Odvážny krok sa napokon vyplatil: Lantoši si plní sny, hrať chce po boku kapitána Cháru

Róbert Lantoši
Róbert Lantoši

BRATISLAVA - Slovenský hokejový útočník Róbert Lantoši urobil v lete veľký kariérny krok. Z domácej najvyššej súťaže Tipsport ligy sa presunul do zámorskej AHL a náročný prechod zvládol. V tíme Providence Bruins si vybojoval stabilné miesto v zostave a patrí medzi najproduktívnejších hráčov "medveďov". Dvadsaťštyriročný krídelník má teraz jasný cieľ - získať dvojcestnú zmluvu s Bostonom Bruins, aby sa priblížil snu zahrať si v NHL.

"Som spokojný. Nemôžem sa sťažovať, keďže som dostatočne vyťažovaný. Je len na mne, ako zužitkujem čas na ľade. Išiel som do zámoria aj preto, že som sa chcel presvedčiť, či na to mám. Vravel som si, že nemám čo stratiť. Som rád za rozhodnutie, ktoré som urobil v lete," povedal v rozhovore pre portál SZĽH Hockeyslovakia.sk Lantoši, ktorý odohral v doterajšom priebehu sezóny 42 zápasov so ziskom 27 bodov (10+17). Za december dokonca získal ocenenia pre najlepšieho hráča mesiaca v zostave Providence.

Rodák z Prievidze zaujal skautov Bruins už počas májového domáceho svetového šampionátu. V siedmich košických zápasoch síce neskóroval, ale ohuroval rýchlosťou, bojovnosťou a kreativitou. Predstavitelia jednej z najúspešnejších organizácií NHL preto ponúkli Lantošimu kontrakt v AHL a mladému útočníkovi premiéra v zámorí vychádza. "Vďaka gólom som si pomerne rýchlo zvykol na hokej v AHL. Hoci priznám sa, že práve v úvode mi súťaž príliš nevyhovovala. Napokon som jej dokázal prispôsobiť moju hru. Každým ďalším stretnutím som sa cítil čoraz lepšie," vysvetľoval.

Bývalý hráč tipsportligových klubov z Nových Zámkov a Nitry necestoval do USA sám. Spoločnosť v Providence mu robí priateľka a v prípade problémov sa môže obrátiť na krajana a dobrého kamaráta Petra Cehlárika, ktorý je takisto súčasťou mužstva. "Veľmi mi pomohlo, že Peťo tu je. V začiatkoch som ho zahlcoval častými otázkami. Vždy mi s ochotou pomohol. Dnes sme spolu každý deň na štadióne. S priateľkou sme prvý rok začali bývať spolu. Veľmi mi pomáha, aby som sa cítil ako doma. Nedávno sme nakukli aj do veľkého sveta, vyrazili sme na výlet do New Yorku. Okrem prispôsobeniu sa miestnemu hokeju som z domácich návykov nezmenil vôbec nič."

Hokejisti Providence sa momentálne nachádzajú na hrane postupu do play-off AHL. V nabitej tabuľke Východnej konferencie im patrí siedma priečka, a tak budú musieť bojovať o účasť vo vyraďovacej fáze pravdepodobne až do konca základnej časti. Rovnako nič isté nemá ani Lantoši, ktorému po sezóne vyprší súčasná zmluva. "Druhá polovica sezóny býva spravidla náročnejšia. Uvidíme, ako to dopadne. Dôležité je postúpiť do play-off, potom je možné všetko. Minulá sezóna NHL bolo toho príkladom. Osobne by som sa chcel ešte čo-to priučiť do konca ročníka a zabojovať o dvojcestnú zmluvu s Bostonom,“ doplnil bronzový medailista z MSJ 2015, ktorý by na jar neodmietol reprezentačnú pozvánku od Craiga Ramsayho a rád by si zahral na šampionáte vo Švajčiarsku. Samozrejme, ak mu to dovolia klubové povinnosti.


Tagy: Róbert Lantoši Providence Bruins

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
SITA
Foto:
Providence Bruins

DISKUSIA