Štúdie anglickej FA priniesli zaujímavé zistenia: Moderné lopty nie sú bezpečnejšie ako v minulosti

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

LONDÝN - Súčasným futbalistom pravdepodobne hrozí vyššie riziko neurodegeneratívnych chorôb ako ich predchodcom. Vyplýva to zo štúdie anglickej Futbalovej asociácie (FA) a Asociácie profesionálnych futbalistov (PFA). Organizácie vlani odštartovali rozsiahly výskum neurologických porúch u bývalých hráčov.

Podľa výsledkov, ktoré zverejnili v stredu, moderné lopty neprispievajú k zníženiu rizika rozvoja porúch. Doktor Willie Stewart z univerzity v Glasgowe si myslí, že je to práve naopak. "Ľudia vychádzajú z toho, že moderné loptu sú ľahšie ako kožené v minulosti a hráči vďaka tréningu nie sú v takom ohrození. Naše zistenia však ukazujú opak. Lopty v minulosti boli ťažšie, najmä ak nasiakli vodou, ale tiež boli pomalšie. Dnešné lopty sú podstatne rýchlejšie a ukázalo sa, že čím je rýchlosť nárazu vyššia, o to je väčšie riziko," citovalo Stewarta periodikum The Guardian.

Hoci na komplexný obraz treba viac času a dát naprieč viacerými generáciami futbalistov, doterajšie zistenia poukázali na menší výskyt neurologických porúch v minulosti: "Výskum ukázal, že starší hráči z 50-tych až 70-tych rokov minulého storočia mali asi o polovicu nižšiu pravdepodobnosť, že ich hospitalizujú s depresiou, bipolárnou poruchou, alebo budú mať problémy so závislosťami." Podľa Stewarta sa to dá vysvetliť celkovo lepšou životosprávou v minulosti: "Je možné, že títo páni žili zdravšie. Dokazuje to aj menší výskyt kardiovaskulárnych chorôb."

Stewart si myslí, že Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) musí v krátkom čase napodobniť iné kontaktné športy, napríklad zámorskú ligu amerického futbalu NFL, a zaviesť prísnejší protokol v prípade podozrenia na otras mozgu. "Častokrát vidíme, že hráč utrpí zranenie hlavy, ale po pár minútach sa vráti späť na ihrisko. Odpoveďou by mohli byť striedania pri potenciálnom otrase mozgu. Určité zmeny sa zaviedli v mládežníckych kategóriách, kde sa upravil tréning hlavičiek a to je podľa mňa skvelé."

Viac o téme: UEFA FA PFA
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Getty Images
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články