ROZHOVOR Kmotrík o kauze Národného futbalového štadióna: Vláda neprejavila záujem o spoluprácu!

Ivan Kmotrík st.Ivan Kmotrík st. Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA - Situácia ohľadom Národného futbalového štadióna stále nie je vyriešená. Vláda Slovenskej republiky odmieta odkúpiť štadión od NFŠ a.s. a navyše polícia začala trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužitia právomoci verejného činiteľa v súvislosti s Národným futbalovým štadiónom.

Vicepremiér Holý ešte v júli po rokovaní vlády vyhlásil, že štát neodkúpi štadión od majiteľa spoločnosti NFŠ Ivana Kmotríka. Poukázal na to, že zmluvy z roku 2013 a 2016 sú neplatné. Kabinetu vtedy odporučil podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov. Zdôraznil, že štát bude tiež žiadať vrátiť peniaze, ktoré už spoločnosti vyplatil. Ku kauze sa pre Športky vyjadril aj majitel spoločnosti NFŠ a.s. Ivan Kmotrík:

Tvrdili ste, že pri dokumentoch, ktoré skúmali Vaši právnici, zistili, že vláda krokmi potenciálne spáchala niekoľkých trestných činov. Rozhodli ste sa ísť do sporu s vládou? Prípadne ako pokračujú Vaše rokovania o odpredaji NFŠ?

"Moje vyjadrenie platí, ale je to vec právnikov. Pre mňa osobne je najdôležitejšie to, že Národný futbalový štadión stojí a je k dispozícii pre futbal, šport, kultúru alebo spoločenské akcie."

Požiadali ste premiéra Matoviča o stretnutie? Ako reagoval?

"Spoločnosť NFŠ a.s. ponúkala tímu pána podpredsedu vlády Štefana Holého plnú súčinnosť pri tvorbe tej ich analýzy. Nikto o to neprejavil záujem. Pozvali aj všetkých členov vlády na prehliadku štadióna, aby vedeli a videli o čom budú rozhodovať. Tiež o to nebol záujem."

Ak sa situácia v dohľadnej dobe nevyrieši, budete nútený poslať NFŠ a. s. do konkurzu, ako ste avizovali pred niekoľkými týždňami? Čo to bude znamenať pre fanúšikov?

"Platí naše stanovisko – pokiaľ by sa malo naozaj stať to, že vláda bude postupovať v súlade so závermi analýzy podpredsedu vlády, prakticky to znamená zásadné poškodenie NFŠ a.s., ktorá investovala do výstavby štadióna desiatky miliónov vlastných zdrojov s vedomím, že má platné zmluvy so štátom. Respektíve čerpala štátnu dotáciu, ktorú schválila Európska komisia a ktorú by ten istý štát chcel späť. To sú veľmi vážne veci. Ja len podotýkam, že my sme 7 rokov postupovali prísne v súlade so zmluvami, ktoré so štátom máme a na základe ktorých sme investovali a čerpali bankové financovanie. To nie sú hoc aké zmluvy – posudzovali ich renomované poradenské a právne tímy, tímy financujúcich bánk a nakoniec aj Európska komisia."

Existuje šanca, že sa reprezentačné zápasy nebudú hrať na Národnom štadióne? Môže na to štát tlačiť, ste na takúto možnosť pripravený?

"Považujem za prirodzené, že reprezentácia bude hrávať svoje zápasy na Národnom futbalovom štadióne, ale je to vec SFZ. Inak už som od politikov počul aj to, že reprezentácia môže hrávať aj vo Viedni, alebo Budapešti. Na to nemám čo povedať, nech si každý rozumný človek urobí svoj názor sám."

Aké sú mesačné náklady na chod štadióna? Máte vyhodnotené napr. straty výpadku príjmov počas korony?

"Presné náklady vám nepoviem, ale straty s korona krízy sú jednoznačné. Nielen u nás, ale v celom športe, celej ekonomike a vlastne v celej spoločnosti."

Nevyznieva podľa Vás zvláštne, že o pánovi Komorníkovi, ktorý zastupuje Tehelné pole sa premiér vyjadril, že je to jeho dobrý priateľ?

"Vraj boli kamaráti na vysokej škole. Na tom asi nie je nič zvláštne."

V súvislosti s futbalovým Slovanom Bratislava, angažujete sa ešte do činnosti klubu, alebo všetko nechávate na svojho syna Ivana mladšieho?

"Futbal je moja vášeň a chodím na zápasy nielen na Tehelné pole, ale aj do iných miest. Ale klub riadi syn Ivan."

Ako vy hodnotíte posledný ročník účinkovania Slovana (zisk double a dobrá reklama v Európskej lige) a myslíte si, že sa Slovan v novom ročníku prebojuje až do skupinovej fázy Ligy majstrov?

"V lige sme dopadli výborne a skupinová fáza Ligy majstrov zostáva našim snom. Ale iné je dôležité. Koronakríza všetkým v plnej nahote ukázala, že šport, vrátane futbalu funguje v našej krajine vďaka tomu, že tu sú podnikatelia, ktorí napriek všetkému šport finančne podporujú. A keď ich budeme od toho odrádzať a hádzať im polená pod nohy, šport sa naozaj zrúti a potom čo? Deti budem odháňať od tabletov, alebo nedajbože posielať na protidrogové liečenia?"

Viac o téme: Ivan Kmotrík st.
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Martin Baumann
  • Zdroj: športky

Súvisiace články