Vlhová po predčasnom konci celkovo klesla: Divokú kombináciu plnú pádov ovládla Brignoneová

Federica Brignoneová
Federica Brignoneová

ALTENMARKT-ZAUCHENSEE - Talianka Federica Brignoneová sa stala víťazkou úvodnej alpskej kombinácie žien v aktuálnej sezóne Svetového pohára zjazdárok. V rakúskom Altenmarkte-Zauchensee dosiahla v súčte super G a slalomovej jazdy čas 2:03,45 min a triumfovala s náskokom 15 stotín sekundy pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou. Úradujúca majsterka sveta Holdenerová bola o 67 stotín lepšia ako ďalšia Talianka Marta Bassinová na treťom mieste.

Dvadsaťdeväťročná Brignoneová vyťažila z najrýchlejšej jazdy v úvodnom super G, v slalomovom kole dosiahla druhý najlepší čas. Dokázala tým odolať útoku lepšej slalomárky Holdenerovej. Sympatická Talianka si pripísala dvanásty triumf v pretekoch Svetového pohára v kariére a štvrtý v disciplíne všestrannosti. Predtým najlepšie zo všetkých zvládla kombinačné preteky trikrát vo švajčiarskej Crans Montane (2017 - 2019). Aktuálne je na čele hodnotenia disciplíny s maximálnym počtom 100 bodov, do konca sezóny majú ženy v pláne odjazdiť ešte dve kombinácie - 23. februára v spomenutej Crans Montane a 1. marca v talianskom La Thuile.

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová nezískala body v disciplíne, v ktorej má ambíciu bojovať o malý krištáľový glóbus. Jej tréner Livio Magoni na začiatku tohto súťažného ročníka vyhlásil, že jedným z hlavných cieľov bude zisk krištáľovej gule v paralelnom slalome alebo kombinácii. Ambiciózna Liptáčka nedokončila prvé kolo, v ktorom sa súperilo v super G na technickej až extrémne ´zatočenej´ trati. Vlhová začala výborne, viedla po prvom aj druhom medzičase, ale potom narazila na nerovnosť na trati, vypla sa jej lyža a spadla. Rovnako sa nedarilo ani ďalšej favoritke Američanke Mikaele Shiffrinovej, ktorá takisto zaváhala v strednej časti trate a nedokončila úvodné kolo alpskej kombinácie. Napriek tomu s veľkým náskokom zostala na čele Svetového pohára, Vlhovú vystriedala na druhom mieste nedeľňajšia víťazka Brignoneová.

"Nie je to moja chyba, stáva sa to. Tak je nastavené viazanie, aby sa vypla lyža. Išla som na priamo na jamu, ktorá bola na trati. Vrazila som do nej, viazanie sa prehlo a vypla sa mi lyža. Nie je to zábava, keď sa vám v takej rýchlosti vypne lyža, môže sa stať čokoľvek. V prvom rade som šťastná, že sa mi nič nestalo a že ma zatiaľ nič neboli. Možno ma bude bolieť bok, ale to je úplne v pohode," uviedla Petra Vlhová v reakcii pre spravodajstvo Slovenského rozhlasu. "Jazdila som na riziko, lebo som videla, že súperky Holdenerová aj Brignoneová išli veľmi dobre. Preto som nechcela nič nechať na náhodu. Čo som počula, jazdila som veľmi dobre. Snažím sa to zbytočne neriešiť. Beriem to z lepšej stránky, aspoň si oddýchnem pred Flachau," dodala Vlhová.

V Altenmarkte-Zauchensee sa prvýkrát jazdila ženská kombinácia so zmeneným formátom, ktorý prijala pred touto sezónou Medzinárodná lyžiarska federácia. Po skončení super G pretekárky do slalomovej jazdy vstupovali v poradí, ktoré si vybojovali v prvej časti kombinácie. V minulosti sa uplatňoval princíp tzv. obrátenej tridsiatky, čiže najlepšia pretekárka po prvej časti kombinácie vyštartovala na trať až ako tridsiata v poradí. Touto novinkou FIS sleduje zvýhodnenie rýchlostných typov pretekárov pred najlepšími slalomárkami. V nedeľu z toho vyťažila najmä Češka Ester Ledecká, rýchlostná špecialistka skončila na šiestom mieste.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - ženy - Altenmarkt-Zauchensee (Rak.) - výsledky:

Alpská kombinácia (super G + slalomové kolo): 1. Federica Brignoneová (Tal.) 2:03,45 min (1:13,80 min +49,65 s), 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,15 s, 3. Marta Bassinová (Tal.) +0,82, 4. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +1,39, 5. Elena Curtoniová (Tal.) +2,50, 6. Ester Ledecká (ČR) +3,06, ... Petra Vlhová (SR) a Mikaela Shiffrinová (USA) - nedokončili 1. kolo, čiže super G

Poradie vo Svetovom pohári (po 15 zo 40 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 826 bodov, 2. Federica Brignoneová (Tal.) 565, 3. Petra Vlhová (SR) 513, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) 367, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) 361, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 337

Poradie v hodnotení alpskej kombinácie (po 1 z 3 pretekov): 1. Federica Brignoneová (Tal.) 100 bodov, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) 80, 3. Marta Bassinová (Tal.) 60


Tagy: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová Federica Brignoneová

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP - Giovanni Auletta

DISKUSIA