Liga národov odštartuje šlágrom Nemecka so Španielskom, Portugalsko začne obhajobu proti Chorvátsku

Cristiano Ronaldo oslavuje gólCristiano Ronaldo oslavuje gól Zdroj: SITA/AP Photo/Armando Franca

BRATISLAVA - V tieni pandémie koronavírusu odštartuje vo štvrtok druhý ročník futbalovej Ligy národov UEFA 2020/2021. Hneď úvodné dve septembrové kolá ponúknu zaujímavé šlágre, už 3. septembra Nemci hostia Španielov, v sobotu 5. septembra odštartuje vlaňajší víťaz Portugalsko cestu za obhajobou proti Chorvátsku. V záverečný deň druhého kola 8. septembra sa na Stade de France v Saint-Denis odohrá repríza finále MS 2018 medzi Francúzskom a Chorvátskom.

Reálne však hrozí, že niektoré zápasy sa nemusia uskutočniť napriek striktným opatreniam Európskej futbalovej únie (UEFA) na zabránenie nákazy COVID-19. V LN bude hrať tak ako v prvom ročníku 55 národných výberov, ktoré počas šiestich septembrových dní budú lietať po celom kontinente. A keďže UEFA prenechala právomoc dať hráčov do povinných karantén, resp. zrušiť zápasy lokálnym úradom, hrozí aj neodohranie duelov. Do problémov sa už dostali viaceré tímy, pozitívny test na koronavírus vyradil napríklad francúzskeho majstra sveta Paula Pogbu či Španiela Mikela Oyarzabala. Najnovšie hlásili pozitívny test maséra aj Česi, staronový súper Slovenska v súťaži. Slováci nastúpia práve proti rivalovi na prvý duel v piatok 4. septembra o 20.45 h v Bratislave v 2. skupine B-divízie. V skupine sa ešte stretnú s Izraelom a Škótskom. Škótsko s Izraelom si zahrajú aj v októbrovom semifinále baráže o preložené ME 2020. Český kouč SR Pavel Hapal má v súvislosti s COVID-19 veľké starosti najmä na druhý duel v Izraeli, keďže po návrate musí ísť výprava do karantény a viaceré kluby nechcú slovenských legionárov uvoľniť do Netanye.

UEFA sa ako jediná z konfederácií Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) rozhodla v tomto období hrať a využiť asociačné termíny na Ligu národov. Minulá edícia mala komerčný úspech, členovia UEFA profitovali zo ziskov z marketingových práv, aj preto sa najmä silné federácie rozhodli zvýšiť počet zápasov, keď sa trojčlenné skupiny rozšírili na štvorčlenné. Vypadnutiu z A-divízie sa vyhli Nemci či Chorváti, ale napríklad zostupu do C-divízie aj Slováci.

Hrací formát zostal rovnaký, v skupinách v štyroch úrovniach (divízie A, B, C a D) sa hrá systémom každý s každým doma, vonku. Víťazi skupín postúpia o úroveň vyššie, poslední v skupinách spadnú o jednu divíziu nižšie (okrem D). Druhý víťaz LN by mal byť známy v budúcom roku, ale finálový turnaj víťazov štyroch skupín A-divízie ešte nemá potvrdený termín pre kolíziu s EURO 2020.

Výsledky v LN tiež významne zasiahnu do európskej kvalifikácie MS 2022 v Katare. Dvaja najlepší víťazi skupín podľa konečného poradia LN 2020/2021 sa pridajú k desiatim výberom, ktoré v kvalifikačných skupinách MS skončia na druhom mieste a pobijú sa v play off o tri miestenky do Kataru. Táto baráž sa bude hrať v marci 2022.

Viac o téme: Nemecko Portugalsko Španielsko Chorvátsko Liga národov
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP Photo/Armando Franca
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články