Program Petra Sagana je jasný: Manažér prezradil, na ktorých podujatiach bude štartovať

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: BORA - hansgrohe/Bettiniphoto

BRATISLAVA - Slovenský cyklista Peter Sagan odštartuje sezónu po koronavírusovej pauze 1. augusta na talianskom podujatí Strade Bianche. Tento rok absolvuje aj dve Grand Tour - Giro d'Italia a Tour de France. Trojnásobný majster sveta informoval o svojom programe počas utorňajšej on-line tlačovej konferencie so slovenskými médiami.

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) prerušila sezónu v marci po vypuknutí pandémie koronavírusu. Reštart v najvyššej kategórii World Tour je naplánovaný práve na prvý augustový deň v Taliansku, kde nebude chýbať ani Sagan. O týždeň po Strade Bianche ho čaká monument Miláno - San Remo (8. augusta). Pred TdF ešte slovenský cyklista absolvuje preteky Miláno - Turín (5. augusta) a Critérium du Dauphiné (12.-16. augusta).

Tour de France odštartuje 29. augusta a potrvá do 20. septembra. Len dvanásť dní po "starej dáme" nasleduje druhá Grand Tour sezóny Giro d'Italia (3. - 25. októbra). "Štarty na Tour a na Gire beriem ako výzvu. S organizátormi Gira som sa dohodol, bol som aj na prezentácii a podali sme si ruky, že pôjdem. Chcel som dodržať slovo. Môj cieľ je na oboch pretekoch získať dresy v bodovacej súťaži," uviedol.

Momentálne sa pripravuje s tímom v Rakúsku

Sagan je momentálne so svojím tímom Bora-Hansgrohe v tréningovom kempe v rakúskom stredisku Ötztal. Sústredenie v Tirolsku sprevádzajú v čase pandémie prísne hygienické a bezpečnostné opatrenia. Tímy sú rozdelené na viaceré skupiny, pričom kým niektoré sa pripravujú vo vysokej nadmorskej výške, iné zase trénujú v doline. "Sme vo výške 2050 metrov a bývame v hoteli, ktorý otvorili len kvôli nám. Sme tu desiati. Keď som sa sem balil, rozmýšľal som, čo si vôbec pobalím. Bolo to po prestávke také divné. Ale teraz sa na to pozerám tak, že ako keby ani koronavírus nebol. Tu v Rakúsku sa ľudia stretávajú tak ako predtým, ako keby sa nič nestalo," uviedol slovenský reprezentant.

Tridsaťročný Slovák stihol pred koronakrízou absolvovať len dve podujatia. Na prelome januára a februára išiel podľa plánu na Vueltu a San Juan v Argentíne, kde si pripísal druhé miesto v siedmej etape, no potom už do jeho programu zasiahla pandémia. Po jej vypuknutí v Taliansku sa Bora odhlásila z Tirreno-Adriatico a namiesto toho išiel tím aj s bratmi Saganovcami na Paríž - Nice. Tam si Peter Sagan pripísal jedno druhé a jedno tretie miesto. Následne sa mal predstaviť na jarných klasikách, Gire, Tour a aj olympijských hrách v Tokiu, všetky podujatia však museli preložiť, OH až na budúci rok. "Malo význam dať si nejaké voľno, aby som sa dobre pripravil. Užíval som si chvíle so synom v Monaku. Keď sa to pootváralo, trénoval som, ako som mal. Nemohol som mesiac a pol vychádzať na ulicu, bolo to ťažké. Trénoval som na trenažéri a vlastnou váhou v byte. Od 4. mája sme moli ísť von, do Francúzska som mohol ísť až o týždeň neskôr. Vyskúšal som si aj blízke kopce, ktoré sa pôjdu aj na Tour de France."

Kompletné zloženie tímu Bora-Hangrohe na obe Grand Tours nie je známe, ale Sagan naznačil, ako by mohli vyzerať. "Ešte presne neviem, ale na TdF pôjde Daniel Oss a líder bude Buchmann, na Gire pôjde ako líder asi Rafal Majka a na rovinách budeme ja s Maciejom Bodnarom."

Obľúbené belgické klasiky tento rok nevyšli

Sagan sa tak tento rok nepredstaví na belgických klasikách, na Paríž-Roubaix a ani na Okolo Slovenska (16. - 19. septembra), kde by však nemal chýbať jeho brat Juraj a tretí Slovák v Bore Erik Baška. Organizátori najväčšieho podujatia pod Tatrami sa už dlhšie snažia dotiahnuť na preteky najväčšiu hviezdu, tentokrát tomu zabránila pandémia. Sagan však nevylúčil, že v budúcnosti sa doma ukáže: "Teraz to nevyšlo, uvidíme, čo bude o rok."

Trojnásobný majster sveta nevedel odpovedať na otázku, či sezónu ukončí na pretekoch Giro d'Italia. Po Gire je na programe ešte niekoľko podujatí. Neúčasť na klasikách zobral ako fakt: "Lombardia sú ťažké preteky, skôr by som chcel skončiť na niečom ľahšom. Uvidíme, ako sa ešte upraví kalendár, možno do neho ešte zaradia MS, ak sa nepôjdu vo Švajčiarsku. To, že nepôjdem klasiky beriem tak, že nemôžem mať v živote všetko. Takto sa to vyvinulo, nič s tým neurobím. Sezóna bude krátka, ale o to  náročnejšia."

Tour de France bez divákov si nevie predstaviť

Sagan sa vyjadril aj k situácii po uvoľnení opatrení v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Tour de France by sa mala konať bez divákov, čo si slovenský cyklista vie predstaviť: "Ale neviem si predstaviť, ako to chcú zabezpečiť. Lebo nemôžu predsa zakázať vyjsť ľuďom na ulicu."

Konkurent Sagana Andre Griepel tento týždeň podpísal zmluvu s izraelským tímom Start-Up Nation do roku 2022, onedlho tridsaťosemročný Nemec tak bude pretekať až do štyridsiatky. Slovák ho však nechce nasledovať: "Ja mám v hlave byť stále líder a vyhrávať. Ak sa mi to nebude dariť, potom si možno poviem, že je čas skončiť. Možno si budem vyberať ľahšie preteky, alebo budem jazdiť len exhibične, neviem. Do štyridsiatky však určite jazdiť nechcem."

V závere tlačovky Sagan poďakoval sponzorom, ktorí podržali celý tím a počas koronakrízy nekrátil cyklistom platy. Slovenský cyklista verí, že sa všetko vráti do starých koľají: "Zvykol som si na syna Marlona, bolo mi aj ľúto odísť z domu. Ale teraz som zasa rád, že trénujem. Každý tím má svoje problémy, našim sponzorom ďakujem. Všetci sa počas prestávky postavili k problému tak, že tím podržia a nič sa nebude znižovať. Zachovali sa ako profesionáli. Bicykle sa nepredávali, ale potom sa ich predalo 15 za hodinu. Ja si nemyslím, že ekonomika krachla úplne, to čo sa prerobilo sa zasa podľa mňa upraví. Ľudia sa možno viac spomalili, v Monaku videli veľryby, v Benátkach delfíny. Ja som napríklad nevidel v Monaku hada nikdy, teraz som narazil za jeden týždeň asi na štyroch. Takže ak mám na celej situácii s koronavírusom hľadať pozitíva, tak to je asi toto."

Program Petra Sagana v sezóne 2020:
1. augusta: Strade Bianche (Tal.)
5. augusta: Miláno - Turín (Tal.)
8. augusta: Miláno - San Remo (Tal.)
12.-16. augusta: Critérium du Dauphiné (Fr.)
29. augusta - 20. septembra: Tour de France (Fr.)
3. októbra - 25. októbra: Giro d'Italia (Tal.)

Viac o téme: Peter Sagan Miláno - San Remo Strade Bianche Ralph Denk Miláno - Turín
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: BORA - hansgrohe/Bettiniphoto
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články