Koronavírus môže Serie A nielen uškodiť, ale paradoxne aj pomôcť: Táto reforma môže byť kľúčová
BRATISLAVA - Talianska Serie A vypracovala dokument, v ktorom sa spomínajú opatrenia, ktoré by súťaži pomohli ustáť ťažkú situáciu z pohľadu finančného zabezpečenia klubov. Tento dokument obsahuje povolenie pre účastníkov najvyššej ligy nosiť na drese firemné značky stávkových kancelárií, ich reklamy boli totiž zakázané minulý rok. Zástupcovia klubov tiež žiadajú od talianskej vlády, aby zmiernila byrokraciu, tá je totiž zvyčajne najväčším problémom pri renováciách štadiónov, ktoré sú v Taliansku v niektorých prípadoch v žalostnom stave.
S problémami pri renovácii štadióna už bojovali v Neapole, no v tejto sezóne bola v tomto smere témou "číslo jeden" veľkolepá stavba v Miláne s názvom San Siro. Z pohľadu prvoligistov by určite pri schvaľovaní rekonštrukcií štadiónov privítali väčšiu ústretovosť vo Verone, v Ríme, či vo Fiorentine. Práve tieto kluby totiž nemajú najmodernejšie stánky, tie v istých častiach potrebujú renováciu priam urgentne.
Jedným z najpodstatnejších zdrojov príjmov pre ligu a kluby je predaj televíznych práv. Odhaduje sa, že by len Serie A mohla kvôli koronavírusu prísť o 720 miliónov eur, čo sa samozrejme najviac dotýka najmä veľkoklubov, ktoré sú v zahraničí najžiadanejšie. Predaj vstupeniek je tiež dôležitým zdrojom príjmov, pri tých najatraktívnejších dueloch sa zisk zo vstupeniek na jediný zápas dokáže vyšplhať až na 5 miliónov eur.
Reforma, ktorú sa snaží vedenie Serie A prostredníctvom prezidenta FIGC Gabriela Gravinu presadiť, sa týka aj politiky pri predaji televíznych práv. Z tohto pohľadu to pre kluby v Taliansku môže byť paradoxne tá najlepšia príležitosť, aby si vyrokovali lepšie podmienky. Ak sa však aktuálna sezóna nedohrá, strata v tejto časti rozpočtu celej súťaže bude enormne vysoká, čo môže spôsobiť obrovské finančné problémy nielen vo veľkých kluboch.
Ďalším problémom je aj komunikácia medzi zástupcami klubov. Príkladom je aj nedávna reakcia prezidenta Juventusu Andreu Agnelliho na slová šéfa Lazia Rím Claudia Lotita, ktorý konštatoval, že po konzultácii s odborníkmi je optimisticky naladený a verí v to, že sa táto sezóna môže skončiť na trávnikoch. Agnelli sa nevyhol posmešnej a ironickej poznámke, v ktorej uviedol že z Lotita sa, ako to tak vyzerá, stáva pomaly virológ.
V Talianskom futbale je to teda ako v politike, každý háji svoje záujmy a snaží sa získať čo najlepšie podmienky, pričom sa "malé kluby" len prizerajú na boje medzi velikánmi z Turína, Milána či Ríma, a to nielen na trávniku. Nateraz však ostáva dôležité to, aby všetci odhodili svoje zbrane a pustili sa do záchrany životov, podľa vzoru niekoľkých účastníkov ligy, ktorí prispeli materiálom, finančne alebo akýmkoľvek iným spôsobom v boji proti zákernému koronavírusu. Záchrana životov a zastavenie šírenia nákazy totiž v tomto smere znamenajú aj záchranu súťaže.
- Autor: © Zoznam/
- FOTO: SITA/AP/Marco Alpozzi/Lapresse
- Zdroj: športky/footbal-italia.net/tuttomercatoweb