VIDEO Hrdinom Caroliny 42-ročný rolbár! Nikdy nehral v NHL, teraz vychytal Matthewsa a spol.

42-ročný rolbár David Ayres vychytal Matthewsa a spol. 42-ročný rolbár David Ayres vychytal Matthewsa a spol. Zdroj: profimedia.sk

TORONTO - Nikdy v živote nehral v NHL a doposiaľ pracoval ako obsluha rolby pre tím Toronto Marlies v American Hockey League (AHL). Reč je o 42-ročnom Davidovi Ayresovi, nečakanom hrdinovi Caroliny Hurricanes pri víťazstve na ľade Toronta Maple Leafs 6:3.

Hosťom sa počas zápasu zranili obaja brankári James Reimer aj Petr Mrázek a tretieho nemali k dispozícii. V 32. min Mrázek utrpel zranenie v hornej časti tela, keď do neho tvrdo "vletel" útočník Toronta Kyle Clifford. V čase, keď do konca druhej tretiny zostávalo 8:41 min, a na ukazovateli skóre svietilo 3:1 pre hostí, 28-ročný rodák z Ostravy Mrázek s bolestivou grimasou a v hlbokom predklone opúšťal ľad a bránka Caroliny zrazu zostala prázdna. Hostia museli akútne vyriešiť najdôležitejší post v tíme. Voľba padla na Aresa, ktorý podľa denníka Toronto Star už osem rokov pravidelne chodí na tréningy Maple Leafs.

V Scotiabank Arene funguje ako tzv. pohotovostný brankár, čiže taký, ktorý v prípade núdze zaskočí za zranených gólmanov. "Má v sebe obrovskú energiu. Chodí na ľad každý deň a chce pracovať. Či už s tímom Marlies alebo Maple Leafs, je stále k dispozícii. Zrejme neexistuje žiadny iný pohotovostný brankár v hokeji, ktorý toľko na sebe pracuje každý deň. Je pre nás nepríjemné, že dnes sa ocitol na druhej strane a pričinil sa o našu prehru. Osobne som však rád, že sa mu to podarilo," uviedol tréner Toronta Sheldon Keefe, cituje ho portál NHL.

Ayres po príchode na ľad dostal gól už po 137 sekundách, hneď z prvej strely Toronta ho prekonal John Tavares. O 1:34 min neskôr inkasoval aj z hokejky Pierra Engvalla z druhej strely a až potom bol konečne úspešný, keď zastavil pokus druhého najlepšieho strelca NHL Austona Matthewsa. V tretej tretine už nováčik hodený do vody chytil všetkých sedem striel domácich hokejistov a výrazne sa zaslúžil o víťazstvo hostí 6:3.

"Viem, aké je náročné pre brankára NHL vrátiť sa do diania po zranení. V prvom zápase po takej prestávke cítite, akoby ste predtým nikdy nechytali. Ak teda vezmeme do úvahy, čo dokázal Ayres dnes večer, tak už len z toho dôvodu je pre nás legenda," skonštatoval prvý brankár Hurricanes James Reimer. Práve on začal zápas v bránke Caroliny, ale už po 6:10 min sa zranil po strete s obrancom svojho tímu Jaccobom Slavinom.

Ayres si počas 28:41 min pripísal osem zákrokov a stal sa najstarším brankárom v histórii NHL, ktorý si pripísal víťazstvo vo svojom debute v zápase základnej časti. Predchádzajúcim rekordérom bol Hugh Lehman ešte z roku 1926, vtedy mal 41 rokov a 21 dní. "Bol som nervózny počas celej druhej tretiny. Nevedel som zabrániť dvom gólom, ale v prestávke pred treťou tretinou som spoluhráčom povedal, že budem znova pripravený. Sústredil som sa na to, aby som v pohode dýchal a bol čo najviac pokojný," uviedol Ayres a na adresu svojich "nových" spoluhráčov pre Sportsnet dodal: "Boli úžasní. Erik Haula mi vravel, aby som si to na ľade užil a mal z toho zábavu. Nejde o to, či dostaneš 10 gólov, najmä maj pohodu. Tieto slová mi veľmi pomohli."

Pred Carolinou ako posledné použilo tzv. pohotovostného brankára v zápase NHL vedenie Chicaga Blackhawks. Bolo to 29. marca 2018 v zápase proti Winnipegu a na ľad sa vtedy v drese "čiernych jastrabov" dostal 36-ročný Scott Foster, brankár Western Michigan University. Chicago zvíťazilo 6:2 napriek tomu, že ich prvý gólman Anton Forsberg sa vtedy zranil tesne pred zápasom a náhradník Colin Delia musel dolu z ľadu počas tretej tretiny.

Viac o téme: Toronto Maple Leafs Carolina Huricanes David Ayres