VIDEO Otrasný ligový škandál: Fanúšik sa v deň zápasu oženil a opitý šokoval celé Česko

Zdeněk Urban inzultoval asistenta rozhodcu
Zdeněk Urban inzultoval asistenta rozhodcu

PRAHA - Jeden z najväčších škandálov v samostatnej histórii zažila najvyššia česká futbalová súťaž pred 17 rokmi v pražskom derby Bohemians 1905 so Spartou, ktoré bolo 17. mája 2003 predčasne ukončené kvôli inzultácii asistenta rozhodcu.

O pár dní neskôr bol zápas kontumovaný v prospech Sparty, ktorá tak dve kolá pred koncom získala titul. Domáci Bohemians museli zaplatiť polmiliónovú pokutu a porážka ich prakticky odsúdila k zostupu.

Sparťania potrebovali na zabezpečenie majstrovského titulu vyhrať a v 72. minúte sa po góle Martina Zbončáka ujali vedenia 2:1. O dve minúty neskôr vtrhli na trávnik dvaja fanúšikovia "klokanov" a jeden z nich niekoľkokrát udrel päsťou postranného rozhodcu Ladislava Talpu, lebo sa domnieval, že gólovej situácii predchádzal neodmávaný ofsajd.

Svadba v deň zápasu a potom skrat

Hlavný rozhodca Jaromír Hlaváč potom stretnutie prerušil a odišiel aj s oboma mužstvami do šatní. Tam oznámil kapitánom, že zápas ukončuje. Kým fanúšikovia na tribúnach dlho nevedeli, čo sa deje, Sparta už v kabíne oslavovala titul.

O pár dní neskôr vyšlo najavo, že výtržníkom bol fanúšik vršovického klubu Zdeněk Urban prezývaný Ritchie. Ten sa v deň zápasu oženil a na zápas dorazil v podnapitom stave. Po incidente bol zadržaný usporiadateľskou službou a odovzdaný polícii, ktorá Urbana obvinila z výtržníctva.

Tri dni po zápase sa Urban, ktorý si po incidente nechal ostrihať dlhé vlasy, prišiel do Ďolíčku ospravedlniť. Svoj skrat vysvetľoval funkcionárom vršovického klubu za prítomnosti televíznych kamier tým, že "bol opitý ako krava".

Ritchie bol odsúdený na 34 mesiacov

Disciplinárna komisia udelila Bohemiansu polmiliónovú pokutu a zákaz zohrať tri najbližšie domáce zápasy na domácom štadióne. Zápas bol kontumovaný v prospech Sparty, ktorá tak definitívne mohla sláviť ôsmy samostatný a celkovo 32. titul.

Bohemians zostúpili a medzi elitu sa vrátili až po štyroch rokoch. Medzitým "Bohemka" vďaka oddanosti skalných fanúšikov prežila klinickú smrť, lebo kvôli dlhom prišla o profesionálnu licenciu, dostala sa do konkurzu a spadla až do tretej najvyššej súťaže. Dvadsaťosemročný Urban bol o trištvrte roka neskôr odsúdený na 34 mesiacov väzenia, k výtržníctvu sa pridali ešte ďalšie prehrešky. Prepustený bol v januári 2007, medzitým sa rozviedol.


Tagy: AC Sparta Praha Bohemians Praha Zdeněk Urban

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Gambrinus ligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
Profimedia; Video: Youtube

DISKUSIA