Olympijský medailista vystúpil proti šikane: Zneužívajú a zaobchádzajú s nami ako s kusmi mäsa!

Nile Wilson
Nile Wilson

LONDÝN - Britský olympijský medailista Nile Wilson skritizoval pomery v gymnastike. Podľa jeho slov so športovcami zaobchádzajú ako s "kusmi mäsa". Pridal sa tak ku svojim kolegom a kolegyniam, ktoré vystúpili proti šikane v britskej gymnastike.

Wilson získal bronz na OH 2016 v Riu de Janeiro a stal sa prvým Britom, ktorý vybojoval medailu na hrazde pod piatimi kruhmi. V rozhovore pre BBC priznal, že počas kariéry sa niekoľkokrát stretol so šikanou. "Opísal by som to ako kultúru zneužívania. Žil som s tým dvadsať rokov. Išlo o emocionálnu manipuláciu, nútili ma potláčať bolesť. S gymnastami sa podľa mňa stále zaobchádza ako s kusmi mäsa," uviedol 24-ročný Wilson.


Vo svojej výpovedi popísal, s akým tlakom sa musel vyrovnať, rovnako ako ďalší členovia reprezentácie: "My sme chceli vyhrať olympijskú medailu, aj federácia a tréneri." Hoci podal začiatkom tohto roka sťažnosť na jedného zo starších členov realizačného tímu klubu v Leedsi, nestretol sa s očakávanou reakciou, až neskôr sa začala Britská gymnastika zaoberať jeho podnetom: "Mal som pocit, akoby ma považovali za problematického a môj prípad chceli zamiesť pod koberec. Vôbec ich to nezaujímalo."

Vo Veľkej Británii už zriadili nezávislú vyšetrovaciu komisiu, ktorá má preskúmať zneužívanie v tamojšej gymnastike. Riadiaci orgán už skôr skritizovala aj olympijská medailistka Amy Tinklerová, ktorej sa nepáčila ignorácia jej sťažností na šikanu. Vtedy však Britská gymnastika obhajovala svoje postupy.


Tagy: Nile Wilson

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Julio Cortez

DISKUSIA