Froome na ceste za rekordným triumfom v inom tíme? Bude to mať veľmi ťažké, myslí si Merckx

Chris Froome
Chris Froome

BRUSEL - Ak by sa potvrdili špekulácie o možnom odchode cyklistu Chrisa Froomea z britskej stajne Ineos, výrazne by si tým sťažil boj o piaty triumf na Tour de France. Takýto názor aspoň zastáva legendárny Belgičan Eddy Merckx. Podelil sa o neho v rozhovore s talianskym denníkom La Stampa.

V stredu tridsaťpäťročný Froome sa zotavil z následkov vlaňajšieho ťažkého pádu a vcelku jasne sa zameral pre tento rok na najslávnejšie preteky sveta, ktorých štart bol kvôli pandémii koronavírusu posunutý až na koniec augusta. Farby Ineosu ale obhajujú aj víťazi posledných dvoch ročníkov "Starej dámy" - ďalší Brit Geraint Thomas a mladý Kolumbijčan Egan Bernal.

Tí sotva dobrovoľne obetujú osobné ambície. Je teda zrejmé, že pre vedenie tímu nebude ľahké určiť lídra pre preteky. A priživujú sa tak špekulácie o tom, že by Froome, ktorému končí po sezóne zmluva, mohol odísť inam ešte v jej priebehu.

"Neviem presne, ako je na tom, či už sa úplne zotavil z tej nehody. Počul som ale, že by mohol chcieť opustiť Ineos, a to kvôli internej rivalite s Bernalom a Thomasom. Ale ak okolo seba nebude mať tím, aký okolo seba mal počas tých predchádzajúcich štyroch víťazstiev, vyhrať znova Tour pre neho bude veľmi ťažké," domnieva sa Merckx.

Froome dokázal vyhrať Tour v rokoch 2013 a 2015 až 2017. Ak by sa mu to podarilo piatykrát, pripojil by sa k doterajším rekordmanom, ktorými sú práve Merckx, Miguel Indurain, Bernard Hinault a Jacques Anquetil. Froome vyhlásil, že kariéru by rád zakončil ako šesťnásobný víťaz Tour.

Merckx tiež vyjadril svoj názor na podobu novo zostaveného závodného kalendára pre zvyšok sezóny. "Pri ôsmich pretekárskych mesiacoch nahustených do 90 dní bolo nevyhnutné, aby sa niektoré závody prekrývali, ale Giro d'Italia z toho nevyšlo dobre. Akoby k nemu chýbal rešpekt," povedal.

Niektoré z veľkých klasik sa podľa neho mali ísť aj počas Tour. "Nikto nechce spochybňovať enormnú dôležitosť Tour, ale aj ostatné závody, ktoré tvorili históriu cyklistiky, si ten rešpekt zaslúžia," zdôraznil sedemdesiatštyriročný Merckx.


Tagy: Chris Froome Ineos Eddy Merckx.

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP - Christophe Ena

DISKUSIA