne rozlúčil s aktívnou kariérou
Tomáš Berdych sa v Londýne rozlúčil s aktívnou kariérou

LONDÝN - Český tenista Tomáš Berdych ukončil kariéru. Na dnešnom ceremoniáli počas Turnaja majstrov v Londýne dal zbohom bielemu športu po sedemnástich rokoch na okruhu ATP, počas ktorých si zahral finále Wimbledonu a získal 13 turnajových titulov.

Spolu s bývalou svetovou štvorkou sa slávnostne lúčilo s tenisom ďalších osem hráčov. Medzi nimi tiež Berdychov daviscupový parťák Radek Štěpánek, ktorý skončil už vlani, Španiel David Ferrer, Cyperčan Marcos Baghdatis alebo Bielorus Max Mirnyj.

"V živote je veľa vecí, ktoré si môžete kúpiť. Ale pre nás tenistov je len hlavný jeden moment, a to keď skončil zápas v hale, ako je táto, a vy ste vyhrali. Tento moment je pre všetkých, zvlášť pre mňa, ten najlepší. Je ale čas ísť ďalej. Prídu ďalšie veci, ktoré ma budú tešiť," povedal Berdych.

S tenisom tridsaťštyriročný rodák z Valašského Meziříčí končí kvôli chronickým problémom vyplývajúcim z vrodenej chyby ľavého bedra, ktoré sa prejavujú bolesťou chrbta, ktoré ho trápili posledné dva roky.

Najväčším Berdychovým úspechom na okruhu ATP je finále Wimbledonu z roku 2010, v ktorom prehral so Španielom Rafaelom Nadalom. Podieľal sa na dvoch českých triumfoch v Davisovom pohári. Posledný zápas odohral Berdych v septembri v 1. kole US Open.

Grandslamový titul v ére veľkej štvorky, ktorú tvorí Švajčiar Roger Federer, Španiel Rafael Nadal, Srb Novak Djokovič a Brit Andy Murray, získať nedokázal. "Mal smolu, že ich vo svojej kariére stretol. Grandslamový titul by si zaslúžil," povedal v týždni Jaroslav Navrátil, pod ktorého vedením Berdych vstúpil do sveta profesionálneho tenisu.

Vďaka servisu a razantnému forhendu sa vypracoval na jedného z najstabilnejších hráčov. Šesť rokov strávil nepretržite v prvej desiatke rebríčka a sedemkrát sezónu v Top 10 i ukončil. "Jeho konzistencia bola obdivuhodná a každý rok atakoval päťdesiat výhier za sezónu, to je neuveriteľné," povedal ďalší z bývalých Berdychových koučov Tomáš Krupa.

Na všetkých turnajoch veľkej štvorky dokázal ako jeden z mála postúpiť minimálne raz do semifinále. V Davisovom pohári zohral počas 13 rokov 67 zápasov s bilanciou 50:17 a hlavnou mierou sa zaslúžil o dva celkové triumfy v rokoch 2012 a 2013.

Berdych, ktorý sa v júli 2015 oženil s modelkou Ester Sátorovou, zarobil na odmenách 29,491.328 milióna dolárov, v prepočte vyše 683 miliónov českých korún.


Tagy: Tomáš Berdych Turnaj majstrov 2019

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP - Kirsty Wigglesworth; Video: Tennis TV

DISKUSIA