Momenty, kedy ide súperenie bokom: Vlhová posiela zdrvenej Shiffrinovej krásne slová!

Emotívny odkaz slovenských fanúšikov pre Mikaela Shiffrinovú
Emotívny odkaz slovenských fanúšikov pre Mikaela Shiffrinovú

KRANJSKA GORA - Petra Vlhová alebo Mikaela Shiffrinová vyhrali už 26 slalomov Svetového pohára alpských lyžiarok za sebou. Slovenka predĺžila sériu v nedeľu v slovinskej Kranjskej Gore, kde ju potiahla aj za svoju veľkú americkú rivalku, ktorá absentuje po rodinnej tragédii.

Séria trvá od 10. januára 2017, keď sa vo Flachau radovala Frida Hansdotterová. Teraz ju takmer prerušila ďalšia Švédka Anna Swennová-Larssonová, no po páde musí vo veku 28 rokov naďalej čakať na premiérový individuálny triumf. Vlhovej šliapala na päty aj v predchádzajúcej súťaži vo Flachau, kde za ňou zaostala len o desatinu sekundy. Ďalší smolný okamih v jej kariére prišiel po tom, ako jej v druhom kole namerali na treťom medzičase suverénny náskok 1,17 sekundy.

Vlani vo Flachau stratila pódiové umiestnenie, keď ju tiež diskvalifikovali v druhom kole. Vlhová sa do jej situácie vedela vcítiť, niečo podobné sa jej prihodilo v úvodnom tohtosezónnom slalome v Levi: "Išla som na hranici mojich možností, to je jediná cesta k víťazstvu. Anna bola rýchla, keby sa dostala do cieľa, zvíťazila by ona. Na konci mi prialo šťastie, ale v športe ho niekedy potrebujete. Na jednej strane ma teší víťazstvo, na druhej som smutná aj za Annu."

Veľmi dôležité víťazstvo

Dvadsaťštyriročná slovenská reprezentantka vyhrala tretí slalom za sebou, okrem Shiffrinovej sa jej to podarilo ako prvej od Rakúšanky Marlies Raichovej (rod. Schildovej) medzi novembrom 2011 a januárom 2012: "Neviem, prečo je to tak, proste sa mi darí. Môj tím pre mňa robí všetko, aby bol každý detail stopercentný. Stále trénujeme, nechodím ani domov, som v zahraničí, na cestovaní sme ušetrili mnoho času. Zmenila som veľa vecí a asi sa to vyplatilo."

V rámci 26 slalomov sa Vlhová radovala v siedmich. "Je to veľmi dôležité víťazstvo. Bol to ťažký deň, ráno sme na rozjazdení začali naozaj dobre, ale v prvom kole sa vyskytol problém. Stratili sme všetok cit s traťou. Medzi kolami sme museli všetko napraviť a je z toho jeden z najlepších výsledkov za moje štyri roky," vyhlásil taliansky tréner Livio Magoni, ktorý s prvým kolom nebol vonkoncom spokojný. Jeho zverenka po ňom figurovala na štvrtej priečke: "Povedal som jej, že nemôže ísť takto, lebo to neprospeje jej obrazu. Nabádal som ju, aby ukázala ľuďom, ako vie lyžovať."

Na rozdiel od Záhrebu a Flachau bojovala Vlhová v Kranjskej Gore bez svojej najväčšej slalomovej súperky. "Jasné, že mi chýba. Viem, že keby tu bola, opäť by sme mali obrovský súboj medzi sebou. Veľmi ma mrzí, prečo tu nie je, a čo sa stalo. Verím, že sa čoskoro vráti, ale chápem ju, že prežíva najťažšie chvíle vo svojom živote. Neviem a ani si nechcem predstavovať, čo prežíva. Dúfam, že sa z toho čoskoro dostane. Myslím si, že spravila dobré rozhodnutie, keď zostala doma. Nech zostane doma s rodinou, tá je základ, všetky glóbusy a všetok šport sú úplne nepodstatné v tejto chvíli," povedala Vlhová.

Najbližší program Petry Vlhovej 

Pri neúčasti Shiffrinovej sa o dvadsať bodov dostala na čelo hodnotenia disciplíny, v celkovom poradí SP je na tretej pozícii. K druhej Talianke Federice Brignoneovej, ktorá nedokončila nedeľnú súťaž, sa priblížila na 41 bodov, za vedúcou Shiffrinovou zaostáva o 154, keď za víkend skresala manko o 180 bodov. Pokračuje hneď v Crans Montane, kde sú od 21. do 23. februára na programe zjazdy a alpská kombinácia. Točivé súťaže sa najbližšie uskutočnia začiatkom marca v Ofterschwangu, potom ešte v Are a vo finále SP v Cortine d'Ampezzo.

"Boli sme nachystaní na prechod z rýchlostných disciplín, dobre sme si zatrénovali. Už v sobotu sme išli na víťazstvo, v nedeľu sme ho dosiahli. Dva dni budeme trénovať v Bergame slalom a paralelný slalom, potom pôjdeme do Crans Montany," dodal Magoni. Jeho prácu si vysoko cení aj finančný manažér tímu Igor Vlha. Dúfa, že tím, ktorý vybudoval okolo svojej dcéry, udrží pohromade minimálne dovtedy, kým sa Vlhová "nestane najlepšou lyžiarkou na svete." V nedeľu sa k tomuto cieľu opäť priblížila.


Tagy: Petra Vlhová Wendy Holdenerová Mikaela Shiffrinová Kranjska Gora Anna Swennová Larssonová

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Martin Baumann

DISKUSIA