Ak chcú hrať Ligu majstrov aj o rok, musia ju vyhrať: Kritika Ronaldovej penalty!

Cristiano RonaldoCristiano Ronaldo Zdroj: SITA/AP Photo/Antonio Calanni

TURÍN - Futbalisti Olympique Lyon nemali dobrú sezónu na domácej scéne a reálne im hrozí, že sa budúci ročník nepredstavia v žiadnej európskej súťaži. V piatok však v osemfinále Ligy majstrov 2019/2020 v Turíne vyradili talianskeho majstra Juventus napriek prehre 1:2 vďaka gólu zo súperovho ihriska a naďalej zostáva v hre ich posledná možnosť, triumf v najprestížnejšej európskej súťaži.

Obe družstvá nastúpili na súboj s veľmi odlišným počtom zápasov v nohách. Lyon odohral po vypuknutí pandémie koronavírusu a predčasnom ukončení Ligue 1 iba jeden súťažný zápas. Vo finále francúzskeho Ligového pohára nestačil v rozstrele z 11 m na PSG.

V piatkovej dohrávanej odvete osemfinále sa však proti favoritovi rýchlo dostal do pohody a v 17. minúte Memphis Depay z prísne nariadenej penalty "panenkovsky" dostal hostí do vedenia. "Nastúpili sme proti súperovi, ktorý má vo svojom kádri hráča z inej planéty," povedal podľa AFP tréner francúzskeho tímu Rudi Garcia a narážal na Cristiana Ronalda. "Je to zásluha celej partie. Chceli sme postúpiť medzi najlepšiu osmičku a sme tam."

Juventus po inkasovanom góle potreboval streliť k postupu tri. Tesne pred prestávkou C. Ronaldo z ďalšieho diskutabilného pokutového kopu po údajnej ruke Depaya vyrovnal, po zmene strán pridal výstavnou strelou ľavačkou už iba jeden zásah. "V prvom polčase sme hrali veľmi dobre. Súpera vrátila do hry nespravodlivá penalta. Pozícia outsidera nám mimoriadne sedí. Bude to tak aj v Lisabone. Toto je určite jeden z najuspokojivejších okamihov v mojej kariére. V živote som nebol šťastnejší. Vyradili sme najlepšie talianske mužstvo, ktoré chcelo Ligu majstrov vyhrať. Mnohí nám neverili, o to viac si to vážime," vyhlásil tréner Lyonu.

Juventus obhájil titul v Serii A s dostatočným predstihom a mohol si dovoliť prichádzať o body v júlových zápasoch ako na bežiacom páse. V ôsmich záverečných dueloch Serie štyrikrát prehral a dvakrát remizoval. Tréner Maurizio Sarri sľúbil, že "stará dáma" v  Lige majstrov bude podávať iné výkony, no napokon sa v nej predstavila po reštarte v jedinom stretnutí.

Hráči Lyonu oslavujú postup Galéria fotiek (10) Hráči Lyonu oslavujú postup Zdroj: AP Photo/Antonio Calanni

V piatok to bol z jej strany výkon bez ľahkosti a až na individuálnu výnimočnosť CR7 zaostala za očakávaním. Juventus hral finále Ligy majstrov dvakrát za predchádzajúcich päť rokov, no na celkový triumf čaká od roku 1996. "Je to mimoriadne trpké. Uvedomujem si, aká je táto súťaž pre Juventus prekliata. Odchádzame smutní, ale dnes sme hrali dobre. Ľutovať musíme predovšetkým prvý polčas zápasu v Lyone," obhajoval príčiny neúspechu tréner Juventusu.

Sarri odmietol tvrdenia, že by koniec Juventusu v Lige majstrov bol výsledkom zlej formy zo záveru Serie A. "Ak by som nebol zdrvený z nášho vypadnutia, bol by som za chlapcov šťastný. Do hry priniesli veľa energie a na nepriaznivý vývoj duelu odpovedali s charakterom a ukázali, že sa pozviechali z nepriaznivých výsledkov v nedávnom období," bránil svojich zverencov Sarri.

Viac o téme: Cristiano Ronaldo Juventus Turín