Biatlonové zápolenie aj na Slovensku: Prídu veľké mená zo sveta, Kazár zažije rozlúčku

Matej Kazár
Matej Kazár

BANSKÁ BYSTRICA - Hlavnými hviezdami tohtotýždňového biatlonového IBU Cupu v Osrblí budú Nemec Erik Lesser a Nórka Synnöve Solemdalová. Na stredajšom predpoludňajšom brífingu Slovenského zväzu biatlonu (SZB) o tom informoval prezident organizačného výboru podujatia Ivor Lehoťan, ktorý je tiež členom exekutívy Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU). Na pretekoch by sa mali predstaviť pretekári z 36 krajín, prihlásených je 136 žien a 153 mužov.

Chýbať nebudú ani Slováci, medzi mužmi aj ženami sa predstaví po šesť športovcov. "Väčšina z nich sú juniori, bude to pre nich dobrá príprava na MSJ," ozrejmil nový prezident SZB Peter Vozár. V nominácii slovenskej výpravy figuruje aj skúsený Matej Kazár, pre ktorého si organizátori podujatia pripravili aj jedno prekvapenie. "Matej síce už ukončil kariéru, ale tieto preteky si vybral ako oficiálnu rozlúčku. Celý svoj profesionálny život venoval slovenskému biatlonu, takže si to zaslúži. Teraz prebehne jedna rozlúčka a ďalšiu by sme radi pripravili po skončení sezóny," povedal šéf slovenského biatlonu.

S prípravou IBU Cupu mali slovenskí organizátori plné ruky práce. "S ohľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky počas decembra sa nám s vypätím všetkých síl podarilo pripraviť areál v Osrblí tak, aby sa preteky uskutočnili. Máme k dispozícii trojkilometrový okruh," informoval prezident SZB a šéf organizačného výboru doplnil: "Ešte 27. decembra sme rozmýšľali nad tým, ako ďalej. S počasím totiž bojujú aj organizátori ďalších pretekov IBU Cupu." Keďže na Horehroní nemajú k dispozícii štvorkilometrový okruh, v Osrblí sa v piatok neuskutočnia vytrvalostné preteky, ale skrátené vytrvalostné preteky. "Ešte to musíme prebrať s jednotlivými výpravami," povedal Lehoťan. V nedeľu sú v Osrblí na programe rýchlostné preteky.

To však pravdepodobne nebude všetko. O týždeň mali IBU Cup organizovať Poliaci, no v stredisku Duszniki-Zdrój majú málo snehu. "Nie sú schopní pripraviť potrebný okruh. IBU nás teda oslovila, či prevezmeme na svoje bedrá organizáciu namiesto Poliakov. Ešte musí prebehnúť istý proces, ale asi sa vyjadríme kladne," prezradil Lehoťan. Ak sa tak stane, vo štvrtok 16. januára sa v Osrblí uskutočnia súťaže štafiet, o dva dni neskôr šprinty a v nedeľu 19.1. stíhacie preteky.


Tagy: Matej Kazár Synnöve Solemdalová Ivor Lehoťan Erik Lesser Peter Vozár

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Michal Svítok

DISKUSIA