VIDEO Majster rozstrieľal Michalovce, Žilina nezvládla šláger s DAC, Nitra klesla na dno tabuľky

Gólová radosť slovanistovGólová radosť slovanistov Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA - Futbalisti majstrovského Slovana Bratislava zvíťazili v sobotu na Tehelnom poli nad Michalovcami 4:0 vo 4. kole nadstavby Fortuna ligy v skupine o titul. "Belasí" si pripísali na konto už 21. ligové víťazstvo v sezóne poznačenej koronakrízou a výborne sa naladili na stredajšie finále Slovenského pohára - Slovnaft Cupu, v ktorom v domácom prostredí privítajú MFK Ružomberok.

V nadstavbe ešte Slovan nestratil ani bod. Na jeho prvý domáci duel po spustení ďalšej fázy uvoľňovania opatrení v súvislosti s pandémiou COVID-19 si na tribúny našlo cestu 3561 divákov.

ŠK Slovan Bratislava - MFK Zemplín Michalovce 4:0 (2:0)
Góly: 48. a 61. Ratao, 40. Nono, 43. Konstantinidis (vlastný). Rozhodovali: Prešinský - Tomčík, Galo, bez kariet, 3561 divákov.

Slovan: Trnovský - Pauschek, Apau, Vernon, Lovat - Mustafič, Nono - Daniel, Strelec (63. Moha), Ratao (71. Medved) - Ožbolt (55. Čavrič)

Michalovce: Kira - Konstantinidis (65. Mendez), Kolesár, Grič, Vojtko, Popovits (65. Diarra) - Begala, Savvidis, Neofytidis - Žofčák (46. Hovhannisjan), Kvocera

Prvé minúty duelu ponúkli na Tehelnom poli tradičný obraz hry. Slovan hral do plných, kontroloval loptu a jeho súper pozorne bránil a sústredil sa na brejky. Prvé poriadne vzrušenie priniesla až 18. minúta, keď center z pravej strany na päťke tesne nedočiahol Strelec, chýbalo mu pol kroku. V 27. minúte to skúsil technicky z priameho kopu od ľavej čiary šestnástky kapitán Nono, ale lopta išla tesne nad.

Na druhej strane odpovedal strelou tesne vedľa ľavej tyčky Žofčák. Posledných päť minút prvého dejstva okorenili domáce góly. Najprv v 40. minúte napriahol spoza šestnástky Nono, lopta pred Kirom nepríjemne skočila a na prekvapenie mnohých zapadla za jeho chrbát. O tri minúty smeroval do šestnástky hostí ďalší center, ktorý si Konstantinidis ukážkovými nožničkami napálil do vlastnej brány.

Na snímke vľavo Alen Galéria fotiek (9) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovan začal v druhom polčase tam, kde v prvom skončil. V 48. minúte prudký center Lovata do šestnástky prepadol za chrbát michalovského obrancu k Rataovi, ktorý nekompromisnou bombou pod brvno vystavil Kiru len do úlohy štatistu - 3:0. Slovan si išiel svoje, tlačil, jeho súper nestíhal a v 61. minúte Ratao z tesnej blízkosti na dvakrát prekonal Kiru aj druhýkrát.

Hlasy po zápase:

Ján Kozák ml., tréner Slovana: "Spravili sme opäť veľa zmien v zostave. Kým si to sadne, trvá to dlhšie. Celý zápas sme mali prevahu a súhlasím i s trénerom hostí, že rozhodli aj šťastné góly. Druhý polčas sme tiež dali dva góly a som rád, že sme sa dobre naladili na finále pohára. Verím, že sa nám podarí naplniť sen a uspejeme v ňom."

Jozef Majoroš, tréner Michaloviec: "Ťažko sa mi hodnotí zápas. Prvý polčas sme súpera nepúšťali do vyložených šancí. Mali sme dve šance po brejkoch, ale vyriešenie finálnej fázy nebolo dobré. A potom proti súperovi ako Slovan nie je šanca na úspech. Rozhodli dva góly na konci prvého polčasu. Prvý nešťastný a druhý vlastný. Blahoželám Slovanu k víťazstvu."

Dunajská Streda zamotala boj o 2. miesto

V sobotňajšom stretnutí 4. kola Fortuna ligy v nadstavbovej skupine o titul zvíťazil domáci FC DAC 1904 Dunajská Streda nad MŠK Žilina 2:0 a udržal si šancu na druhé miesto. Na Žilinu stráca tím zo Žitného ostrova už len jeden bod, na budúcu sobotu nastúpi DAC v Ružomberku a MŠK hrá pod Dubňom proti Michalovciam.

FC DAC 1904 Dunajská Streda – MŠK Žilina 2:0 (0:0)
Góly: 59. Sharani, 78. Kalmár (z 11 m). Rozhodovali: Kráľovič – Štrbo, Poláček, ŽK: Divkovič – Bernát, 5747 divákov

FC DAC: Jedlička – Blackman (46. Sharani), Malý, Kružliak, Davis – Schäfer, Njie, Kalmár, Balič, Nagy – Divkovič (81. Šimčák)

Žilina: Petráš – Vallo, Kopas, Minárik, Sluka – Gono, Fazlagič (66. Myslovič) – Bernát – Ďuriš, Kurminowski (66. Paur), Iľko (78. Kaprálik)

Domáci sa od úvodu pustili do svojho súpera. V 7. minúte Divkovič vysunul Kalmára, ktorý poslal loptu mierne nad bránku. V 23. minúte Blackmanov center z pravej strany tečoval hosťujúci obranca, následne Kalmár poslal loptu hlavou tesne nad. V 26. minúte DAC pritlačil, Blackmanovu prihrávku Balič tečoval k Divkovičovi, ktorého strelu musel Petráš vyraziť. Zápas sa divákom páčil, keďže sa hral obojstranne útočný futbal. V 39. minúte Žilina išla do prečíslenia, Ďuriš na pravej strane nacentroval na Kurminowského, ktorý hlavou prihral Gonovi, ale ten prestrelil bránu.

V 48. minúte Fábry zahral priamy kop z pravej strany, Sharani hlavou poslal loptu do žrde. V 59. minúte sa DAC ujal vedenia. Divkovič prešiel na pravej strane, prihral pred bránu striedajúcemu Sharanimu, ktorý z otočky poslal loptu do siete – 1:0. V 78. minúte faulovali Schäfera v pokutovom území a nariadenú jedenástku Kalmár premenil – 2:0. V 88. minúte Kalmár výbornou prihrávkou vysunul Baliča na pravej strane, ten ale poslal loptu nad. V 90. minúte ešte Schäfer vyskúšal strelu pri brániacom hráčovi, ale Petráš si s ňou poradil.

Bernd Storck, tréner DAC-u: "Vyjadrujem Žiline kompliment. Od prvej minúty sem hostia prišli hrať futbal. V tomto sú jedno z najlepších mužstiev v lige. Dopredu som vedel, že to bude ťažký zápas. Gratulujem hráčom, hrali sme po troch dňoch po zápase so Slovanom. Šancí bolo viac, mohli sme vyhrať aj vyšším rozdielom. Bol to výborný záver sezóny na domácom štadióne. Sme šťastní, že sme mohli spolu s našimi fanúšikmi osláviť víťazstvo."

Pavol Staňo, tréner Žiliny: "Chceli sme znepríjemniť situáciu Dunajskej Strede. Dnes sme neboli dobrí na lopte, dosť veľa sme ich strácali. Bolo vidieť kvalitu DAC-u, sú to kvalitní hráči, tí naši sa ešte musia veľa učiť. Z pohľadu diváka bol zápas zaujímavý."

Spartak zdolal Ružomberok

Futbalisti Spartaka Trnava zvíťazili v sobotňajšom domácom zápase 4. kola nadstavbovej skupiny o titul Fortuna ligy nad MFK Ružomberok 2:0. Zverenci Mariána Šarmíra sa vďaka tomu dostali na štvrté miesto tabuľky pred Ružomberok a Michalovce.

FC Spartak Trnava - MFK Ružomberok 2:0 (1:0)
Góly: 28. Tzandaris, 86. Tešija. Rozhodovali: Pavlík – Žákech, Jekkel, ŽK: bez kariet, 1527 divákov.

Trnava: Dominik Takáč – Turňa, Anthony, Moenza -  Tešija, Tzandaris - Cabral (66. Sekera), Gamboš, Yao - Sobczyk (71. Benovič), Vukojevič (64. Yusuf)

Ružomberok: Macík – Čurma, Mrva, Twardzik – Kojnok (70. Almási), Dalibor Takáč (75. Kochan), Filinský, Kmeť (54. Brenkus), Mojžiš - Ďungel, Regáli

Pred stretnutím domáci zagratulovali končiacemu rozhodcovi Pavlíkovi. Od začiatku zápasu sa domáci proti finalistovi Slovnaft Cupu snažili získať územnú prevahu. V 23. minúte posúdil rozhodca zákrok na Sobczyka ako nedovolený a z nariadenej jedenástky Vukojevič iba obtrel loptu o ľavú žrď.O 5 minút neskôr si domáci zahodenú penaltu vynahradili, keď Tzandaris napriahol z 20 m a lopta skončila v pravom hornom rohu Macíkovej brány.

Gól domácich upokojil a iniciatívu prebrali hostia, ich umenie sa však končilo pred šestnástkou. V 45. minúte zahrali Ružomberčania Daliborom Takáčom priamy kop z ľavej strany a mladý trnavský brankár Dominik Takáč ju skvele vyboxoval. V druhom polčase mali od začiatku územnú prevahu Ružomberčania a po zaváhaní trnavskej obrany bol blízko k vyrovnaniu Regáli, ktorý však netrafil bránu. O výsledku sa definitívne rozhodlo štyri minúty pred koncom, keď sa do úniku dostal Tešija a na dvakrát prekonal Macíka.

Maroš Šarmír, tréner Trnavy: "Najmä v prvom polčase sme mali vstup veľmi dobrý, boli sme solídni na lopte. Šancí bolo, žiaľ, pomenej. Penalta a pekný gól Tzandarisa boli v poriadku, za to mužstvo po dlhšom čase chválim. Nespokojný som však zase s druhým polčasom. Neviem, kde nechávajú chalani myšlienky. Silou vôle a tímovosti sme to nakoniec dotiahli do úspešného konca, za čo má mančaft odo mňa pochvalu. Takýchto zápasov by malo byť z našej strany oveľa viac."

Ján Haspra, tréner Ružomberka: "Prvý polčas ma Trnava veľmi prekvapila. Domáci hrali dobre, verili si, boli plní chuti, odvahy, prevýšili nás v osobných súbojoch, behavosti, prístupe k zápasu. Zaslúžene sa ujali vedenia, ešte predtým zahodili pokutový kop, čo by nás malo nakopnúť. Paradoxne, inkasovali sme a prehrávali sme. Cez polčas sme si niečo povedali, po zmene strán to bolo lepšie, začínali sme mať prevahu aj šance. Keď sa tlak stupňoval, prišlo zranenie hráča a odvtedy to bolo rozkúskované a už sme sa nevedeli do stretnutia vrátiť. Snažili sme sa ešte zvrátiť výsledok, ale nepodarilo sa nám to a súper zvýšil z protiútoku na 2:0. Víťazstvo Trnavy je z celkového pohľadu plne zaslúžené."

Bezgólová remíza Senice s ViOnom

V sobotňajšom zápase 4. kola skupiny o udržanie vo Fortuna lige sa futbalisti FK Senica a FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble rozišli po bezgólovej remíze. Senica si ziskom bodu definitívne zaistila účasť v novom ročníku najvyššej súťaže.

FK Senica - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 0:0
Rozhodovali: Ochotnický – Kováč, Vitko, ŽK: Grozdanovski (ViOn), 720 divákov

Senica: Vorel – Didiba, Mihál, Lukáčik – Yenne, Totka, Addo, Meliš (84. Černák), Moses – Duda, Akinyoola

FC ViOn: Chovan – Orávik, Tóth, Haspra, Duga – Sloboda – Švec, Grozdanovski (66. Richtárech), Ďubek (81. Mihálik), Kovaľ (76. Henrique) – Cmiljanič

Od začiatku bola na hre domácich vidieť nervozita, mladí hráči dosť kazili a v rozohrávke často chybovali aj hostia. Bol to ViOn, ktorý mal nebezpečné šance. V 8. minúte po centri Šveca hlavičkoval Duga, Vorel výborným zákrokom loptu vyrazil na roh. Obrovskú možnosť mali hostia v 26. minúte, keď bol kapitán Ďubek v čistej šanci v strede pokutového územia, aj tentoraz výborným zákrokom podržal Záhorákov Vorel.

Druhý polčas sa začal obrovskou šancou Mosesa, po krásnej akcii sa výborným zákrokom prezentoval brankár Chovan. Seničania sa tlačili pred bránku Moraviec, v 60. minúte sa prvýkrát triasla žrď Chovanovej brány po gólovke Akinyoolu. O štyri minúty bol v ďalšej vyloženej šanci Yenne, jeho technické zakončenie brankár vyrazil. Druhýkrát sa triasla tá istá žrď za brankárom Chovanom v 69. minúte, keď hrubú chybu vyrobila obrana hostí, no Yenne ju nedokázal využiť a nastrelil ľavú žrď.

Nitra klesla na dno tabuľky

Futbalisti FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa zvíťazili v zápase 4. kola Fortuna ligy v skupine o udržanie sa na ihrisku FC Nitra 2:0, vďaka čomu sa dostali na predposledné miesto tabuľky o bod pred ich sobotňajšieho súpera.

O tom, ktoré z týchto dvoch mužstiev napokon obsadí poslednú 12. priečku, rozhodnú na budúcu sobotu stretnutia záverečného 5. kola nadstavbovej časti. Pohronie privíta Senicu, Nitru čaká duel s Trenčínom. Posledný tím Fortuna ligy nastúpi v baráži proti víťazovi 2. ligy, ktorým bude jeden z dvojice MFK Dukla Banská Bystrica - FK Dubnica nad Váhom. Stretnutia baráže sú na programe 14. a 17. júla, nový ročník Fortuna ligy odštartuje 8. augusta.

FC Nitra – FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa 0:2 (0:0)
Góly: 52. Pavlík, 64. Fadera. Rozhodovali: Kružliak – Hancko, Pozor, ŽK: Vrábel, De Jesus Nascimento, Faško - Chríbik, Pavlík, Župa, Jacko, Fadera, Weir, ČK: 43. Vrábel - 88. Fadera (obaja po druhej ŽK)

Nitra: Šípoš – Kuník, Podhorin, Kóša, Fabiš – De Jesus Nascimento (60. Štefanec), Javorčič (46. Gatarič) – Vrábel, Faško, Chobot (86. Danek) – Ristovski

Pohronie: Jenčo – Dzurík (80. Hatok), Pavlík, Jacko, Župa – Blahút, Weir, Chríbik, Badolo (46. Fadera) – Matič, Abrahám (73. Pellegríni)

V dôležitom zápase o záchranu v najvyššej súťaži privítala predposledná Nitra posledné Pohronie. Rozdiel medzi oboma tímami bol dve kolá pred koncom súťaže len dva body a tak bol tento zápas pre oba tímy doslova existenčný. Domáci v priebehu týždňa angažovali na post hlavného trénera po štvrtýkrát v existencii klubu Ivana Galáda, ktorý sa stal už piatym trénerom Nitry v tejto sezóne.

Prvý polčas bol z oboch strán veľmi opatrný a hra sa prevažne odvíjala v strede ihriska. Vzruch priniesla až situácia tesne pred prestávkou, keď domáci Vrábel spadol po súboji v šestnástke na zem, no keďže svoj pád prifilmoval, videl žltú kartu a keďže už jednu mal, hlavný rozhodca Kružliak ho poslal predčasne pod sprchy. Až potom sa zrodila prvá a jediná strela v prvom polčase, ktorá smerovala do priestoru brány. Jej autorom bol hosťujúci Župa.

Na snímke zľava Patrik Galéria fotiek (9) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Druhopolčasovú presilovku o jedného hráča zvládlo Pohronie na výbornú. Už v 50. minúte vypálil nebezpečne z uhla Blahút, no skóre sa menilo až o dve minúty neskôr. Matičov výborný center z pravej strany našiel na zadnej žŕdke úplne voľného Pavlíka, ktorý presnou hlavičkou rozjasal hosťujúci tábor - 0:1. V 64. minúte sa Fadera vyhol ofsajdovej pasci Nitry, zatiahol loptu až do šestnástky a následne precíznou technickou strelou zvýšil náskok hostí už na 2:0.

V zostávajúcom priebehu si zverenci trénera Mikuláša Radványiho vypracovali aj ďalšie sľubné príležitosti na skórovanie, no tie už zostali nevyužité. Tú najväčšiu mal v 85. minúte Župa, ktorý sám zoči-voči Šípošovi vystrelil veľmi nedôrazne. Pohronie napokon zvládlo "zápas pravdy" v Nitre a zvíťazilo 2:0. Nič už na tom nezmenilo ani vylúčenie hosťujúceho Faderu v samom závere zápasu.

Ivan Galád, tréner FC Nitra: "Nitra dnes prehrala, pretože súper bol lepší po všetkých stránkach. Stále ešte máme možnosť sa v najvyššej súťaži udržať. Prišiel som sem Nitru zachrániť a verím, že sa nám to podarí."

Mikuláš Radványi, tréner Pohronia: "Domáci boli pod väčším tlakom ako my. Oni už týždeň dva pred koncom súťaže, keď mali päťbodový náskok pred nami, oslavovali záchranu a nakoniec sme manko zmazali. Bolo to vidieť aj v dnešnom zápase, že domáci hráči boli nervózni, báli sa lopty a už prvý polčas sme mali viac z hry, no šance sme si ešte nevypracovali. Prišlo nám vhod vylúčenie hráča Nitry. V druhom polčase sme ovládli hru a bola otázka času, kedy dáme gól. Máme ešte jeden zápas, treba to potvrdiť doma a ja dúfam, že to zvládneme."

AS porazil Sereď

Futbalisti AS Trenčín zvíťazili v sobotňajšom zápase 4. kola Fortuna ligy v skupine o udržanie sa v Žiline nad ŠKF iClinic Sereď 3:2.

AS Trenčín - ŠKF iClinic Sereď 3:2 (2:2)
Góly: 11. Kadák, 38. Čatkovič, 72. Corryn - 28. Špehar, 37. Vuk. Rozhodovali: Micheľ - Ádám, Hrmo, ŽK: Šulek, Križan (obaja Trenčín), 147 divákov.

Trenčín: Šemrinec – Slávik, Križan, Šulek, Ligeon (71. Ghali) – Čatakovič (77. Zubairu), El Mahdioui, Kadák (65. Corryn) – Bukari, van Kessel, Comvalius

Sereď: Kanurič – Morong, Michalík, Ba, T. Dabó – Duranski (84. Jarovič), Adekuoroye – Iván (87. Vucenovič), Rorič (62. Potoma), Vuk – Špehar

Po úvodnej 10-minútovke, ktorá výraznejšiu šancu nepriniesla, sa po jednom z útokov odhodlal k strele Kadák. Jeho ďalekonosný pokus spoza pokutového územia sa od žrde odrazil do brány a Trenčania viedli. Van Kessel mal po dobrom napádaní v 17. minúte gól na kopačke, jeho pokus v šestnástke však obrana Serede zrazila na roh. V 28. minúte sa skóre vyrovnalo, protiútok Serede zaskočil Trenčanov a Špehar sa ocitol sám pred Šemrincom. Pri strele z uhla nezaváhal a skóre sa zmenilo - 1:1.

Na konci 30. minúty mohla ísť Sereď do vedenia, Iván sa z pravej strany pohral s obranou Trenčína, jeho prihrávku však Špehar nenamieril presne. To, čo sa nepodarilo v 30. minúte, sa podarilo v 37. Trenčania stratili koncentráciu a Vuk to využil. V šestnástke sa dostal k lopte a nechytateľne prekonal Šemrinca, lenže o necelú minútu bolo 2:2. Čatakovič skúsil vystreliť z 20 metrov a jeho pokus zapadol do ľavého dolného rohu Kanuričovej brány.

Druhý polčas začali oba tímy bez zmien v zostave. V 54. minúte mohli Trenčania strhnúť vedenie na svoju stranu, ďalekonosný pokus Šuleka však minul spojnicu brány Serede.  V 72. minúte sa však po súvislejšom tlaku rozhodol Corryn zakončiť z diaľky a jeho pokus zapadol v bránke Serede - 3:2. Do prekvapivej šance sa po dlhom nákope z hĺbky poľa dostal v 79. minúte van Kessel, zoči-voči brankárovi hostí si však loptu príliš predkopol, a tak Kanurič nemal veľa práce. V nadstavenom čase mali hostia výhodu dvoch rohových kopov, ani jeden však nevyužili.

Juraj Ančic, tréner Trenčína: "Výhra teší, ale bol to veľmi náročný zápas. Aj Sereď ukázala veľkú kvalitu, čo sa týka hry smerom dopredu. Určite cítim spokojnosť, ale len čiastočnú, lebo výkon nebol až taký presvedčivý. Chalani, ktorí dostali príležitosť, sa jej aj chopili, ale ak vám vypadnú hráči z obrany, vždy je ťažké ich nahradiť. Ja si myslím, že chalani obstáli so cťou."

Peter Lérant, tréner Serede: "Zápas mal z oboch strán veľkú kvalitu, na umelej tráve sa kombinačná hra dala rozvíjať. Nemáme sa za čo hanbiť, dostali sme tri góly zo striel spoza šestnástky, takže sme Trenčín do nejakej vyloženej šance nepustili. Súper však preukázal väčšiu kvalitu vo finálnej fáze v strelách zo strednej vzdialenosti. Myslím si, že chalani odovzdali maximum. Nemáme sa za čo hanbiť, bohužiaľ, ten zápas nie je pre nás pozitívny. Ale vďaka predvedenej hre to dnes môžeme hodnotiť kladne."

Viac o téme: FK Senica FC Nitra FC Spartak Trnava MŠK Žilina MFK Ružomberok ŠK Slovan Bratislava MFK Zemplín Michalovce Fortuna Liga FC DAC 1904 Dunajská Streda FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa