Slováci na olympiáde v Tokiu? SOŠV reaguje na krízovú situáciu okolo koronavírusu

Anton Siekel
Anton Siekel

BRATISLAVA - Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) pozorne sleduje situáciu okolo pandémie koronavírusu N-CoV 19 a choroby COVID-19 v súvislosti s OH v Tokiu. Strešná organizácia slovenského športu v súčasnosti rešpektuje a podporuje stanovisko Medzinárodného olympijského výboru (MOV), no konečné rozhodnutie o účasti slovenskej výpravy na hrách, ktoré sa majú konať v termíne 24. júla – 9. augusta 2020, bude plne v právomoci SOŠV.

 Výbor to uviedol v nedeľňajšom vyhlásení k situácii, ktoré prinášame v plnom znení a bez redakčných úprav:


"SOŠV veľmi pozorne sleduje situáciu, ktorá sa mení prakticky každý deň. Súčasná situácia v súvislosti so šírením koronavírusovej pandémie v niektorých európskych krajinách, predovšetkým v Taliansku a v Španielsku, je naozaj alarmujúca. Nie sú žiadne pochybnosti, že olympijské hry v Tokiu sa ocitli v bezprecedentnom ohrození.

Nechceme však akýmkoľvek spôsobom špekulovať o budúcom vývoji situácie okolo olympijských hier v Tokiu a o tom, akým spôsobom bude musieť celé olympijské hnutie postupovať v najbližších týždňoch a mesiacoch.

Samozrejme, zaregistrovali sme, že niektoré národné olympijské výbory a ďalšie športové organizácie v rôznych častiach sveta vyzvali na posunutie olympijských hier v Tokiu. Ľudské zdravie je najvyššou prioritou. Ak by sa zdravie olympionikov, ďalších členov olympijských tímov a všetkých ďalších zainteresovaných, ocitlo v ohrození, olympijské hry v Tokiu by sa nemohli konať podľa pôvodného plánu a bolo by potrebné veľmi seriózne zvážiť ich odloženie na neskorší termín. Avšak na prijatie konečného rozhodnutia je ešte stále čas.

Rešpektujeme a podporujeme stanovisko Medzinárodného olympijského výboru (MOV). MOV je v každodennom kontakte so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Nemôžu byť pochybnosti o tom, že sa budeme riadiť podľa inštrukcií expertov a plne rešpektovať prijaté rozhodnutia.

Ak ľudstvo v krátkom čase nezvíťazí vo vojne proti koronavírusu a ochoreniu COVID-19, Medzinárodný olympijský výbor, japonská vláda a organizačný výbor olympijských hier 2020 v Tokiu budú musieť prijať náležité rozhodnutie. V prípade, že by sa OH v Tokiu konali podľa pôvodného plánu, konečné rozhodnutie o účasti slovenskej výpravy bude plne v právomoci Slovenského olympijského a športového výboru. A naše rozhodnutie prijmeme s plnou zodpovednosťou a pri plnom zvážení potenciálnych rizík."
 


Tagy: olympiáda Tokio SOŠV koronavírus

Zdroj:
TASR
Foto:
športky

DISKUSIA