Saganovi odpadá z Tour veľký konkurent: Možno to bolo naposledy, veď začínam starnúť!

Nór Alexander Kristoff (uprostred) z tímu UAE Team EmiratesNór Alexander Kristoff (uprostred) z tímu UAE Team Emirates Zdroj: TASR/AP/Geert Vanden Wijngaert

BRATISLAVA - Nórsky cyklista Alexander Kristoff bol v uplynulých sezónach neodmysliteľnou súčasťou hromadných dojazdov na Tour de France. V roku 2020 sa však rozhodol urobiť zmenu vo svojom itinerári a namiesto "starej dámy" zamieri na Giro d'Italia. Tridsaťdvaročný pretekár zároveň priznal, že vlaňajšia edícia Tour mohla byť preňho poslednou v kariére.

"Odkedy mám deti, ešte ani raz som si s nimi nemohol užiť letnú dovolenku, pretože som bol stále vo Francúzsku. Preto by som bol rád, ak by som mohol byť v lete nejaký čas s nimi. Dúfam, že sa ešte niekedy predstavím na Tour de France, ale človek nikdy nevie. Možno to bol môj posledný štart, veď začínam aj starnúť," priznal Kristoff v rozhovore pre špecializovaný portál Cyclingnews.com.

Rodák z Osla dosiahol v minulej sezóne sedem etapových víťazstiev vrátane triumfu na jarnej klasike Gent-Wevelgem. Vrchol roka v podobe Tour de France mu však nevyšiel podľa predstáv. V jednej z etáp síce finišoval druhý, ale inak zostal ďaleko za stupňami víťazov. S odstupom času poodhalil, prečo sa tak stalo. "Celý tím bol príliš ťažký. Preteky som začal s váhou 77,9 kg a o niekoľko dní neskôr som mal skoro 84 kg. S takou váhou sa ťažko preteká. Je tomu ťažké uveriť, ale niektoré dni neboli také náročné a my sme prijali príliš veľa kalórií. Telo absorbovalo veľa vody, ale získali sme aj tuk navyše," vysvetlil.

Kristoff sa v závere uplynulej cyklistickej sezóny predstavil vo farbách tímu UAE Emirates aj na pretekoch Okolo Slovenska, kde vyhral jednu etapu a dvakrát bol tretí. V kariére nazbieral už 79 triumfov a ďalšie by chcel pridať v roku 2020. "Bude náročné byť vo forme na Gire a zároveň na jarných klasikách od Miláno-Sanremo až po Paríž-Roubaix. Nie je veľa času na to, aby som sa pripravil na Grand Tour. Nerobím však žiadne kompromisy. Naplno sa sústredím na klasiky a ak sa mi podaria, moja sezóna bude dobrá. Potom uvidíme, ako mi to pôjde na Gire. Som veľmi motivovaný a chcem sa tam ukázať v čo najlepšom svetle," dodal jeden z najväčších univerzálov v pelotóne.

Viac o téme: Alexander Kristoff
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP/Geert Vanden Wijngaert
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články