Reakcie zo slovenského a českého tábora na ďalšie veľké derby v Lige národov: Máme im čo vracať!

Pavel Hapal počas žrebovania Ligy národov
Pavel Hapal počas žrebovania Ligy národov

AMSTERDAM - Slovenská futbalová reprezentácia sa v 2. skupine B-divízie Ligy národov 2020 stretne s Českom, Škótskom a Izraelom. Rozhodol o tom utorňajší žreb v Amsterdame, pri ktorom Slovensko figurovalo v treťom výkonnostnom koši svojej divízie.

Bývalý holandský reprezentant Rafael van der Vaart prisúdil Slovákom z prvého koša reprízu derby s Čechmi, z druhého Škótov a zo štvrtého Izraelčanov. "Pre mňa to okorenilo Česko, takže to bude odveta za predchádzajúce súboje v Lige národov, kde sme prehrali oba zápasy. Je to čerešnička na torte, skupina je náročná, ale Slovensko má skúsenosť so všetkými troma súpermi. Asi mi to nebude nikto veriť, ale skupinu som uhádol do jedného, samozrejme, radšej by som to vymenil za postup na majstrovstvá Európy. Všetci súperi sú ťažkí, Česko nás dvakrát zdolalo, veríme, že dokážeme uspieť," povedal český tréner SR Pavel Hapal na oficiálnej stránke Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Ten v holandskej metropole zastupovali aj prezident Ján Kováčik, viceprezident pre reprezentácie Karol Belaník a generálny sekretár Peter Palenčík. "Myslím si, že to bude mať opäť náboj, máme Česku čo vracať. Určite to bude zaujímavé. Česko sa žrebovalo z prvého koša, ale dúfam, že tentoraz budeme úspešnejší a všetkých prekvapíme," dodal Kováčik.

Slováci v jeseni 2018 neuspeli v konfrontáciách s Čechmi a Ukrajincami a v 1. skupine B-divízie Ligy národov obsadili so ziskom troch bodov poslednú tretiu priečku. Pôvodne mali teda zostúpiť z B do C-divízie novoutvorenej súťaže európskych reprezentačných tímov, ale po jej reorganizácii sa udržali v "béčku".

Práve v LN odohrali Slováci posledné dva zápasy proti Čechom, v oboch dueloch uspeli českí futbalisti - doma 1:0 a vonku 2:1. Zatiaľ naposledy nastúpil slovenský výber proti izraelskému tímu v marci 2014, v prípravnom súboji v Netanyii zvíťazil 3:1. Škótsko bolo súperom Slovenska v boji o MS 2018 - doma v Glasgowe zvíťazilo 1:0 a v Trnave prehralo 0:3. "Poznáme ich, na jeseň 2016 sme doma vyhrali trojgólovým rozdielom, v Glasgowe sme nešťastne prehrali. Dostali sme zaujímavú, ťažkú skupinu. Tak ako v prvom ročníku Ligy národov, aj teraz sme dostali Česko. Minule sme proti našim bratom prehrali oba zápasy. Teraz im to môžeme odplatiť. Izrael je pre mňa neznámy. Máme svoju silu, v skupine sa pobijeme o čo najlepší výsledok," povedal kapitán Marek Hamšík na svojom oficiálnom webe.

"Na zápasy proti Slovensku mám dobré spomienky. Oba sme vyhrali a bola na nich skvelá divácka kulisa. Myslím si, že aj fanúšikovia by si želali repete v skupine so Slovákmi," uviedol ešte pred žrebom tréner českej reprezentácie Jaroslav Šilhavý podľa portálu iDnes.cz, po žrebe poznamenal: "Slovensko je nám asi súdené. Je to silný súper. Ide o derby, bude plný štadión. Pre futbal je to len dobre. Škótsko a Izrael tiež nebudú jednoduchí súperi. Ako nasadený tím by sme mali obhájiť našu pozíciu. Verím, že to zvládneme so cťou."

 


Tagy: Pavel Hapal Marek Hamšík Slovensko Česko Ján Kováčik Liga národov Jaroslav Šilhavý

Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
futbalsfz.sk; Video: SFZ

DISKUSIA