Tŕnistá cesta českej legendy: VIDEO Vrcholy, pády či zlatá éra tenisu... Bola to škola života!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

PRAHA - Wimbledonský finalista Tomáš Berdych skončil s tenisom, pretože vnútorne cítil, že v ňom vyhasla iskra ďalej hrať. Po rozhodnutí odložiť rakety, ktoré už má v pivnici, pocítil úľavu. Obrovským stresom je definitívne koniec.

"Jedného dňa som sa zobudil a mal zvláštny pocit. Niečo mi hovorilo, že to zhaslo," poklepal si na srdce pri pražskom stretnutí s médiami. Presný dátum, kedy sa to stalo, si nepamätal. "Cítil som v sebe, ako keby niečo zhaslo. Nemal som najmenšiu motiváciu sa zdvihnúť a nie ísť na kurt, ale za doktormi. Tak som si povedal, že toto nie. To by bolo iba zbytočné trápenie," povedal.

V jeho srdci po rozhodnutí odísť z tenisu nastal pokoj. "Zo dňa na deň som zistil, že na mňa nečaká stres, rutina a odriekania, ktoré sú s tenisovou kariérou spojené. Ako som bol celý čas sebec a musel to robiť všetko podľa seba, nemohol pozerať vpravo vľavo, tak teraz si zaslúžia ľudia okolo mňa nejaký čas," povedal Berdych, ktorý pravdepodobne bude nasledovať svoju manželku, modelku Ester do zahraničia a časom sa teší aj na rodinu. "Keď raz Ester povie, že končí s modelingom, tak sa vrhneme na deti."

Vrchol kariéry v All England Clube

Do Česka sa bývalý štvrtý hráč sveta vrátil z Londýna, kde v sobotu na Turnaji majstrov oficiálne oznámil koniec sedemnásťročnej profesionálnej kariéry. "Bolo to fakt pekné spojenie a pripomenutie si najkrajších tenisových spomienok," poukázal na fakt, že si Masters zahral šesťkrát a vo Wimbledone bol v roku 2010 vo finále.

VIDEO Zostrih z finále Wimbledonu 2010

Práve duel o titul na tráve v All England Clubu, v ktorom vtedy nestačil na Španiela Rafaela Nadala, označil za najsilnejší okamih. "Tenis má výhodu, že má viac cieľov, či už sú to grandslamy, Davis Cup, postavenie v rebríčku. Prierez tým všetkým mám dobrý, ale asi najväčší zážitok pre mňa bude finále Wimbledonu," potvrdil.

Na vysnívaný grandslamový titul však nedosiahol a jeho maximom zostalo finále Wimbledonu. "To sa stáva, že sa niečo nepodarí. Keby všetci všetko splnili, tak by to bolo nudné," povedal tenista na tlačovej konferencii v Prahe. Berdych na všetkých grandslamoch aspoň raz prešiel do semifinále, čo nedokázalo veľa tenistov. Ďalej sa dostal len pred deviatimi rokmi na tráve v All England Clube.

Zlatá éra tenisu

Proti Berdychovmu väčšiemu grandslamovému úspechu zväčša stáli Švajčiar Roger Federer, Španiel Rafael Nadal, Srb Novak Djokovič či Brit Andy Murray. "Beriem to tak, aj keď to možno znie zvláštne, že som hral v najťažšej možnej ére, ktorá v tenise bola," povedal Berdych. Zároveň ale uviedol, že mal obrovské šťastie, že bol jej súčasťou. "Môžem byť hrdý, že som sa tam pohyboval a každého aspoň raz porazil," prehlásil bývalý český tenista.


Čítajte aj: Ak by žil v inej ére, vyhral by podstatne viac: Český tenis opúšťa ťažko nahraditeľná ikona


Nebude preto mať v noci divoké sny, že niečo zanedbal. "Nechcel som končiť s tým, že sa ráno zobudím a poviem si: Ty vole, ešte si to mal skúsiť, neurobil si pre to všetko" Nechcel uvažovať, v ktorej dobe by grandslamový titul získal. "Páčilo by sa mi mať doma nejaký pohár, ale nikdy som na keby nehral. Som realista. Musíme sa snažiť ovplyvňovať veci, ktoré môžeme," povedal bývalý štvrtý hráč sveta.

VIDEO Najlepšie údery českej legendy proti hráčom "Veľkej štvorky"

Posledným českým grandslamovým víťazom je Petr Korda z Australian Open 1998. Otázkou je, za ako dlho mu vyrastie nástupca. Aktuálne nemá Česko žiadneho muža v najlepšej stovke svetového rebríčka, k nádejam patrí generácia okolo Jonáša Forejtka. "Nemal som veľa času študovať ich hru, aby som mohol hovoriť, aký majú forhend a bekhend. Ale bude ma to zaujímať a budem sledovať, ako sa im bude dariť," povedal Berdych.

Dobrodružstvo v Davis Cupe

K ďalším vrcholom jeho kariéry patrili dve výhry v Davisovom pohári. Tú prvú s Radkom Štěpánkom oslavovali v Prahe pred siedmimi rokmi. "V Davis Cupe hráte pre tím, pre celú krajinu a ľudia sú v hale len pre nás. Je to viac o emóciách, človek to inak vníma, nechcem povedať silnejšie, ale má to svoje čaro," konštatoval Berdych. K úspešnej kariére gratuloval Berdychovi textovou správou okrem iného Brit Andy Murray a v Londýne za ním prišiel Švajčiar Roger Federer. "To bol jeden z najkrajších momentov. Bola to pekná krátka debata," tešil sa Berdych.

Vekovo sa rodák z Valašského Meziříčí v 34 rokoch necíti na tenis starý, ale s kariérou sa lúči kvôli chronickým problémom vyplývajúcim z vrodenej chyby ľavého bedra. Tie sa prejavujú bolesťou chrbta, ktorý ho trápil posledné dva roky. "Okolnosti ma k tomu dohnali. Nemôžem hrať naplno, aby ma to napĺňalo. Moja kariéra by si nezaslúžila, aby som sa motal okolo päťdesiateho šesťdesiateho miesta na svete," nechal sa počuť bývalý český reprezentant. 

Chcem spoznávať Česko

Keby hral ďalej, mohol by sa jeho zdravotný stav zhoršiť. "Teraz ma čaká dlhšia časť, než čo som zažil, a musím pozerať aj trošku ďalej," podotkol s tým, že okrem tenisu nemusí iné aktivity obmedzovať. Teší sa na lyže alebo na bicykel, na ktorom môže prejsť Česko. "Ktoré poznám bohužiaľ menej než svet, čo ma mrzí," povedal Berdych.

Je pyšný, že podľa svojich slov zostal od začiatku do konca sám sebou. "Taký, akého ma rodičia vychovali," povedal a nechal na fanúšikoch, aby som si ho každý pamätal podľa svojho gusta. "Ja som robil maximum počas tréningu, počas zápasov, mal veľa skvelých zážitkov aj chýb, ale každý si urobí obrázok sám. Niekto má taký pohľad, niekto iný. Nie sme politici, každý športovec by to tak mal mať."

Bola to škola života

Pozitívne skúsenosti z profesionálnej tenisovej kariéry prevažujú. "Naučil som sa disciplíne, pracovitosti či zvládaniu krízových situácií. Je s tým spojená aj sláva. Áno, aj peniaze. Všetko to šlo postupne, malo to vývoj. Bola to škola života."

Najsilnejším tenisovým emočným momentom pre Berdycha bolo stať na kurte po víťaznom zápase. O ten teraz prišiel. "Ale dokážem sa porovnať s tým, že to patrilo k etape, ktorá je minulosťou. Nemám problém, že už nebudem stredobodom pozornosti. Nemusím si nič dokazovať. Viem si uvedomiť, že s kariérou je koniec," povedal.

Keď si dnes zapne tenis v televízii, tak v sebe necíti ľútosť, že sám nestojí na kurte. "Tenis sledujem ako každý iný šport. To je pre mňa jeden z najlepších ukazovateľov, že to rozhodnutie bolo správne a v správny čas," zakončil najlepší český tenista posledných rokov.


Tagy: Tomáš Berdych

Zdroj:
ČTK
Foto:
Športky Koláž - TASR/AP/Kirsty Wigglesworth/Petr David Josek/Dita Alangkara/Aaron Favila/Anders Wiklund; Video: YouTube/Tennis TV/JWTennis28; Twitter/Tennis TV

DISKUSIA