Úvod sezóny ako zo zlého sna: Slováci totálne vybuchli, neprešli ani len kvalifikáciou

Johannes Hösflot Kläbo vyhral úvodné preteky sezónyJohannes Hösflot Kläbo vyhral úvodné preteky sezóny Zdroj: SITA/AP/Vesa Moilanen

RUKA - Nóri Maiken Caspersen Fallová a Johannes Hösflot Kläbo triumfovali v úvodných pretekoch nového ročníka Svetového pohára v behu na lyžiach. Vo fínskom stredisku Ruka dominovali v šprinte klasickou technikou na 1,4 km. Slovenskí reprezentanti Alena Procházková a Ján Koristek nepostúpili z kvalifikácie.

Fallová v mrazivom počasí zaútočila v ženskom finále približne v polovici trate a v závere jej tempu nestačila žiadna zo súperiek. V cieli mala výrazný náskok 2,33 sekundy pred Švédkou Jonnou Sundlingovou, tretia skončila Američanka Sadie Maubetová Bjornsenová (+2,77). Polovicu finálovej zostavy tvorili reprezentantky Nórska. "Táto trať patri medzi moje obľúbené. Je veľmi náročná, takže v cieli som vždy na konci so silami. Som rada, že mi to dnes vyšlo," povedala Fallová po svojom 20. víťazstve v SP.

Ešte suverénnejšie si prišiel po víťazstvo Kläbo, obhajca veľkého glóbusu za celkové prvenstvo v SP i malého za šprint. Vo finále nadelil súperom viac ako štyri sekundy. Druhé miesto obsadil jeho krajan Paal Golberg s odstupom 4,17 s, tretí bol Francúz Richard Jouve (+4,62). Tesne za stupňami víťazov dobehol druhý muž celkového poradia seriálu v minulej zime Rus Alexander Boľšunov. "Vlani som tu vyhrať nedokázal, takže teraz musím byť spokojný. Som šťastný, že mi úvod pohára vyšiel na jednotku," vyhlásil v cieli.

Johannes Hösflot Kläbo vyhral Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Heikki Saukkomaa

Slovenským reprezentantom vstup do sezóny nevyšiel, keď v kvalifikácii skončili ďaleko za postupujúcou tridsiatkou najlepších. Procházková obsadila až 67. priečku, jej manko na najrýchlejšiu Luciu Scardoniovú z Talianska narástlo na 18,19 sekundy. Na postup jej chýbalo viac ako osem sekúnd. Na štart sa postavilo spolu 92 bežkýň, v kvalifikácii stroskotali napríklad aj Nórka Heidi Wengová, či Švédky Charlotte Kallová a Frida Karlssonová.

Koristek skončil v kvalifikácii takmer na chvoste štartového poľa na 103. mieste. Na prvého Kläba stratil priepastných 28,8 sekundy a za sebou nechal iba troch súperov. Na severe Európy ešte slovenskú dvojicu čakajú v sobotu dištančné preteky klasicky a v nedeľu stíhačka voľne na 10, resp. 15 km.