Infantino schytal tvrdé slová z nemeckého parlamentu: Chcem počuť konkrétne kroky a presné zámery

Gianni Infantino
Gianni Infantino

BERLÍN - Predsedníčka výboru pre šport v nemeckom parlamente Dagmar Freitagová vyzvala prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianniho Infantina na jasné stanovisko k novej korupčnej kauze. Americké úrady začali vyšetrovať podozrenia z korupcie pri pridelení majstrovstiev sveta 2018 Rusku a 2022 Kataru.

"Určite by to bolo zaujímavejšie ako tradičné popieranie Ruska a Kataru. Chcela by som počuť jeho zámery a konkrétne kroky k zaisteniu dôsledného vyšetrenia situácie," citovala Freitagovú agentúra SID. FIFA po zverejnení vyšetrovania amerických orgánov v krátkom komuniké prisľúbila súčinnosť.

Američania iniciovali aj vyšetrovanie korupčnej kauzy v súvislosti s predajom marketingových a vysielacích práv. V roku 2015 skončilo v rukách polície viacero funkcionárov, v dôsledku aféry neskôr rezignoval aj vtedajší šéf FIFA Sepp Blatter. V USA dovedna obvinili 45 ľudí a viacero športových spoločností z viac než 90 zločinov. Úplatky údajne presiahli 200 miliónov USD. Zo 45 obvinených päť osôb zomrelo, 22 sa priznalo, odsúdili šesť. Mnohé osoby sú vo svojich vlastiach, kde čelia trestným stíhaniam alebo bojujú proti vydaniu do USA.

Freitagovú tak neprekvapila terajšia aktivita amerických úradov: "Skôr by ma prekvapilo, ak by nenašli žiadne dôkazy. Teraz sa ukázalo to, čo sme už roky tušili a niektorí dokonca vedeli. Opäť sa však ukázalo, že iba Američania sú schopní bojovať proti korupcii v športe."


Tagy: FIFA Gianni Infantino Dagmar Freitagová

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP/Alessandra Tarantino

DISKUSIA