Los campeones de Europa: Španielsko dnes bez spánku, La Roja kráľom starého kontinentu!

Raul Entrerrios Rodriguez v podčíslení proti chorvátskym obrancomRaul Entrerrios Rodriguez v podčíslení proti chorvátskym obrancom Zdroj: SITA/AP/TT/Anders Wiklund

ŠTOKHOLM - Hádzanári Španielska obhájili na 14. majstrovstvách Európy mužov, ktoré sa premiérovo uskutočnili v troch krajinách - v Rakúsku, Švédsku a Nórsku, titul spred dvoch rokov. Zverenci trénera Jordiho Riberu zvíťazili v nedeľňajšom finále v štokholmskej Tele2 Arene nad Chorvátmi 22:20 (12:11) a tešili sa zo svojho druhého kontinentálneho titulu.

Španieli vďaka úspechu vo svojom šiestom finále zveľadili svoju medailovú zbierku z ME na osem medailí (2 - 4 - 2), čím sa im zatiaľ nemôže nikto vyrovnať.

V prvej časti vyrovnaného I. polčasu boli vo vedení Chorváti, ktorí v 19. min odskočili na 10:7. Záver úvodného dejstva však nezvládli. Španieli štyrmi gólmi otočili vývoj skóre, na 11:10 upravil v 28. min Canellas a jednogólový náskok si udržali až do prestávky (12:11). Dôležitý moment prišiel v úvode II. polčasu, Chorváti pri oslabení hrali bez brankára a dvakrát inkasovali do prázdnej bránky. Španielski hráči v 36. min odskočili na 16:12, ale potom sa akoby zasekli. O osem minút neskôr mali už len najtesnejšie vedenie (16:15). V 49. min vyrovnal Chorvát Marič na 18:18 a jeho spoluhráč Stepančič v 54. min naklonil misky váh na chorvátsku stranu. Španieli v 58. min skórovali aj v oslabení (20:19), ale vzápätí inkasovali do opustenej svätyne. Potom však Gómez premenil pokutový hod a španielsku obhajobu spečatil skvelým podstrelom A. Dujšebajev.

Španielsko - Chorvátsko 22:20 (12:11)

Jorge Maqueda Pena oslavuje Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/TT/Anders Wiklund

Bronzové medaily z ME 2020 si odniesli reprezentanti Nórska. Úradujúci svetoví vicešampióni zvíťazili v sobotňajšom stretnutí o 3. miesto v Štokholme nad Slovincami 28:20 (12:9)

zápas o 3. miesto (Štokholm/Švéd.):

Nórsko - Slovinsko 28:20 (12:9)
Najviac gólov: Jöndal 7 - Bombač 5, 13 094 divákov

o 5. miesto (Štokholm/Švéd.):

Nemecko - Portugalsko 29:27 (14:13)
Najviac gólov: Kühn 6 - Borges a Ferraz po 4, 7710 divákov

Konečné poradie ME mužov 2020: 1. Španielsko, 2. Chorvátsko, 3. Nórsko, 4. Slovinsko, 5. Nemecko, 6. Portugalsko, 7. Švédsko, 8. Rakúsko, 9. Maďarsko, 10. Bielorusko, 11. Island, 12. Česko, 13. Dánsko, 14. Francúzsko, 15. Severné Macedónsko, 16. Švajčiarsko, 17. Holandsko, 18. Čierna Hora, 19. Ukrajina, 20. Srbsko, 21. Poľsko, 22. Rusko, 23. Bosna a Hercegovina, 24. Lotyšsko

Viac o téme: Španielsko Chorvátsko ME 2020 v hádzanej